No tak tworzę i zmieniam i bez edycji wychodzi śmietnik informacji, ale zakończyłem aktualizację i obecnie jest dobra i prosta informacja końcowa z opisem.
Najprostszym wzmacniaczem podobnej jakości do wzmacniaczy na lampach elektronowych jest adaptowany układ wzmacniacza na bazie układu scalonego UL1402L.
Ogólnie jest to wzmacniacz niskiej rezystancji P6W/2.66R na wiele głośników i dzięki temu potrafi wzrosnąć efektywna moc +12dB czyli do mocy P=48W, w sumie dla dwóch kanałów wzmacniacza i dla głośników Rg=8R w ilości 2x 12 sztuk.
Górny tranzystor mocy dynamicznie nie zmienia prądu spoczynkowego, który statycznie regulowany jest w obwodzie ustawianej diody zenera V=1.38Vz. Inny układ wzmacniacza na diodzie zenera V=1.73Vz jest typowy jak w innych wzmacniaczach, w których dynamicznie od razu schodzi prąd spoczynkowy obu tranzystorów mocy.
Dolny tranzystor mocy ma trzy regulacje: jedna z nich eksperymentalnym i wydzielonym obwodem do dynamicznej stabilizacji prądu spoczynkowego -zaznaczony przerywaną linią, druga regulacja to ustawienie wartości prądu spoczynkowego dolnego tranzystora mocy rezystorem Rbsi=48k, trzecia regulacja to ustawienie symetrycznego napięcia mocy rezystorem Rbs=14.4k.
Najpierw ustala się prąd spoczynkowy zależny do sumy dwóch rezystorów Rbsi(ustawiony48k) + Rsb(14.4k), a dopiero potem (dla symetrii napięcia wyjściowego mocy) jak potencjometrem ustala się wolną od uziemienia kondensatorem wartość rezystancji Rsb14.4k .
Nawet wystarczy podpiąć amperomierz i pokręcając na przemian V1.38Vz i R48k słuchać większego i ładniejszego szumu i jakość takiej regulacji jest prosto i dokładnie spełniona.
Czym różni się układ UL1402L, głównie dodaniem jednego tranzystora więcej BC211/b=230 i jest to separator stopnia napięciowego kl.A (BC211/b=200), czyli dzięki jednemu więcej tranzystorowi możliwe są różne i proste regulacje dodatkowe, związane z sterowaniem dolnego tranzystora mocy i na dodatek zniekształcenia separowanego stopnia napięciowego kl.A są bardzo małe.