Audiohobby.pl

Altus 110 Plus

Cypis

  • 2479 / 4994
  • Ekspert
23-10-2013, 08:31
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

kross

  • 55 / 5653
  • Użytkownik
23-10-2013, 13:27
A który GDN 25cm Tonsila nadaje się do obudowy zamkniętej i o jakiej objętości?

zms

  • 62 / 2797
  • Użytkownik
22-07-2016, 14:54
Dokopałem się do tego wątku. Ja co prawda chcę regenerować Altus 140, ale przeżycia mam podobne jak Cypis - w moich obudowach też brakowało tylko myszy :)

Ten GDWT 9/100FP powinien chyba też dobrze zagadać w zestawie 140 ?
Wysokotonowy podłączyłem na próbę w innym zestawie głośnikowym, który mam. To co leci z tego wysokotonowca jest ciężkie do opisania.
Najlepsze skojarzenie jakie mi przychodzi do głowy to "chodzenie po 20 cm dywanie z suchych jesiennych liści dębowych" :)
Może być jeszcze "styropian o szkło" albo "karton o karton" :)

tetejro

  • 2745 / 2946
  • Ekspert
22-07-2016, 20:33
To jest kombinowanie w stylu z piasku bicz.
Zamiana pozycji średniotonowego z wysokotonowym niczemu nie służy.
Pasma podziałów w 3-dr Tonsila typu altus i pochodzne wypadały wysoko ze wzgledu na cechy głosników anie dlatego ze ktos tak sobie wymyslił, albo nie umiał inaczej.

Głosnik sredniotonowy tylko uzupełnia pasmo przenoszenia między niskotonowym a wysokotonowym podnoszac o jakieś 6-7 db. Dlatego efektywnosc wypadkowa może bys wysoka.

Żeby zmienic tę zalkeżnosc trzeba użyć bardziej skomplikowanych zwrotnic i dłuzej popracować nad brzmieniem. Mozna zobaczyć jak wygłądała zwrotnica od ZGC80C115. która dawała nizsze czestotliwosci podziału
 http://eryksc.blogspot.com/2012/07/zg80c115.html

Nie potrzeba żadnych kombinacji w rodzaju ALT-18 bo tak strome filtry juz niczego nie wniosą a moga nawet zaszkodzić brzmieniu w przypadku głośników z Altusów.
« Ostatnia zmiana: 22-07-2016, 20:36 wysłana przez tetejro »

Cypis

  • 2479 / 4994
  • Ekspert
15-04-2018, 07:42
Zamiana pozycji średniotonowego z wysokotonowym niczemu nie służy.

Oczywiście, że służy.

Kolumny stoją na podłodze. Słuchacz siedzi zazwyczaj wyżej. Chciałem zbliżyć do ucha słuchacza tą część pasma która odpowiada za wokale po to by słuchając nie miało się wrażenia, że śpiewa wokalista/stka o wzroście siedzącego psa. I to zamierzenie doskonale się udało.

PS. Przepraszam, że odkopuję staroć.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

tetejro

  • 2745 / 2946
  • Ekspert
15-04-2018, 12:52
Skad wiesz gdzie jest środek akustyczny takiej kolumny? W srAltusach raczej nie jest na wysokosci głosnika średniotonowego, wiec podnoszenie średniotonowego najwyżej jeszcze bardziej rozjedzie zależnosci fazowe ( o ile przy projektowaniu tego cuda ktokolwiek się przejmował takimi drobiazgami jak zgodność fazowa - choć zakładam ze jednak brali to pod uwagę).
Takie eksperymenty najłatwiej robi się stawiając zestaw na podstawkach, albo pochylajac co nawet może być korzystniejsze akustycznie przy tak prostych filtrach.

PS. Ale ten GDN 25 to raczej basu bedzie miał słabo. nawet w 60 litrach. Ja to bym raczej starał się go przyciać bardziej złozona zwrotnicą i "przyklepać" na basie jakąś pułapką. W efekcie straciłby duzo na efektywności ale w mieszkaniu to nie problem. Moja druga w zyciu konstrukcja była budowana na wzór Altusów  - chyba 75, a ostatecznie wyszło mi coś zupełnie innego w ogóle nie przypominajacego produktów Tonsila :-)
« Ostatnia zmiana: 15-04-2018, 12:58 wysłana przez tetejro »