Audiohobby.pl

Wykorzystanie schematu układu scalonego UL1401--5L dla wzmacniacza

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
12-01-2013, 23:36
Witam!
Ten mój przykład projektu wzmacniacza na przykładzie schematu układu scalonego zrobiłem ze względu na odsłuch scalonego wzmacniacza, który wykazuje czystszą jakość dźwięku i podobną do kl.A. Dlatego jest porównanie co dla ludzi zrobił przemysł, a co można zrobić samemu. Na moim przykładzie można porównać co jest lepiej zrobić i czy mimo wszystko ludzie byli oszukani scalonym układem wzmacniacza i czy można było coś lepiej zrobić.
kto się zna może się wypowiadać i możliwe że sam z tego skorzystam.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
12-01-2013, 23:52
Taki mały wzmacniacz i coś skromnego dla ludzi i może okazać się dobre dla gramofonów lub dla komputerów -dla słuchania bajek dziećmi.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
13-01-2013, 13:10
Jak z rysunku jest widać dla wzmacniacza P2W/4R są rezystory Reb=54R i jak może być inaczej ze schematu wzmacniacza UL1405L i są tam Reb=560R -czy to specjalnie dla zmyłki jest ludziom źle podane? widocznie małpować schematy, dla tych co nie sprawdzają poprawności układu, jest źle.  

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
13-01-2013, 21:23
Nie interesuje  Was ten wzmacniacz: przecież  jest tylko jeden tr.PNP i sterujące i mocy są tr.tego samego znaku, a tr.BC211 jest nie tylko tranzystorem sterującym ale i pełni podwójną rolę i wzmacniacza kl.A.
Jak napisałem ciekawie działa taki wzmacniacz i podobnie do kl.A i ten większej mocy na sterowaniu zawsze jest spolaryzowany, czyli się nie wyłącza.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
14-01-2013, 14:56
Jest to bardzo prosty układ i ma cenne zalety: dioda 1N4007 dokładnie odłącza niesterowany dolny tr.mocy i wtedy górny tr.mocy klasą A łatwo i liniowo się steruje, regulacja dolnego rezystora Reb=170R polega aby uzyskać równowagę połowy napięcia związaną z rezystorem Rc=760R i diodą zenera 4.1Vz, bo to warunkuje wysterowanie prądem spoczynkowym dolnego tranzystora, a dopiero potem diodą zenera U=4.1Vz ustala się prąd spoczynkowy górnego tranzystora i tak jest właściwie i dlatego na słuch można sprawdzić regulacje Reb=170R, podobnie doprowadza się do równowagi doborem wzmocnienia dolnego tranzystora mocy, bo górny jest mało wrażliwy na wzmocnienie i można też regulować dolny szeregowy rezystor bazy Rsb=22R jeśli się nie dobierze całkiem dokładnego tr.mocy, szeregowy rezystor bazy Rsb=42k służy aby dobrać takie same prądy wzmacniacza różnicowego.
Układ jest wrażliwy na dobre chłodzenie dolnego tr.mocy -aby się od zmian temperatury nie zmieniało jego wzmocnienie.
Osobiście po wyregulowaniu lubię taki układ bo wiem na 100% że mimo stabilizacji prądu spoczynkowego tr.mocy sterują się klasą A całkiem liniowo i niepotrzebne są w tym miejscu jakiś dokładne obliczenia i cudowanie.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
15-01-2013, 06:52
Taki układ dokładnie się liczy i reguluje i jest dobry. Trzeba uwzględniać wszystkie przypadki np. zmianę napięcia bazy tr.mocy i to w układzie aktywnym, bo napięcie bazy w zależności od prądu bazy jest też inne dla załączonego prądu kolektora, a same wzmocnienia tr.mocy są dobierane w napięciach pracy wzmacniacza i dopiero wtedy są dokładne.
Ten wzmacniacz większej mocy ma czystą moc do P=5W i lampowe wzmacniacze nie są konieczne.

Macie dobrą i miłą zabawkę i regulując na piękny i mocny szum na pewno jakość jest gwarantowana. Taką jakość chce się słuchać i dlatego dobre to jest do gramofonów i dla radia.
Nie Cieszycie się z tej zabawki?. Wiadomo że tranzystory mocy można stosować dobre i każdego takiego typu.

almagra

  • 11514 / 5549
  • Ekspert
15-01-2013, 09:50
Cieszymy się razem z Tobą!Pokaż fotkę gotowego wzmacniacza,aby radość nasza była pełna.

Cashlack

  • 1566 / 5798
  • Ekspert
15-01-2013, 10:44

ja też cię bardzo lubię cin i nie mogę się doczekać chociaż fotografii gotowego, zmontowanego przez Ciebie układu.

Lity drut, first watt, full range.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
15-01-2013, 13:50
Zasilacz mam zmontowany i gotowy i tak jak z jednego z opisów na tym forum, ale do kompletu zasilacza na złoto to mnie odwodzą.
Nie wystarczą mną obliczone schematy układu, to też jest dobry obrazek końcowej roboty, bo na forach raczej coś robią z jakiegoś gotowego schematu.
Wiadomo że firma wyprodukowała prosty wzmacniacz na układzie scalonym, a ten mojego projektu jest kosztowny i musi być lepszy i jest prosty do roboty, bo łatwo dobiera się tranzystory jednego znaku.
Lepiej jest czekać aż ktoś się pochwali że to zrobił i wyda pierwszą opinię.
Moje schematy wzmacniaczy zawierają bardziej pełny i skuteczny sposób stabilizacji prądów spoczynkowych i tylko dlatego nie śpieszy mi się wykonać coś takiego prostszego, bo to dla mnie jest trochę bez sensu -a dla innych jest to większa łatwość wykonania.  

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
15-01-2013, 14:25
Większość obliczeń jest poprawne, ale uwzględniłem pełne napięcie diody zenera polaryzującej prąd spoczynkowy tr.mocy na jedną połówkę zasilania, a przecież część tego napięcia jest na plusie i 0.65V na minusie(1N4007). Dlatego aby większość obliczeń była dobra to należy zmniejszyć napięcie zasilania o 0.65V i to napięcie uwzględnić jako tyle mniejsze na wspólnym rezystorze emitera wzm.różnicowego i tylko to napięcie podzielić przez prąd 2x10.7mA(na plus) i taką rezystancję odjąć od rezystancji emiterów i wszystko będzie obliczone prawdziwie.
Ten wzmacniacz niema zniekształceń i zależy to tylko od zbieżności ustawień i kto to zrobi to ma pełną i czystą moc wzmacniacza P=5W, w innym przypadku podają zniekształcenia 5%---10%, a przecież jest to wzmacniacz Hi Fi.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
15-01-2013, 15:00
Zamiast obrazków gotowej rzeczy ciekawsze będzie podanie dokładnej regulacji wzmacniacza.

Górny tr.mocy zawsze dokładnie wzmacnia jakie jest napięcie kl.A na rezystorze Rc=750R i trochę jest ono większe ze względu na zmianę napięcia bazy  tr.mocy np. 0.25Vp i ze względu na rezystor bazy Rbs=22R np. 0.125Vp co daje w sumie 0.375V większe napięcie na rezystorze Rc=750R jak ma dla pełnej mocy P=5W, czyli kompletnie wyniesie to 7Vp i ten sam skok prądu kl.A jest też konieczny dla kl.A BC211 sterującego dolny tr.mocy i dlatego pasuje się dokładnie takie wzmocnienie tr.mocy aby uwzględniając straty prądu 0.375V/:170R to co zostanie dla bazy tr.mocy dało moc dla napięcia Uo=6.33Vp/4R równą P=5W.
Inną sprawą jest prąd kl.A i głównie zależny jest od zapięcia zasilania i wynika stąd wniosek jak ważne jest czyste i stabilizowane napięcie zasilania i ten sam prąd przepływa przez rezystor Reb=170R i tak dokładnie musi być dobrana wartość tego rezystora aby dolny i górny tr.mocy był prądem spoczynkowym symetrycznie wysterowany.  To jest cała tajemnica projektowania tego wzmacniacza -nieskomplikowana prawda?, ale do jakiego stopnia zależy ustalone wzmocnienie tr.mocy i zależne od Rsb=22R i od zmiany napięcia bazy tr.mocy i rzeczywiście trzeba to dokładnie i realnie wyliczyć.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
15-01-2013, 20:51
Patrząc na schemat UL1405L jest widać duże wzmocnienie stopnia wzmocnienia napięciowego w układzie super i to jeszcze wzmacniane dodatkowym stopniem na klasę A. Można myśleć że ten wzmacniacz pracuje na szalenie dużym sprzężeniu zwrotnym -ale konstrukcja tranzystorów możliwe że jest specjalnie zastosowana że ich wzmocnienie nie jest aż tak duże, tego nie wiem. Można wnioskować że to wielkie sprężenie zwrotne czyni układ stabilniejszy na zniekształcenia i dla różnych napięć zasilających i dla różnych rezystancji obciążenia -czyli jest to tani i łatwy do produkcji układ scalony, w którym nie poskąpili dobrych stopni wzmocnienia o niskich rezystancjach obciążenia.
Jak pisałem ten wzmacniacz aby nie miał zniekształceń ma krytycznie zbalansowane różne wartości rzeczy, czyli jest to lipa co nawet gra a jak się wszystko zgra to bomba jakości producenta i właśnie specjalne wykonanie takiego układu i jego dokładna aplikacja to jest co innego i zniekształceń niema.
Możliwe że to jest dobre do nauki elektroniki, aby w szkole młode się tym bawiły i rzeczywiście łatwość doboru tranzystorów tego samego znaku też ma znaczenie.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
15-01-2013, 21:23
Układ UL1405L ma wyprowadzenie rezystora kl.A Rc=750R i można go trochę bocznikować i zmieniać napięcie zasilania aby usłyszeć najlepsze zbalansowanie i największy szum -ale można tak się bawić na dobrym chłodzeniu układu, bo stopnie wzmocnienia są połączone galwanicznie i w sposób krótko bezpośrednio i taki układ niema stabilności cieplnej i ustawiona jakość ucieka. W moim układzie stabilność ustawień jest znacznie większa i kto szuka to może i coś zrobi sobie stabilnie dobrego.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
16-01-2013, 10:13
Widać jest że w tym dziale jest tworzony schemat wzmacniacza. Nie można ani trochę zmniejszać napięcia zasilania i lepiej jest dodać rezystory i kondensatory do rezystora kl.A i nie trzeba też przeliczać całego wzmacniacza.
Dobrze i dokładnie obliczony schemat jest punktem wyjścia w takiej konstrukcji w której ściśle jedno od drugiego zależy aby układ miał różne rzeczy wzajemnie zbalansowane.

cin157

  • 2243 / 5100
  • Ekspert
19-01-2013, 07:24
Nie jeden człowiek pomyślałby ten układ wzmacniacza nie wiadomo jak działa, bo wystarczy że trochę zmieni się napięcie zasilania i od razu na rezystorze R=170R zmieni się sterowanie tranzystora mocy i niema, albo ma za duży prąd spoczynkowy. Może to tylko grało na zasadzie kosmicznej? i takiego czegoś się więcej nie produkuje.
Ale kto się bawi i termistorem steruje napięcie zasilania aby nie zmieniał się prąd spoczynkowy tr.mocy to sam może wiedzieć czy to jest możliwe, tym bardziej że dzięki stosowanym szeregowym rezystorom bazy układ jest stabilniejszy -droga nie droga zabawa.