Audiohobby.pl

[AS] Klub miłośników kwartetów smyczkowych

dong

 • 541 / 5803
 • Ekspert
12-11-2008, 09:28
^pastwa

muzyki polskiej najlepiej szukać na wydawnictwach wytwórni CD Accord i Dux - z ich katalogów można zamawiać płyty bezpośrednio "u macierzy":
http://www.cdaccord.com.pl/albums.php
http://www.dux.pl/katalog/

Zarębskiego wydał akurat Dux, razem z kwintetem Bacewiczówny:
http://www.dux.pl/wyszukiwanie_pelne/wyniki/podglad/?pid=274

choć jeśli Tad46 pisze o nowym nagraniu, to może mieć na myśli coś innego.

dodatkowym atutem dla audiofila jest jakość techniczna nagrań obu labeli - przeważnie znakomita.

ich oferta jest w UK dostępna np. w Presto, ale chyba nie ma sensu przepłacać (tam są jako full-price\'y, u nas kupisz w granicach dwudziestu paru-trzydziestu paru złotych).

Tad46

 • 48 / 5740
 • Użytkownik
12-11-2008, 11:13
Zarębski tu:
http://www.bearton.pl/sklep/index.php?idt=53
To nowe nagranie, Royal String Quartet, sami młodzi ludzie. Ale najbardziej mi zależało na utworach fortepianowych Zarębskiego na tej płycie, gra Świtała. Duxa wersję znam, nawet słuchałem :-(
Tad46

dong

 • 541 / 5803
 • Ekspert
12-11-2008, 11:50
^Tad46

a faktycznie, o Beartonie zapomniałem - ale po prawdzie nie mam ich ani jednej płyty, trzeba by nadrobić. :)

broy

 • 179 / 5789
 • Aktywny użytkownik
12-11-2008, 12:28
Skoro został wywołany DUX: znacie to nagranie?

http://www.dux.pl/wyszukiwanie_pelne/wyniki/podglad/?pid=159

pastwa

 • 3815 / 5834
 • Ekspert
12-11-2008, 20:55
Dong, Tad,

Bardzo Wam dziekuje, nieomieszkam sprawdzic podanych adresow.

pozdr

cocor2007

 • Gość
14-11-2008, 12:42
ważny news a propos muzyki polskiej:

Stowarzyszenie Muzyki Polskiej przyznało nagrodę EMI Classics:

   " Z kolei koncern płytowy EMI nagrodzono za wieloletnie promowanie muzyki polskiej. "Dzięki płytom tej wytwórni muzyka Szymanowskiego, Lutosławskiego, Góreckiego i wielu innych naszych twórców regularnie dociera do zagranicznych melomanów" - brzmi uzasadnienie werdyktu"

http://www.fmp.org.pl/index.php?pokaz=wydarzenia08


dong

 • 541 / 5803
 • Ekspert
14-11-2008, 12:57
^pastwa

a propos Twojego niedawnego pytania o Ligetiego - w aktualnej promocji w Presto są dostępne takie zestawy:
- pięciopłytowy Teldec "The Ligeti Project"
http://www.prestoclassical.co.uk/r/Teldec/2564696735
- trzypłytowy Wergo "György Ligeti Special Edition 2006"
http://www.prestoclassical.co.uk/r/Wergo/WER69252
- czteropłytowy DG "Ligeti - Clear or Cloudy" (w jego skład wchodzi m.in. Twoja płytka)
http://www.prestoclassical.co.uk/r/DG/4776443
nie słuchałem ich, ale sądzę, że mogą być warte Twojego zainteresowania.

a propos tematu wątku i Ligetiego równocześnie - wczoraj odsłuchałem swój nowy nabytek:
Arditti Quartet z serii Wigmore Hall Live (Nancarrow, Ligeti, Dutilleux)
bardzo mi się podoba ta płyta! to pierwsze dla mnie zetknięcie z tym najsłynniejszym obok Kronosów kwartetem koncentrującym się na repertuarze współczesnym. świetnie skomponowany recital, znakomity zespół, bardzo dobre brzmienie.

cały label WHL wydaje się być ze wszech miar godny uwagi - edycja wystartowała w 2005 roku; płyty starannie wydane, eleganckie, świetne edytorsko i treściowo książeczki, katalog dołączany do każdego krążka; do uwiecznienia na płytach wybierane są koncerty uznane za szczególnie udane/wartościowe.
polecam - aktualnie również w promocji w Presto (każdy cd za 6,37 GBP) - ja skusiłem się na dwie pozycje, a być może zamówię kolejne.

Tad46

 • 48 / 5740
 • Użytkownik
14-11-2008, 21:27
Odsłuchałem wreszcie nowe nagranie Zarębskiego, a raczej próbowałem, bo mnie wykonanie zupełnie nie przekonuje. Z ulgą puściłem sobie stare nagranie na Duksie (Kulka, Kamasa, Jabłoński, same dobre nazwiska). Nowe nagranie jest jakby niespójne. Natomiast utwory fortepianowe Świtała gra bardzo dobrze.
Może i ja się zachęcę do boksów Ligetiego... dziękuję za wiadomość.
Tad46

daGambus

 • 84 / 5747
 • Użytkownik
15-11-2008, 15:44
Skoro nieoczekiwanie w tym wątku objawiło się zaintersowanie Ligetim, dodałbym jeszcze, że znakomitego nagrania jego kwartetów dokonali Artemis Quartet, zespół uważany przez wielu za najwybitniejszy obecnie (Stefen Rieger pisze nawet, iz wyprzedzają pozostałe o dwie długości).
Nagranie wydane pierwotnie przez Ars Musici zostało wznowione przez Virgin Classics, (z którą to wytwórnią zespól podpisał długoletni kontrakt), otrzymało liczne nagrody - najpierw Diapason d\'Or, potem zespól otrzymał od pisma Gramophone tytuł Artist of the Year, co  w przypadku kwartetów smyczkowych zdarza się niezmiernie rzadko...

Tymczasem w ubiegłym roku zespól przeżył wstrząs, który mało nie doprowadził do jego upadku... Najpierw okazało się, że zespół musi opuścić, jak podano - ze względów rodzinnych, altowiolista Volker Jacobsen (ten wysoki, szczupły, na niektórych filmikach w sieci występuje jako speaker, komentator). Zorganizowano więc  kilkumiesięczny nabór - konkurs, w trakcie którego, spośród wielu renomowanych kandydatów pozostało dwóch najwybitniejszych, zespól nie mógł się zdecydować na jedngo z nich... Tymczasem okazało się, że drugi/pierwszy (na zmianę) skrzypek Heime Müller (to z kolei ten blondynek o chłopięcym wyglądzie, w okularach) zmagający się od pewnego czasu ze schorzeniem ręki musi przerwać/zawiesić karierę na kilka lat - sytuacja zespołu stała się dramatyczna... Przecież dopasowanie jednego nowego muzyka do działającego przez wiele lat zespołu to sprawa niezwykle ryzykowna i trudna, wymagająca wiele czasu i ogromnej pracy, a co dopieru dwóch jednocześnie!
Na szczeście okazało się, że przypadkiem jeden z dwóch wybranych kandydatów altrówkowców był/jest zarazem bardzo dobrym skrzypkiem, zespół dokonał pierwszych, ryzykownych prób i jak sie okazało - ten poważny eksperyment się udał!
W każdym razie, zespół wznowił z sukcesem działalność koncertową, nagrał też już nowe płyty (najnowsza z kwartetami Beethovena), wdcześniej dobrze przyjęte płyta z Kwintetem Schuberta (z Trulsem Morkiem).

Cała historia opisana na oficjalnej stronie kwartetu http://www.artemisquartett.de/artemis/news/The_whole_story.html

Życzyć zespołowi należy, aby nie tylko przetrwał, ale utrzymał najwyższy artystyczny poziom...

Z nagrań pierwszegi składu, poza pozycjami "klasycznymi" warte polecenia są też płyty z nagraniami Wolfa, Berga, Weberna i Zemlinskiego, jak i wspomiane wcześniej w wątku "Verkarte Nacht" Schonberga, z doddatkiem sekstetów R. Straussa i Berga...
:-)

daGambus

 • 84 / 5747
 • Użytkownik
15-11-2008, 15:48
A to są najnowsze płyty nowego składu Artemis Quartet:
Polecam :-)

pastwa

 • 3815 / 5834
 • Ekspert
15-11-2008, 19:14
Idealnie sie wstrzeliles Dong z tymi linkami od presto (mialem kupowac od caimana, ale z presto bedzie duzo szybciej), wielkie dzieki!

A odnosnie Artemis Quartet, posiadam przypadkowo wymieniona powyzej, przez nieocenionego daGambusa, pozycje od Virgin (String Quartet Nos 1 & 2), i faktycznie, jest to bardzo przedni material, trzeba bedzie oszczedzac na pozostale pozycje, ale to juz chyba nie w tym roku...

W temacie \'mlodych i zdolych kwartetow\',przyszla mi ostatnio fajna plyta: Debussy; Dutilleux; Ravel w wykonaniu Balcea Quartet:

dong

 • 541 / 5803
 • Ekspert
17-11-2008, 13:19
^daGambus

wprawdzie znowu rozszerzam formułę wątku, ale uczestnikami tych nagrań jest Artemis Qt w pełnym składzie, więc może będzie mi to wybaczone.  ;-)

czy znasz może poniższe płyty?
Verklärte Nacht; Schoenberg/R.Strauss/Berg - utwory i transkrypcje na sekstet smyczkowy, z gościnnym udziałem dwóch członków Alban Berg Qt
Schumann, Brahms; kwintety fortepianowe - z udziałem Leifa-Ove Andsnesa

daGambus

 • 84 / 5747
 • Użytkownik
17-11-2008, 19:54
^dong
Toż dwa wpisy powyżej wspominam właśnie wcześniejszy dorobek Artemisów... z Verklarte Nacht na czele :-)

A płyta z kwintetami Schumanna i Brahmsa zdaje się miesiąc temu została przez The Gramophone i Classic FM nagrodzona Gramophone Award w kategorii Chamber Music za ubiegły rok... To było z pewnością ostatnie nagranie w starym składzie... Paradoks chce, że akurat tej płyty (jeszcze) nie posiadam :-)

A Belcea Quartet obserwuję uważnie, zwłaszcza że gra tam polski rodzynek... choć nie to jest oczywiście najważniejsze, ale zawsze jakoś tak sympatyczniej :-)

Pozdrawiam

daGambus

 • 84 / 5747
 • Użytkownik
17-11-2008, 20:29
^pastwa
Skoro Belcea Quartet pasują ci tak bardzo w repertuarze francuskim, to czy zapoznałeś się już z prawdziwym Tour de Force kwartetowego repertuaru - czyli kwartetami Bartoka? Nagranie Belcea Qt. jest świetne (choć w tym wątku wcześniej omawialiśmy już i inne znakomte wykonania, np. Emersonów) i konkurowało o główny laur z Artemisami o tytuł nagrania roku The Gramophone...
Skoro pasuje Ci Ligeti, to cóż dopiero,  jak podejrzewam, inny przesławny węgierski arcymistrz, Bela Bartok...
;-)))

broy

 • 179 / 5789
 • Aktywny użytkownik
05-02-2009, 12:10
Witam,

Odświeżam noworocznie wątek od razu mocnym wejściem patriotycznym - nowe nagranie f-my Hyperion

http://www.hyperion-records.co.uk/al.asp?al=CDA67684

“…Szymanowski\'s quartets are subtle works that yield up their secrets slowly. The Royals have a special feeling for texture and colour, which is vital in this music, but an equally strong sense of structure. They never drop the lyrical thread of the rapturous middle movement. Their opening of the Second Quartet has a floating, weightless quality, contrasting with the weighty textures that bring to the central Vivace scherzando, where the folksiness of Tatra mountain dances is felt. ..the String Quartet (1916) of Ludomir Rózycki... is a hidden gem... At almost 17 minutes\' duration, the first movement is nearly as long as each of Szymanowski\'s quartets, but Rózycki\'s high inspiration and the Royals\' impeccable playing sustain it.” BBC Music Magazine, February 2009 *****