Audiohobby.pl

Konstrukcje na polipropylenowych Tonsilach

lancaster

  • Gość
20-10-2008, 16:48
qubric cholera, trochę wymięklem :)
Nie no fajnie, wsyztsko super i sie ciesze. Seas byl mierzony w tej konfiguracji ?

  • Gość
20-10-2008, 17:40
Tylko symulowany. A co się tak cieszysz fanie pojedynczego głośnika w desce od prasowania? :)

Dokładnie to był SEAS KT27 bez puszki rezonansowej. Nie jest potrzebna bo jego rezonans w okolicy 1200hz leży o –30 db poniżej SPL
Ale bardzo dobrze się skleja z tymi Tonsilami. Także jakby ktoś miał ochotę to może sobie zrobić z nim także Super Totem Mite o bardzo liniowej charakterystyce. Wtedy obudowa nieco mniejsza około 9-10 litrów do jednego GDN 13/40/8 lub GDN 13/40/2 w wersji 8om.

W układzie 2,5 drożnym można też dać większą cewkę (w Sonatach była 4,7mH) i obniżyć jeszcze całe pasmo wtedy basu jest subiektywnie więcej. Minus konstrukcji 2,5 drożnej polega na pewnych problemach z fazą.

Ale jakby ktoś chciał skopiować Staffy, to też radzę łączyć z Seasem. Wtedy unikamy już pasma większej nierównomierności charakterystyki GDN 13/40/2 zwłaszcza pod kątami. Cewka dla pojedynczego głośnika pomiędzy 1,5 a 1,8 mH.




PS. Właśnie – Lancaster, Mite był bardzo szczegółowo omówiony przed klonowaniem. A o Staff prawie zupełna cisza...
Masz może jakieś informacje na jego temat? Zwrotnica objętość (o ile kojarzę to 20 litrów strojone na 38hz)?

lancaster

  • Gość
20-10-2008, 17:52
:))))) hehehehe, a bo wiesz...taka konstrukcja nie zagra może jak jakiś Lowther, Supravox czy inny PHY ale majątku nie kosztuje, bardzo lubię Tonsile pp no i do tego miło widziec jak ladnie to opisujesz :)
Kilka latek sluchalem na glosniku tonsilowskim, mając jednoczesnie weglowego skana w nielasce :)

O Staff nie mam żadnego info niestety. Ludzie często pytaja, na razie jednak nikt się nie porwał na ten projekt.
Wiem tylko(a w zasadzie nie wiem, tylko czytalem na stronie Totema swego czasu) ze są tam filtry 2 rzad elektryczny w obu galęziach.

  • Gość
23-10-2008, 11:55
Skoro się podobało Lancasterowi, to teraz inny projekt oparty na zestawie Tonsil Fanta 70 z lepszym głośnikiem wysokotonowym

Głośniki to niskotonowy Tonsil GDN 16/50/6 –8om i wysokotonowy Seas 27TFF
Obudowa objętość netto 24 litry strojona do ok. 45hz – port B-R o średnicy 70 mm i długości 18cm. Obudowa słabo wytłumiona za głośnikiem. Przestrzeń przy wlocie B-R niewytłumiona.

Gałąź niskotonowa zwrotnicy:
Szeregowo z głośnikiem niskotonowym – cewka 1,8mH
Równolegle z głosnikiem niskotonowym układ RC – kondensator 13,4uF+ rezystor 3,9om
Cewka niskorezystancyjna

Gałąź wysokotonowa zwrotnicy
Szeregowo z głośnikiem wysokotonowym – rezystor 2,7om dalej kondensator 6,8uF
Za nim równolegle z głośnikiem wysokotonowym cewka 0,22mH
Dalej szeregowo z głośnikiem wysokotonowym – kondensator 18uF dalej rezystor 3,3om.
Rezystory z zapasem mocy - 20W

Podział pasma wystąpi w okolicy 2,5kH. Spadek charakterystyki przenoszenia o –6db wystąpi przy 45Hz.

Można zaprojektować mniejszą obudowę podstawkową o objętości 18 litrów strojona na ok. 47hz rurą B-R o średnicy 52mm i długości 15,5cm. Wtedy spadek charakterystyki przenoszenia o –6db wystąpi nieco powyżej 50hz.
Ilość wytłumienia za głośnikiem należy dobrać doświadczalnie.

W obu przypadkach bas z takiej kolumny nie będzie potężny. Odpowiedź impulsowa będzie dobra ale z mocą na basie nie ma szaleństw (stosunkowo małe jest wychylenie liniowe tego GDN). Ustawienie w pobliżu ściany powinno zwiększyć jego ilość dlatego przy takim założeniu wyloty B-R powinny się znaleźć z przodu obudowy.

lancaster

  • Gość
23-10-2008, 12:10
Qubric, zastanawia mnie dlaczego Tonsil daje dwa rezystory szeregowo w filtrze tweetera(jak rozumiem ten 3,3om tez jest szeregowo ?)

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
23-10-2008, 12:15
Witam

Nie chciałem tworzyć nowego tematu, więc odezwę się tutaj licząc na pomoc ;)

Znajomy ostatnio kupił kolumny, niby produkcji Tonsila (model Maestro I) końca lat 90 tych, ale na rynek zachodni. Brak jakich kolwiek danych, do tego dziwne przetworniki basowe. Sprzedający twierdził, że bezpośrednio od Tonsila je dostał, choć niskotonowe wyglądają jak nie tonsilowe, do tego jakby po tuningu... nawet membrana jest czymś powleczona...

Ktoś kojarzy te niskotonowce?

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
23-10-2008, 12:15
.

  • Gość
23-10-2008, 12:35
Lancaster – chyba się nie zrozumieliśmy. To nie Tonsil tak daje, to jest moja zwrotnica. Obliczona z symulacji. Przecież nie wstawiłbym nowego głośnika do zwrotnicy Tonsila.

Rezystor szeregowo przed głośnikiem zmienia parametry impednacyjne głośnika „widziane” przez zwrotnicę, a wiec zmienia wypadkową charakterystykę zwrotnicy połączonej z głośnikiem.
Rezystor przed zwrotnicą natomiast obniża całe pasmo wysokotonowe w miarę równomiernie. Takie rozłożenie rezystorów jest po to by zachować jak najbardziej symetryczny przebieg fazy impedancji w obu gałęziach zwrotnicy. Oczywiście takie same efekty można zapewne uzyskać dzielnikiem rezystorowym L oraz zmianą wartości cewek i kondensatorów, ale ja stosuję w projektach wyłącznie cewki z szeregu znamionowego i nie zakładam także w gałęzi wysokotonowej składania kilku kondensatorów. Wiec dostosowuje „widziane” przez zwrotnicę paramerty głośnika drugim kondensatorem. Po prosty tak wychodziło najbardziej liniowo, ale można cała rezystancję dać przed zwrotnicą i też się nie zmieni dramatycznie przebiegu.




Przykładowo załączam schemat zwrotnicy Tonsila ZGC-60 – konstrukcji starszej i na innych głośnikach niż Fanta i Sonata.
Oraz schemat Tonsil Maestro II 130 – konstrukcji 3 głośnikowej ale 2 drożnej (pierwsza Maestro wersji I 130 były konstrukcją 2,5-drożną).
W obu jest tylko rezystor przed zwrotnicą i w zasadzie do takiej konfiguracji należy zmierzać (oczywiście po drodze w filtrze zawsze znajdzie się jakaś rezystancja pasożytnicza).









PS. Pawlikowski – te głosniki wyglądają na papierowe – dlatego są powlekane. Też nie widziałem takich Tonsili. W Maestro I 130 były dwa GDN 13/40/10 z membraną polipropylenową.

Gabriel

  • 1229 / 5662
  • Ekspert
23-10-2008, 12:50
Odpowiadasz na wpis
>> p.f.pawlikowski, 2008-10-23 12:15:36Taki wygląd to wpływ czytania forum o tematyce audio :)))A tak na poważnie jeżeli na głośniku pod doklejonym magnesem jest nadruk - model to nie ma problemu w odszukaniu  dokładnych danych jeżeli jest to głośnik Tonsilu.
Wyszukiwarka grafiki Google znalazła model Maestro 2 nie wiem jak wygląda 1 ale tutaj masz zdjęcie 2-ki :
http://tnij.org/b0fl~~~~~~~~~~
Lancaster
12:10   "...zastanawia mnie dlaczego Tonsil daje dwa rezystory szeregowo w filtrze tweetera(jak rozumiem ten 3,3om tez jest szeregowo ?"Dodawanie do cewki głośnika (filtru) szeregowo wpiętego rezystora o dużej mocy i małej raczej wartości rezystancji najczęściej dąży do "przyciszenia" tego głośnika :)Dodawanie do cewki (transformatorka audio) równolegle wpiętego rezystora - głównie wpływa na wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej tego transformatorka (cewki). Ma również wpływ na impedancję (rezystancję), jednak trzeba tutaj wspomnieć, iż rezystor ten jest skutecznie bocznikowany uzwojeniem transformatorka, często do masy.
*************************************************
Któryś z aniołów trącił mnie skrzydłem, chyba nawet za mocno..

  • Gość
23-10-2008, 12:51
Lancaster - zamiast 2,7 przed zwrotnicą Seasa i 3,3 za zwrotnicą, mozna dac jeden rezystor 4,7 przed zwrotnicą. Faza  impednacji bedzie nawet lepsza jedynie minimalnie podniesie sie charakterystyka przy 10Khz. Trzeba pamiętac że by rezystor byl wysokiej klasy - o niskiej indukcyjności oraz z duzym zapasem mocy - przynajmniej na 20W.

lancaster

  • Gość
23-10-2008, 13:01
Qubric, moce rezystorów zwrotkach są rzeczywiście az takie potrzebne ??? Z tego co widziałem najczesciej ludzie dają 5W, a zdaraa sie i 1-2W ....kiedyś sprawdzałem przy okazji SS9900i podziału 2,5K 1 rzedem....rezystor metalizowany 2W nie grzal sie wogóle.
....moze jak ktoś ostro zestaw karuje....jaką on ma skutecznośc(zestaw) ?

  • Gość
23-10-2008, 13:16
Nie chodzi o grzanie się rezystora tylko o to ze powinien być większy niż moc szotowa, którą może przyjąć głośnik. W kopułkach wysokotonowych moc ciągła przed filtrem to 5-6W. Moc szczytowa to 7-15W. Warto więc dać rezystor większej mocy. Prawdopodobnie różnicy nie usłyszysz między rezystorem np. 8W a 15W.
Pewna firma - chyba włoska- o której konstrukcjach czytałem kiedyś i która wytłumiała obudowy gumą z ołowiem stosowała właśnie takie rezystory dużej mocy..

Rezystory można składać uzyskując większa moc i niższą rezystancję wypadkową. Ale tu sa podzielone opinie – jedni twierdzą, że dwa rezystory uśredniają swoją tolerancje parametrów a inni ze z powodu nierównomiernej zmiany parametrów ze wzrostem temperatury rezystancja wypadkowa też się będzie zmieniać bardziej niż w pojedynczym rezystorze.

Z moich doświadczeń wynika ze nie ma tu zauważalnego wpływu na jakość brzmienia – można więc łączyć dla większej mocy albo nie łączyć kondensatorów. Dla mnie wystarczający jest rezystor o mocy 10W i takie stosuje lub składam metalizowane po 4W. Różnice jeśli są to w zmianach dynamicznych których raczej trudno będzie zidentyfikować.

Ale w końcu jak ma być Hi-Endowo to musi być nadmiarowo :)))

  • Gość
23-10-2008, 13:18
średnia efektywność tej "Fanty 70" to około 86db. moc około 40-50W w impulsie do 80-100W

  • Gość
23-10-2008, 14:16
No tak, mały błąd w nazwie - właściwa nazwa pierwowzorów tych kolumn to FANTAZJA.
Wersja 2-drożna podstawkowa o nazwie Fantazja 70 i mocy 50W widoczna jest tutaj:
http://unitra.eu.org/node/2636 i jest oparta na 4 omowym głośniku.

Ja opisałem podobny projekt na 8 omowym. 8 omowa wersja GDN 16/50/6 ma wyższe Qts niż wersja 4 omowa. Ale powinno się dać zrobić również wystarczająco zrównoważony zestaw w małej obudowie.

Jest także wersja 2,5 drożna Fantazja 100. Jest to dokładnie krajowa wersja kolumny budowanej przez Tonsila dla Heco. Ich efektywności są znacznie niższe niż podane parametry GDN 16/50/6.

Trzeba także wziąć pod uwagę że głośniki w tych zestawach mogły się różnić od obecnie oferowanych na stronie internetowej Tonsila GDN 16/50/6 – GTC 16/40/1. Symulacje do obliczeń zwrotnic oparłem o obecne wersje i podane parametry oraz zamieszczone wykresy charakterystyk.

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5854
  • Zaawansowany użytkownik
23-10-2008, 16:26
dziękuje za informacje ;) mam wrażenie, że to nie tonsilowy przetwornik, tylko ciekawe czyj....

ps. brak oznaczeń na nim...

pozdrawiam! ;)