Audiohobby.pl

Jakie kondensatory?

almagra

  • 11514 / 5554
  • Ekspert
11-12-2013, 11:41
Wystarczy np.że kondensator wykonany z tych samych materiałów zwinięto z inną siłą i np.wystąpią pasożytnicze rezonansy elektromechaniczne okładzin powodujące zaburzenia pojemności w funkcji czstotliwości.Ale jak wytłumaczyć kierunkowość włączenia kondensatorów,którą stwierdziłem ostatnio tego nie wiem.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
11-12-2013, 11:41
Każdy kondensator ma inną charakterystykę pojemności w funkcji częstotliwości i inną charakterystykę modułu impedancji i fazy. Ma w efekcie inne zastępcze ESR, ESL, tangens stratności.

Tak, jak rezystory promieniują cieplnie i przez to szumią, tak kondensator jest (przeważnie) wypełniony chemią, która zmienia swój skład, z czasem i pod wypływem podania napięcia i przepływającego prądu zmienia się skład chemiczny. Po prostu chemia.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
11-12-2013, 11:50
Almagra, cały proces jest opisany:
1. Elektroliza http://www.chemia.dami.pl/liceum/liceum12/elektrochemia6.htm
2. Jak powstaje kondensator elektrolityczny http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=24

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
11-12-2013, 11:54
W moich linkach można też znaleźć uzasadnienie "wygrzewania" kondensatora. Dodatkowo podobny proces (formowanie) stosuje się przy kondensatorach, które kilka lat były nieużywane i trzeba im przywrócić właściwości, w tym dopuszczalne napięcie, gdyż w nieużywanym kondensatorze elektrolitycznym z czasem nieużywania dopuszczalne napięcie pracy obniża się.

Chciałbym powrócić do badań nad stratnością kondensatorów z czasów politechniki ;-)

magus

  • 20990 / 5902
  • Ekspert
11-12-2013, 12:02
>> almagra, 2013-12-11 11:41:39
>Wystarczy np.że kondensator wykonany z tych samych materiałów zwinięto z inną siłą i np.wystąpią pasożytnicze rezonansy
>elektromechaniczne okładzin powodujące zaburzenia pojemności w funkcji czstotliwości.Ale jak wytłumaczyć kierunkowość
>włączenia kondensatorów,którą stwierdziłem ostatnio tego nie wiem.


jak rozumiem, obie okładziny kondensatora nie są w stosunku do siebie "symetryczne"
gdyby kondensator stanowiły dwie płaskie powierzchnie zetknięte ze sobą (jak rysuje się na schemacie), to symetria zostałaby zachowana
ale jeśli w praktyce powierzchnie te zwijamy jedna wokół drugiej, to jedna z nich jest "bardziej owinięta" przez drugą
pytanie, jak wtedy zachowuje się pole elektromagnetyczne?

(znowu spekulacje :) )





-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Po 2 godzinach sam niemal dałem się przekonać tym naukowcom, byli bardzo wiarygodni. Na szczęście mam inne poglądy". - prof. K. Kik

"To przekracza moją wyobraźnię". - S. Chandrasekhar, laureat Nobla, zwolennik teorii, wg. której cała materia Wszechświata miała swój początek w nieskończenie małym punkcie
Odszedł 13.10.2016r.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
17-01-2014, 12:17
Używałem teraz w tylko i wyłącznie cyfrze:
Sanyo SEPC 1500uF/6V (|Z| dla 100kHz = 10mohm, ripple 5560mA)
Rubycon MCZ 3300uF/6,3V (|Z| dla 100kHz = 9mohm, ripple 3230mA)
Nichicon HZ 3300uF/6,3V (|Z| dla 100kHz = 7mohm, ripple 4690mA)

Dla porównania:
Sanyo WG 3300uF/6,3V (|Z| dla 100kHz = 12mohm, ripple 2800mA)

Sanyo WG nie mam, ale czytałem opinie majkela sprzed 5-6 lat. Niby w tej chwili mam 2xSEPC i 1xMCZ tam, gdzie miałoby to znaczenie i powiem, że na starcie jest takie sobie, nie psuje, nie udziwnia jak kondensatory audio. Co lepsze, po godzinie pobiło większość moich kombinacji z różnymi typami kondensatorów, różnym bocznikowanie, seria rezystorów na szynie z obu stron, itd. itp. Po 3 godzinach było tak, że się nie spodziewałem, ale muszę dzisiaj na nowo przesłuchać. Dlaczego było fajnie? Nie bocznikowałem ich, a one spełniały swoją rolę w bardzo wysokich rejestrach, a w niskich też miały niską impedancję. Ktoś mierzył ESR - chyba HZ i dla 120Hz było ok 23mohm. Dla tej pojemności reaktancja wynosi 0,4 ohm, ale było dobrze.

Po eksperymentach z różnym typem podłączeń i doboru kondensatorów zauważam dlaczego kondensatory audio grają jak grają i dlaczego są duże.

PS. Panasonic FC to jakaś pomyłka dla wysokich częstotliwości. Użyłem nawet 7 sztuk równolegle 220uF, czyli takiej o jeszcze dobrej impedancji na wysokich względem pojemniejszych FC (zbadanie, są wyniki pomiarów). I co? kupa. One się do tego w ogóle nie nadają.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
17-01-2014, 18:50
Powyżej miało być ESR, nie |Z|. Z tymi SEPC to jest coś niesamowitego. Producent jako jedyny zamieszcza ch-kę |Z| od 10kHz do 10MHz, tak samo ESR. Szkoda, że tylko dla wybranych typów. Podaje też ESL dla 10MHz i 40MHz w zależności od obudowy. Podaje żywotność zależnie od temperatury użytkowania oraz podaje jak się zmienia w czasie pojemność, tangens kąta stratności, ESR i upływność przy 105 stopniach w czasie. Nigdy się z tym nie spotkałem. Producent jest pewny swojego produktu, że może się nim w pełni pochwalić. Szkoda, że nie pokazali |Z| dla pojemności rzędu setek uF czy kilku mF, bo zwykle tam już jest o wiele gorzej - zmierzone na przykładzie Panasonica FC, gdzie dla większych pojemności rosło ESR.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
21-01-2014, 22:37
HZtki fajne, zamawiam razem z SEPC. Jeden HZ 1800uF/16V naładowany do 5V, leżał wylutowany kilka dni. Tak sobie go w rękach zwarłem i ładnie popieściło w palce, gdy była iskra, niczym świeżo naładowany, a był po kilku dniach. "Ultra low impedance".

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
13-05-2014, 20:28
Gdyby kogoś interesowało działanie elektrolitów dla w.cz. to pokazuję różnice dla zasilania cyfrówki w przypadku RFS 10 uF 25 V i FM 47 uF 25 V, bo takie miałem pod ręką, a mają taki samie wymiary.

Zakłócenie na 11 MHz.

Najpierw Panasonic FM: przebieg i FFT do 250 MHz.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
13-05-2014, 20:33
Teraz Elna Silmic II RFS: skala FFT jest inna!

Zupełnie inne zachowanie. Widać, że Elna szybko tłumiła możliwy rezonans. Odzyskiwanie napięcia było o wiele szybsze, ale kosztem zniekształceń. Kojarzę coś ze zjawiskiem, że kondensator nie zwiera od razu całością odłożonego na nim napięcia, a z opóźnieniem, a może indukcyjność? Różne kondensatory generowały różny rezonans z ceramikiem.

Badam, bo rezonans z ceramikami C0G blokował odsprzęganie, robił się bardzo duży sinus lub nie.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
13-05-2014, 22:12
Musiałem poszerzyć pasmo, bo do 20 MHz bardzo fałszowało przebieg. Z tego FFT i wyszły nawet spore różnice między tym samym kondensatorem na różne napięcie.

Pasmo 125MHz, pierwszy to RFS 10 uF 25V, a drugi 63 V. Pierwszy daje mniejsze THD i w systemie brzmi o wiele, wiele lepiej. Równoległe połączenie, które sprawdziłem na szybko na wykresie i częściowo na przebiegu miażdży.

piotrek

  • 148 / 4901
  • Aktywny użytkownik
12-08-2014, 14:00
mam pytanie - jakie kondensatory do zasilania DAC, cyfra i analog ?
Generalnie podejście wielu diy-owców jest takie, że analog Elna Simlic , cyfra os-con, ale czy na pewno ?

mikolaj612

  • 347 / 3601
  • Zaawansowany użytkownik
12-08-2014, 14:02
Nie używam ani Eln ani Osconów :)

Są zdecydowanie lepsze kondensatory, tylko jest kwestia czy SMD czy przewlekane i jakie układy zasilania są.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
12-08-2014, 14:07
Zależy od układu. Elna silmic (domyślam się, że chodzi o RFS, nie ARS) mają względnie duże ESR, gdy np. SEPC mają go 2 razy niższy, gdy porównamy pasmo akustyczne i miałem aplikacje, gdzie SEPC rzeczywiście lepiej grały, a do cyfry znowu RFS i tam, gdzie zwracałem uwagę na pasmo od kilku do kilkudziesięciu MHz. Przy filtrze typu C, czyli zwykłym odsprzęganiu, RFS są najbardziej bezpieczne przez wysokie ESR.

Corvus5

  • 2596 / 5366
  • Ekspert
12-08-2014, 14:10
>> mikolaj612, 2014-08-12 14:02:24
>Nie używam ani Eln ani Osconów :)

>Są zdecydowanie lepsze kondensatory, tylko jest kwestia czy SMD czy przewlekane i jakie układy zasilania są.

Tak, zawsze może iść w foliowe czy ceramiczne. O dziwo jak ostatnio porównywałem w filtrach ECPU Panasonica (foliowy SMD) i C0G, to dziwne, ale jak używam C0G, to czegoś ciągle brakuje, może aplikacja, choć już kilka pomysłów przerobiłem.