Audiohobby.pl

Szumy w przedwzmacniaczu Classe audio

marcow

  • 1045 / 5559
  • Ekspert
27-05-2012, 13:11
Mamy przedwzmacniacz  Classe Audio p - 35  ( mogę się mylić  sprawdzę później )
Gdy podłączam końcówki słychać dosyć mocny szum, który nie przeszkadza w trakcie grania,
ale jest uciążliwy gdy nie jest włączone żadne źródło.
Do niedawna miałem podłączone do niego zabytkowe monobloki Quada i myślałem, że to ich wina.
Gdy podłączyłem je do innego przedwzmacniacza  -  przestało szumieć.
Natomiast inna końcówka z preampem Classe nadal szumi.
Zastanawiam się jaka może być przyczyna tych szumów, czy to po prostu taka uroda Classe.
Może ktoś już przerabiał podobny temat ?

cin157

  • 2243 / 5309
  • Ekspert
29-05-2012, 22:30
Gdy nie jest włączone źródło dźwięku to przedwzmacniacz ma otwarte wejście i szumi, ale jeśli szum jest też zauważalny dla załączonego źródła to można przypuszczać że to jest taka konstrukcja i mimo wszystko gdyby jakość takiego przedwzmacniacza była wysoka to dla konstrukcji jest to jakieś usprawiedliwienie, a jeśli takie coś ma w układzie układy scalone to chyba nie jest to rzecz najciekawsza -w ogóle nie znam tego typu przedwzmacniacza.

Można próbować ustalić czułość tego przedwzmacniacza i jeśli steruje go jakieś źródło to czy ten przedwzmacniacz na wejściu niema regulacji poziomu? i jeśli tak to aby aż tak nie szumiał wystarczy pomiędzy źródło a wejście przedwzmacniacza dodać szeregowy rezystor o wartości np. 15x--20x większa rezystancja sterująca kolektora lub emitera układu źródła i robi się to wtedy gdy przedwzmacniacz ma za dużą czułość i na samym wejściu nie ma regulacji poziomu -ale i tak taki rezystor może zmniejszyć szumy, pod warunkiem że źródło ma małą rezystancję wyjściową a obliczony rezystor nie przekracza np.Rs=12k --22k.

marcow

  • 1045 / 5559
  • Ekspert
30-05-2012, 09:55
Coś w tym jest co piszesz, ponieważ zawsze miałem problemy z regulacją głośności tego typu, że
przy skali cyfrowego wyświetlacza regulacji głośności który ma skok co 0,5 a jest
o ile dobrze pamiętam ok. 70 kroków.Często przy 2,5  jest za cicho a przy 3  jest za głośno.
Myślałem, że winę za to ponoszą dosyć wysoko sprawne  95 Db  kolumny.
Nigdy nie miałem okazji sprawdzić jak to działa z końcówką mocy tej samej firmy.
Na wejściu nie ma regulacji czułości przynajmniej na zewnątrz.Na wyjściu też nie ma.
Jak robi się takie dodanie rezystancji przy wejściach i wyjściach XLR ?

cin157

  • 2243 / 5309
  • Ekspert
03-06-2012, 09:04
Napiszę tylko ogólnie bo nie znam tych urządzeń i nie zajmowałem się nagłośnieniem. Optymalne pasowanie rzeczy połączonych ze sobą nie daje ich przesterować ani przeciążyć poprzedzającego sterującego stopnia wzmocnienia i zmniejsza szumy i inter modulacje i takie dodatkowe dzielniki lub tylko rezystory szeregowe zależą od samych zastosowanych rzeczy i trzeba widzieć że rezystory szeregowe nie powinny przekraczać Rs=150k i też inne z nim związane oraz rezystor szeregowy powinien być na wejściu następnego stopnia a nie w rzeczy poprzedzającej, bo inaczej pojemność kabla łączącego obie rzeczy zawsze zwiera pasmo.

cin157

  • 2243 / 5309
  • Ekspert
03-06-2012, 09:12
Też można dać rezystor szeregowy na końcu łączącego kabla od strony sterowania następnej rzeczy i wtedy jedynie potrzebne są oznaczone kable połączeniowe i z zaznaczeniem ich końca.

Molibden

  • 1906 / 6106
  • Ekspert
08-06-2012, 22:08
Pre ma po prostu za duże wzmocnienie, np. o jeden stopień wzmocnienia za dużo.
Końcówki mocy którymi dysponujesz też pewnie mają wzmocnienie "z zapasem."
Tymczasem w sprzęcie audio, w poszczególnych jego blokach wzmocnienie powinno być tak dobrane, aby łącznie w całym torze uzyskać jak najnmniejsze szumy oraz pełne wysterowanie wzmacniacza bez ryzyka przesterowania i uszkodzenia go przy maksymalnym syglnale wejściowym i takim ustawieniu wzmocnienia.
Proponuję więc albo zmodyfikować, albo zmienić pre, ewentualnie zastosować jakiś dzielnik rezystorowy między pre a końcówką lub zmniejszyć jej wzmocnienie.
W tym układzie jest to wyraźnie do siebie niedopasowane a winę za to ponosi pre - nie wiem co to za model, ale pre z dużym wzmocnieniem stosowało się w latach 70. Od lat 80 i wysokopoziomowych źródeł wzmocnienie pre powinno wynosić maksymalnie kilka dB a nie kilkanaście czy więcej.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Molibden

  • 1906 / 6106
  • Ekspert
09-06-2012, 12:18
Głośniki z 95dB skutecznością też niestety "wyciągają" wszelkie szumy z toru - to jest jakieś 6-10dB więcej niż mają typowe, a więc należy to dodać do wzmocnienia napięciowego całości i mamy taki efekt jak słychać.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

marcow

  • 1045 / 5559
  • Ekspert
01-03-2013, 13:27
Mam teraz końcówkę mocy CA -101 Classe Audio .
Po podłączeniu przedwzmacniacza szumy zniknęły.
Z regulacją głośności też jest lepiej.
Wygląda na to, że nie ma jak komplet.

cin157

  • 2243 / 5309
  • Ekspert
02-03-2013, 01:49
Nie wiedziałem że aż tyle nakręciłem z pozbyciem się szumu i że to ja pisałem. Oryginał może mieć dodatkowy rezystor szeregowy na wyjściu przedwzmacniacza 14x większy jak sterująca wyjściowa rezystancja emitera lub kolektora przedwzmacniacza, ale jeszcze lepiej i najpewniej jest zastosować na wyjściu przedwzmacniacza dodatkową regulację poziomu sygnału na samym wyjściowym rezystorze emitera lub kolektora przedwzmacniacza i wtedy dużego szumu niema ani straty sterowania sygnału przedwzmacniaczem, bo w taki sposób zmniejszając poziom sygnału zmniejsza się też wyraźnie poziom szumu i łatwo jest sobie dopasować każdą inną końcówkę mocy. Zawsze otwarte wejście wzmacniacza mocy lub przedwzmacniacza daje szumy, a załączone na wejściu źródło sygnału to jest tylko obciążenie wejścia przedwzmacniacza i związane z tym mniejsze szumy.
Końcówka mocy CA -101 Classe Audio może jest bardziej toporna na sterowanie i dlatego potrzeba większy sygnał na jej sterowanie, bo inaczej tego mniejszego szumu nie można wytłumaczyć i jeśli zależy na tym aby zastosować inną końcówkę mocy to zalecane jest zastosować dodatkową regulację poziomu na wyjściu jak napisałem.
Przeróbka przedwzmacniacza aby podmienić na potencjometr wyjściową rezystancję przedwzmacniacza emitera lub kolektora jest fajna i rzeczywiście szumy są mniejsze, ale potencjometr zastępujący wyjściowy rezystor kolektora lub emitera nie może też szumieć, bo płynie przez niego większy prąd i zamiast niego m ożna dać dzielnik rezystancyjny. Nic da się oszukać i jeśli dodanym potencjometrem ustawić tak samo aby obie końcówki dawały taką samą moc to i szumy takich końcówek są takie same, czyli Końcówka CA -101 ma tylko dopasowaną czułość do przedwzmacniacza i to tylko jest nic innego.

cin157

  • 2243 / 5309
  • Ekspert
14-03-2013, 17:39
Szumy szumami, ale ważne jest wiedzieć czy wzmacniacz napięciowy jest tyle wysterowany aby nie był tylko przesterowany i wtedy z odczepu poziomu steruje się następny człon wzmocnienia i szumu prawie niema i jest dobra jakość dźwięku i do tego podałem bardzo proste czujniki wysterowania, których można sobie stosować większą ilość zwracając uwagę aby kilkakrotnie zwiększać rezystancję dzielnika wejściowego np: Reb=62k Rx=200k lub 400k i wtedy nie obciąża się wzmacniacza napięciowego.

cin157

  • 2243 / 5309
  • Ekspert
14-03-2013, 17:43
Ktoś powie każdy to wie i są to podstawowe wiadomości, ale jeśli ktoś kupuje na form mikser i pyta się jaka to jest jego jakość, bo nic w tym takiego widzi i potem pisze że już jest całkiem dobrze, bo ktoś jemu napisał aby nie przesterował wzmacniacza to znaczy że tańsze miksery nie mają za dużo wskaźników i przez to trzeba samemu więcej wiedzieć.