Audiohobby.pl

Zestaw 5000-6000zł - słuchawki, DAC (+ USB), wzmacniacz

pacio94

  • 61 / 4679
  • Użytkownik
01-10-2012, 23:03
Witam

 Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad wymianą swojego toru słuchawkowego. Niestety z tego co widzę, sytuacja jest jeszcze gorsza niż na rynku dużego audio, tzn. wybór jest tak ogromny, że ciężko się w tym wszystkim połapać. Mam nadzieję, że przyjdziecie mi z pomocą :)

 Przechodząc do meritum. Obecnie mój zestaw wygląda następująco: Creative X-Fi Surround 5.1 USB --> Pro-Ject Head Box II --> CAL! (trochę zmodowane, ale to pomijalna kwestia). Trzy rzeczy, które są dla mnie zdecydowanie za słabe/złe:
 1. przestrzeń (mimo prób z modami),
 2. bas - rozlany i nieschodzący za bardzo w dół,
 3. góra - potrafi zakłuć przy numerach gdzie podkład jest czysto elektroniczny.

 Słucham krótko mówiąc wszystkiego i to niestety naprawdę wszystkiego (ciekawscy mogą się wstrzymać od pytań czy disco polo też, bo przy hardkorowym humorze zdarza się). Przeważa jednak rock/metal (Pink Floyd, Dire Straits, Uriah Heep, Judas Priest, Iron Maiden, Metallica) i rap (głównie polski). Przykłady innych wykonawców: The Cure, Era, E. Clapton, RHCP, E. Geppert, T. Stańko, M.Jackson... to tak przekrojowo.

 Nie mam szczególnych wymagań co do konstrukcji słuchawek, na pewno nie jest to priorytet na zasadzie, że jak grają za głośno na zewnątrz to ich nie kupię.
 Co do elektroniki to sprawa wygląda podobnie. Nie interesuje mnie czy to będzie jedno pudełko, a w nim wzmak i DAC z USB, czy DAC z USB, a wzmak oddzielnie, czy DAC, dostawka do kompa (pewnie M2Tech HiFace Two) i wzmak. Każda konfiguracja mi odpowiada, liczy się końcowy efekt!

 Do tej pory słyszałem (dziś tak na marginesie ) Beyer'y DT880 (całkiem przyjemne, ale z ich wzmakiem A1 było zdecydowanie za ostro, może jakaś inna elektornika do nich?) i Denon'y (nowa seria jakieś Urban Cruiser i inne cuda niewarte odnotowania oraz D7000 to już inna bajka, ale cenowo to moim zdaniem przegięcie, choć może po prostu elektornika nie pozwoliła im rozwinąć skrzydeł, tak czy inaczej raczej zbyt drogie dla mnie). Kiedyś słuchałem jeszcze HD600 i SR60i z tego duetu bardziej pasowały mi Grado, ale to było dawno i nawet nie wiem jaki był sprzęt towarzyszący...



 Proszę o konstruktywne odpowiedzi, poparte kontaktem ze sprzętem :)

majkel

  • 7476 / 5890
  • Ekspert
01-10-2012, 23:50
Słuchawki: Denon AH-D600
Wzmacniacz: Ear Stream Black Pearl
Źródło: Calyx Coffee DAC
kable RCA: Ear Stream Velocity
kabel USB: Ear Stream Optimal

Wychodzi 6000zł. Zamiast Calyxa może być też HRT Streamer II albo II+. Do Coffee wepniesz też słuchawki wprost, ale to podobno nie będzie to, co z dobrym wzmacniaczem. Jako słuchawki możesz też spróbować Beyerdynamic T5p.

Ged

  • 1715 / 5892
  • Ekspert
02-10-2012, 00:45
Moja wersja:

DAC Coffee + Grado PS1000 - aktualnie do kupienia na gielda/hifi - gość "napalił" się na Staxy 009 (a nie mówiłem :) hi, hi), więc zapewne obniży cenę. Gram na tym zestawie filmy z laptopa - super !

Inna wersja dobrego DAC, pre i słuchawkowiec w jednym - Mytek (mam go teraz u siebie, świetna zabawka, ale droższa niż przewiduje Twój budżet).

Wybierz najpierw słuchawki, a potem dopasuj resztę. PSy graja nawet z laptopa.

pacio94

  • 61 / 4679
  • Użytkownik
02-10-2012, 08:38
@majkel
AH-D600 słuchałem wczoraj i wydały mi się niezbyt dobre jak na swoją cenę... Możesz coś o nich powiedzieć, bo być może po prostu reszta toru była na tyle słaba, że ich możliwości nie mogły się objawić.

Co do DACa to Coffee wpisuję na swoją listę, a co myślicie o SMSL SD-1955+ ???

majkel

  • 7476 / 5890
  • Ekspert
02-10-2012, 09:19
Dostałem informację, że z tym wzmacniaczem się bardzo dobrze dogadują, stąd podałem. Jak ma być zestaw bez wzmacniacza, to lepiej weź Beyery T5p zamiast Grado PS1000. Łatwo Grado popędzić nawet przenośnym grajkiem, ale basu z odpowiednim konturem i energią z takiego napędu nie będzie, właściwej dynamiki w klasyce też nie. Weź pod uwagę, że piszący te słowa nie przesiadłby się na SR-009, a PS1000 słucha z odpowiedniego toru i wzmacniacza. ;) Zresztą w tym samym porównaniu  brał również udział pewien znany recenzent słuchawek i również bardziej kręcił nosem na Staxy niż się czegokolwiek czepiał w Grado.

SD-1955+ z marszu podobno cudem nie jest, a ja nie wiem na ile daje się upgradować, bo nie próbowałem. SD-793 to dobry materiał na przeróbki, tylko USB nie ma. Opisałem to już szerzej na Audiostereo w PC Audio. Dlatego też wyniuchałem opcję czegoś, co ma interfejs USB wbudowany. Dobry konwerter USB to koszt kilkaset zł, a kabel koncentryczny na adekwatnym poziomie mniej więcej drugie tyle.

Dj

  • 1088 / 4666
  • Ekspert
02-10-2012, 09:20
Słuchawki są najważniejsze w systemie i tutaj trzeba dobrze zastanowić co wybrać, niekoniecznie topowe modele przypadną Ci najbardziej do gustu Masz bardzo wiele firm, HI fi many,shure,beyerdynamic,grado,sennheiser,akg,denon,audiotechnica,koss itp.

Możesz kupić grado jednak ja na Twoim miejscu zainteresował bym się też innymi słuchawkami,

-Pawel-

  • 4724 / 5496
  • Ekspert
02-10-2012, 09:44
Panowie. Nikt nie zauważył tego?

http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/38/111398.php

Podpinasz PS1000 do tego cudeńka, dajesz sygnał po biednym USB z lapka, PC\'ta czy czego tam chcesz i Staxy lądują z hukiem pod łóżkiem.

-Pawel-

  • 4724 / 5496
  • Ekspert
02-10-2012, 09:47
A tak na marginesie, PS1000 z laptopa grają prawie tak potwornie jak SR009 :]

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
02-10-2012, 10:01
Może tak:

Burson Audio HA-160DS plus Beyerdynamic T5p

pacio94

  • 61 / 4679
  • Użytkownik
02-10-2012, 10:21
Hmm, trochę się już gubię w tym wszystkim. Wiem, że nie ma takiej opcji, żeby powiedzieć: "ten zestaw jest najlepszy dla Ciebie", ale może dałoby się utworzyć jakąś listę zestawów wzmak/DAC, z której pozycje warte byłyby posłuchania. W słuchawkach sam się jakoś zorientuję i posprawdzam większość opcji...

pacio94

  • 61 / 4679
  • Użytkownik
02-10-2012, 10:26
@majkel
Wczoraj słuchałem DT880 (250 ohm), a zaraz po tym T70 ze wzmakiem A1 i moją kartą po analogu. System nieidealny, ale w bezpośrednim porównaniu bardziej pasowały mi DT... Jak to widzisz w konfrontacji ze swoją propozycją (T5p)???

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
02-10-2012, 10:36
pacio94 - jak zauważyłeś to kwestia gustu.
Ja DLA SIEBIE nabyłem D7000 co większości ludzi tu nie odpowiada, a mimo tego jest tu kilku posiadaczy D7000.
Niemniej jednak, jeśli miałbym warunki do używania otwartych słuchawek (ja słucham nocą) nabyłbym HD800.

Z półki cenowej -50% od powyższego to MNIE MDR-Z1000 czaruje na tyle, ze mogłyby to być moje jedyne słuchawki.


Do tego co wybierzesz można dobrać resztę, trudno jednak "strzelać" całymi zestawami tak z pełną odpowiedzialnością. Słuchawki najważniejsze, ale czasem trudno od nich zacząć budować tor, gdyż zwyczajnie .... nie ma do czego ich podłączyć ;)


majkel

  • 7476 / 5890
  • Ekspert
02-10-2012, 10:37
T5p to sporo lepsze słuchawki od DT880, podobnież można znaleźć lepsze wzmacniacze niż A1, choćby cokolwiek co już padło powyżej. Musisz jednak sam posłuchać. Zapoznaj się z HiFiMan HE-300, Beyerdynamic T5p, Grado PS500, Sennheiser HD600 i HD650, AKG Q701, Shure SRH940, AKG K550, Grado RS1 to się dopiero dowiesz co Ci tak naprawdę odpowiada i wtedy można myśleć o reszcie toru stricte pod dane słuchawki.

Zamiast DACa możesz sobie kupić np. odtwarzacz BluRay z USB i DLNA. Z pełnym upgrade wyjdzie koszt nowego urządzenia niewiele ponad 2000zł, a oprócz funkcji sieciowego DACa przez Ethernet (WiFi po dołożeniu karty), czytacza plików z USB i odtwarzacza CD masz od razu odtwarzacz płyt. Odpada Ci problem kabli cyfrowych poza skrętką, która kosztuje grosze. Zostaje dokupić kable RCA, wzmacniacz i słuchawki.

-Pawel-

  • 4724 / 5496
  • Ekspert
02-10-2012, 10:44
>> pacio94, PS1000 z GCHA dają ten komfort, że masz wzmak i DAC w jednym, odpadają zmartwienia doboru źródła oraz IC, zaoszczędzona na kablach kasa idzie w lepsze słuchawki, które na tym wzmacniaczu brzmią z pełną parą. Nie znam lepszego duetu. Będziesz miał zarówno twardy, nisko schodzący bas, rewelacyjną przestrzeń jak i gęstą i niemęczącą górę. A przy tym ile smaczków :) Ostatnio w gościach był u mnie kolega, który zarzekał się, że nie kupi nigdy żadnych droższych Grado i że w ogóle jest usatysfakcjonowany tym co ma i nie warto dokładać kasy na usłyszenie kilku detali. Z ciekawości posłuchał zestawu, o którym piszę i zajęło mu to około 2 godzin. Przeleciał wszystko od klasyki, poprzez rocka, metal, a kończąc na morderczej elektronice w postaci D&B, digital hardcore czy harsh noise. Na koniec stwierdził, że kolejnym jego planem jest zakup tych słuchawek i wzmacniacza. Powiedział tylko krótko, tutaj nie da się do czegokolwiek przyczepić.

Do niczego nie namawiam, a jedynie delikatnie chciałbym zasugerować, abyś wziął pod uwagę przesłuchanie i zapoznanie się z takim zestawem. To może okazać się rozwiązaniem na długie lata :)

asmagus

  • 4439 / 5440
  • Ekspert
02-10-2012, 10:55
Nie kupiłbym PS1000 nawet za 100 zł :D

Nie ze względu na dźwięk, ten jest bardzo dobry. Lecz ze względu na to, ze spadają mi z głowy i słuchanie w nich to tylko za karę.