Audiohobby.pl

Beyerdynamic T70

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
03-06-2013, 11:34
Wiem, Beale ze zalezy Ci na opchnieciu GCHA :)) ale dokladnosc i szczegolowosc to moim zdaniem sa akurat cechy ktore jako ostatnie sa potrzebne wzmacniaczowi dla T70.

@Max:

1) Nie korzystasz z equalizera ? T70 bardzo dobre reaguja na equalizacje, bas faktycznie robi sie glosnieszy a nie bardziej nadmuchany.

2) Zdecydowanie proponuje OTLowca grajacego "klasycznym lampowym dzwiekiem". Doda tez troche magii a nawet jak basu bedzie za malo mimo, ze np. obcial by troche gory - wtedy bas bedzie bardziej odczuwalny to mozna go bedzie regulowac za pomoca impedancji lampy uzytej jako driver.

Niestety nie znam HPA Master i nie mam kompletnie pojecia jak by mogl sie on sprawdzic. Jezeli chcesz moge Ci podac kilka cynkow na priv\'a :))

Baele

  • 753 / 5117
  • Ekspert
03-06-2013, 11:37
a to w takim razie pardąsik, nie wtrącam się )))

Max

  • 2204 / 5393
  • Ekspert
03-06-2013, 11:46
Proszę o "kilka cynków" na priva. Weź pod uwagę, ze to mają być zdecydowanie rozsądne pieniądze. Ten podstawowy grajek od WBA kosztuje tysiaka, i to jest dla mnie rozsądna opcja cenowa (jako zamiennik dla Projecta, do mojego budżetowego systemu).

Baele, dzięki, ale dobrego trana już mam. Tu chodzi o tanią lampkę.

maccoo

  • 162 / 4185
  • Aktywny użytkownik
03-06-2013, 16:06
To może cynka w wątku czym napędzić T70? Wprawdzie mój Virtus 01 sprawdza się całkiem całkiem, to ciekaw jestem jakiego OTL-a warto jeszcze sprawdzić w rozsądnych pieniądzach.

selphy

  • 235 / 5482
  • Aktywny użytkownik
04-06-2013, 10:30
Nawiązując do wcześniejszych wypowiedzi, DT880 Pro bardzo mi się podobały, czego nie można powiedzieć o T70, ciekawe słuchawki, ale jak dla mnie "bez życia".
Porówywałem jeszcze DT440, które są gorsze technicznie, jednak mają gęstszy dźwięk niż T70, bardzo ciekawa opcja, jeśli mamy ograniczony budżet.

selphy

  • 235 / 5482
  • Aktywny użytkownik
04-06-2013, 10:32
Co do basu w SRH940, to jak dla mnie jest go w sam raz, ale fakt , impakt mógłby być czasem mocniejszy.

jjurek

  • 2059 / 5827
  • Ekspert
04-06-2013, 11:44
Odpowiadasz na wpis:
 ">> Max, 2013-06-03 11:19:54
Wałkuję od kilku wieczorów kameralistykę Szymanowskiego i Bacewiczówny na T70 (Denon + Headbox).
 Na razie jestem trochę zdezorientowany, bo jest zbyt jasno, bezpośrednio i technicznie. Oczywiście klocki towarzyszące pewnie robią złą robotę, ale przez ostatni rok słuchałem na T5p, a DT770 to też bardziej stonowany i aksamitny grajek.
 Nie ma basu, nie ma klimatu. Tak sobie myślę, ze może warto by zaopatrzyć się w jakiegoś zacnego a taniego OTL-a i ostatecznie wysłać Projecta na zasłużoną emeryturę. "


Max, myślę, że OTL  niewiele tutaj  pomoże. Jeśli inne słuchawki na tym samym sprzęcie grały tak jak lubisz, to za
"techniczne" granie odpowiadają  T70.
Słuchałem ich w wielu, w tym również lampowych, konfiguracjach. Osobiście przyzwyczajony do używanych na co dzień misiowych HD650 i DT150 odbierałem T70 podobnie jak Ty.

PS. Headbox to jest dobry, choć niepozorny wzmacniaczyk. Poza tym łatwo poddaje się modyfikacjom (nie tylko prostej wymianie opampa).

Jeśli jestes jednak zdecydowany na jakiegoś OTL-a a nie odstrasza Cię garażowy wygląd i spore marnotrawienie energii elektrycznej - to polecam:
http://allegro.pl/wzmacniacz-lampowy-sluchawkowy-espressivo-e-i3281755388.html


Max

  • 2204 / 5393
  • Ekspert
04-06-2013, 14:27
Dzięki, Jjurek, za konkrety.

To są typowe, audiofilskie fanaberie. Trochę mi wstyd, bo wydaje się, że najlepszym sposobem na brzmieniowe "ucywilizowanie" T70 jest... założenie na łeb DT770 :-)) No ale jednak grają T70 w sposób bardziej otwarty i bezpośredni, a wczoraj wieczorem już nie drażniły mnie tak bardzo jak na początku. Myślę, że to kwestia słuchowej akomodacji, na którą trzeba czasu.
Wczoraj podłączyłem sobie pudełko od zapałek w postaci Holdegrona H1 i grało to z T70 całkiem przyjemnie.
Myślę, że muszę po prostu oczyścić umysł z audiofilskich pomysłów/zachcianek i ograniczyć się do słuchania muzy.

Jest tez opcja jakiejś zewnętrznej equalizacji, ale kompletnie nie mam tu doświadczenia i nie wiem jak szukać tego rodzaju urządzeń korekcyjnych.

OTL-a to musiałbym wpierw posłuchać, a tu wchodzłby w grę chyba tylko podstawowy WBA. Z tego co wiem, można wypożyczyć.

Pozdrawiam.

maccoo

  • 162 / 4185
  • Aktywny użytkownik
04-06-2013, 20:49
To moje T70 są jakieś nietypowe chyba ;) Grają otwartym i detalicznym dźwiękiem jak piszecie, ale nie brak im dociążenia, jest masa i muzykalność. Może to kwestia toru? U mnie całość dostała wigoru i ogłady po wymianie okablowania i kolejnych modach chińskiego DAC-a by Majkel. W zasadzie to mam cały tor od Majkela za wyjątkiem wzmaka - tu faktycznie OTL na KT88 i 6N23P jako driver.

-Pawel-

  • 4724 / 5501
  • Ekspert
04-06-2013, 21:08
@Fallow, ja nie przekreślałbym tak PS Audio, nie wiem jak zagrałby z T70, ale dla DT990 nie tylko dodaje skrzydeł w zakresie detalu, daje też im niezłe dociążenie i przestrzeń. Myślę, że mimo wrodzonej "techniczności" słuchawek ten amp wcale nie musi podbijać tej cechy. Zresztą GS1000 potrafią być ostre jak cholera, a sam pisałeś kiedyś, że z GCHA to jest Twoim zdaniem najlepsze połączenie, no chyba, że coś się zmieniło od tamtej pory :) Oczywiście postem tym chcę jedynie delikatnie zasygnalizować, że zawsze warto skorzystać z okazji i poznać dane urządzenie, jeśli taka okazja już się nadarza :> Ale ja się dziwię, dlaczego w ogóle Baele się pozbywa swojego GCHA, w tej cenie trudno znaleźć coś podobnego, przynajmniej jak dla mnie :> Podpinasz pod USB i już gra muzyka (tak, będę bronił tego nie-audiofilskiego DACa), nie znam lepszego combo do 2k. Do tego wykonanie to nie garażowe DIY ani chińskie "może się nie rozleci" :)

Cypis

  • 2479 / 5035
  • Ekspert
05-06-2013, 07:32
>> Max, 2013-06-04 14:27:32
>> Myślę, że to kwestia słuchowej akomodacji, na którą trzeba czasu.

Niewiele pomogę w sprawie doboru toru ale mogę potwierdzić to co napisałeś. W pracy sporo słucham na V-Jaysach a AKG K550 leżały odłogiem. Do czasu gdy postanowiłem porównać brzmienie V-Jays vs. K550. Byłem rozczarowany jak "chudo" grają K550, bez wypełnienia na dole pasma, nieciekawie.

BTW. Zwiększanie impedancji w OTLu w celu dociążenia dołu pasma to pomysł IMVHO kiepski. Wzrost impedancji wyjściowej wprawdzie zwiększa ilość dołu (a dokładniej tej części pasma gdzie masz górkę impedancyjną w słuchawkach) ale również powoduje, że bas staje się mniej rozdzielczy, robi się buła. Dużo lepszym rozwiązaniem jest porządny korektor. Ale... jeśli słuchawy rzeczywiście dołem nie grają to dołu nie wyczarujesz, bo szybko dojdziesz do granicy wychyleń membrany.

A jak chcesz zobaczyć jak zagrają słuchawki z wyższą impedancją, zamiast kupować OTLa (drogie rozwiązanie) zrób (kogoś poproś niech Ci zrobi - jak chcesz to Ci zlutuję takie "patent") przejściówkę do podłączenia słuchawek z rezystorem (albo jeszcze lepiej potencjometrem) szeregowym rzędu 100-300ohm i zasil je z tego wzmacniacza krzemowego co już masz. Koszt takiego eksperymentu to kilkanaście (-dzieścia) złotych.

>> maccoo, 2013-06-04 20:49:12
>> T70 (...) nie brak im dociążenia, jest masa i muzykalność.

To nie kwestia toru tylko preferencji i tego do czego słuch przyzwyczaiłeś wcześniej. Mój kolega słucha wyłącznie na AKG601. Każde inne słuchawki "walą" mu dołem. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że podobny efekt byłby dla tych co słuchają K701, SL HD681B, Grado SR-80, itp. W drugą stronę to też działa. Jak przesiądziesz się z "misiowatych" HD650 na takie żylety jak wygrzane Superluxy, to "krew pocieknie z uszu". Dodaj do tego jeszcze brak wiedzy kto z jaką głośnością słucha i fizycznych różnic w kształcie ucha i mamy pełen obraz przyczyny powszechnego braku porozumienia w kwestii brzmienia słuchawek. Dlatego wielokrotnie postulowałem by w opisach słuchawek używać wyłącznie porównań do innych modeli.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Max

  • 2204 / 5393
  • Ekspert
05-06-2013, 12:30
>> Cypis, 2013-06-05 07:32:28
>> Max, 2013-06-04 14:27:32
>> Myślę, że to kwestia słuchowej akomodacji, na którą trzeba czasu.

Niewiele pomogę w sprawie doboru toru ale mogę potwierdzić to co napisałeś"

Pierwszy raz się zdarza, że słuchawki grające "lepiej" - tzn. poprawniej technicznie, bardziej otwartym i wyrazistym dźwiękiem, jakoś nie potrafią mnie do siebie przekonać.
Pomęczę je jeszcze w systemie Naim plus SP i podejmę decyzję. Niewykluczone, że razem z GS1000 pójdą do odstrzału.

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
05-06-2013, 13:05
Odpowiadasz na wpis
 >> Cypis, 2013-06-05 07:32:28
(...) zwiększanie impedancji w OTLu w celu dociążenia dołu pasma to pomysł IMVHO kiepski (...)

Opisalem to w opisie T70 ale nie w tym rzecz. OTL ma byc tutaj zeby dodac brzmieniu typowego lampowego charakteru. Przede wszystkim zeby przelamanc "technicznosc" brzmienia T70. Powiekszyc obecnosc basu wcale nie trzeba za pomoca regulacji jego glosnosci. Mozna przeciez dobra lampe, ktore ujmie gory albo uczyni ja bardziej slodka - wtedy wrazenie obecnosci basu bedzie wieksze. Zabawa z impedancja lampy mocy to tylko ostatecznosc a przy kontrolowanej zabawie tego typu na T70 wcale nie daje zlych wynikow - potwierdzone empirycznie.

===

Oczywiscie korektor jest rozwiazniem znacznie lepszym w kontekscie zmian balansu tonalnego czy ch-ki pasma przenoszenia i to wlasnie Maxowi sugerujemy. Ja zycia bez korektora sobie nie wyobrazam. Nie wiem czemu mialbym nie dopasowywac brzmienia by bylo takie jak lubie jezeli cos mi w nim przeszkadza.

Wzmacniacz lampowy jak juz napisalem ma tu dodac odpowiedniego charakteru. I to oczywiscie w pewnym granicach mozna robic rowniez software\'owo - ale ja np. lubie "czar prawdziwej swiecacej lampki".

Jak rowniez napisalem w opise T70 - sa to jedne z nielicznych sluchawek, ktore maja na tyle dobrze kontrolowany bas ze po zabawie na korektorze nie tylko zwieksza swoja objetosc ale zachowuje impakt i rozdzielczosc, kontrole. Faktycznie zwieksza sie obecnosc nie tracac innych cech.

Mozna nadac im doslownie basowy charakter. Oczywiscie tego zadnym wzmacniaczem czy doborem zrodla lub kabla sie nie osiagnie.
Takie zabawy nie udawaly sie z K701 czy SRH940 - tam bas byl po prostu za slabo kontrolowany. Robila sie byla.

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
05-06-2013, 13:12
Jakie OTLowe wzmacniacze dobrze pasuje do T70. Moim zdaniem te ktore graja wlasnie w ten tendencyjny lampowy sposob. Kanon lampowego brzmienia. Osobiscie polecam Darkvoice a w szczegolnosci La Figaro - pieknie wykonane wersjie Darkvoice.

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
05-06-2013, 13:16
Odpowiadasz na wpis
 >> -Pawel-, 2013-06-04 21:08:00

Rowniez nie przekreslalbym zupelnie ale skoro Max chce szukac OTLowca - co moim zdaniem jest wlasciwym kierunkiem w wypadku T70 to GCHA nie ma sensu. Oczywiscie za free posluchac zawsze milo.

Sprawa jest prosta - do GS1000 on wybitnie pasuje, ale GS1000 prosi sie o tranzystor i OTL to nie jest dobre polaczenie. Moze poza wyjatkiem Zany i tym podobnych wynalazkow, chociaz i tak nie jestem przekonany.

Przy 250 Ohmowych T70 i ich technicznym sposobie grania po prostu sie o tego OTLa grajacego klasycznym steeotypowym lampowym dzwiekiem prosi :)