Audiohobby.pl

Czy 100 tys. audiofilów ma rację?

Cypis

  • 2479 / 5035
  • Ekspert
13-12-2013, 17:55
>> aulait, 2013-12-13 16:58:44
>> Uciekanie przed lwem to dość inteligentna reakcja ;)

Przypisywanie inteligencji mechanizmom to dość... ryzykowna operacja. :) Równie dobrze można przypisać inteligencję mechanizmowi zegarka.

Natomiast inteligencja może być (i pewnie jest) "warunkiem brzegowym" dla mech. ewolucyjnych.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

aulait

  • 1387 / 5555
  • Ekspert
13-12-2013, 18:37
Inteligencja to zdolność szybkiego kojarzenia i wyciągania wniosków. Ten lew wygląda na głodnego, jestem dość blisko, może mnie zobaczyć... wniosek trzeba uciekać ;)

aulait

  • 1387 / 5555
  • Ekspert
13-12-2013, 18:42
Człowiek nie biega szybko jak antylopa, czy zebra, by pozwolić sobie na bezmyślne zbyt bliskie spacerowanie obok lwa.... to inteligencja :)

magus

  • 20990 / 5898
  • Ekspert
16-12-2013, 12:03
>> aulait, 2013-12-16 11:47:49
>"Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staję się prawdą"

>Magus ostatnio o tym rozmawialiśmy w aspekcie teorii ewolucji. Wpieranie, czy zaprzeczanie o to jest pytanie? :D

>Ludzie dzielą się na dwie grupy. Tych co rozumieją, że "wiedzą, że nic nie wiedzą" i "takich co wiedzą wszytko, ale nic nie rozumieją"

>My chyba jesteśmy oboje w tej pierwszej grupie. ;)





aulait,

jak już gdzieś pisałem, kończę właśnie tłumaczenie książki poświęconej teorii budowy modułowej mózgu (w przeciwieństwie do teorii jednolitego umysłu, w którym cała nasza wiedza, preferencje, etc. są wspólnym "zasobem" całego umysłu, a decyzje podejmowane są zawsze w oparciu o ten całościowy zasób), co jest uzasadniane ewolucyjnie (autor jest psychologiem ewolucyjnym)

jedną z jego tez jest, że każdy z nas ma w głowie moduł tzw. rzecznika prasowego, który potrafi z pełnym przekonaniem, kierując się nieprawdziwymi reprezentacjami rzeczywistości (nieprzypadkowo się tam znajdującymi), przekonywać innych do pewnych spraw jedynie w celach PR
jednocześnie posiadamy, w innych częściach mózgu, (bardziej) prawidłowe reprezentacje rzeczywistości wykorzystywane w sytuacjach, kiedy dla danej osoby lepiej jest kierować się bardziej prawdziwym obrazem świata
w ten właśnie sposób (między innymi) autor tłumaczy zjawisko hipokryzji, które wcale nie musi być (w pełni) świadomym kłamstwem
zwyczajnie, takie postępowanie prawdopodobnie dawało ludziom przewagi ewolucyjne i tyle




-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

aulait

  • 1387 / 5555
  • Ekspert
16-12-2013, 13:16
Myślę, że to jest bardzo przekonywujące. W sumie wszyscy żyjemy w iluzji. A co oczywiste głównym winowajcom tej iluzji  jest jej właściciel. Nie raz łapię się na tym, że nie tylko inni, ale i ja mam "różne wersje", choć oczywiście nie zmienia to faktu dalszego generowania bajek, jednak uczy pokory.
Ja to tak ogólnikowo wrzucam do worka z napisem "ograniczenia intelektualno emocjonalne" Mówię, ze każdy żyje w swojej szklanej bańce. Tylko unikam ludzi którzy tą bańkę bardzo mętną mają a próbują jeszcze innych stawiać do pionu i przekonywać agresywnie.
Oczywiście są pewnie ludzie, którzy i mnie tak widzą :)