>> jzagaja, 2012-03-20 17:29:33
>> Lepiej sprawdz jego parametry. Mierzone 2 lata temu:
Pozwolę sobie pokontynuwać ten wątek rozbieżności parametrów mierzonych przez DIY a podawanych na stronach STXa. W tym celu zadałem pytanie na
stx@stx.pl. A ponieważ otrzymałem pozwolenie na publikację korespondencji zamieszczam całość.
***
Cypis:
***
"Witam
Poszukuję głośnika do wsparcia od dołu pasma dla głośnika szerokopasmowego. Moją uwagę zwrócił głośnik Waszej produkcji jak w temacie (
http://www.stx.pl/gdn-25-100-8-sc.html), który zachęcająco wygląda w symulacjach opartych o podane parametry T-S.
Mam dwa pytania:
1. Który z wykresów jest charakterystyką częstotliwościową? Co oznaczają pozostałe charakterystyki?
Od razu chcę wyjaśnić dlaczego zadam drugie pytanie. Otóż dla innego Waszego głośnika - GDN-30-400-8-SE (
http://www.stx.pl/gdn-30-400-8-se.html) - podane parametry T-S mocno odbiegają od tych mierzonych przez ludzi zajmujących się DIY (ale nie tylko, również i producenta, który używał tych głośników - Auto-Tech). Dla przykładu (podane/zmierzone):
Fs = 41/51,7 Hz
Qts = 0,37/0,54
Vas = 136/65,8 l
To oznacza DWA RÓŻNE GŁOŚNIKI. Jeśli by ktoś zaprojektował obudowę w oparciu o podane na stronie a nie zmierzone parametry, bardzo by się zdziwił i rozczarował marką STX. Stąd też moje drugie pytanie:
2. Skąd taka rozbieżność? Na ile wiarygodne są pomiary T-S wszystkich głośników podanych na Waszych stronach WWW a w szczególności z tematu tego maila?"
***
p. Wojciech Pieniak
***
"Witam
Paradoksalnie parametry które pan podał mogą należeć do tego samego głośnika tylko przed i po wygrzaniu albo nawet mierzone przy różnej mocy.
Vas i Qts są zależne m. innymi od Fs gdyby głośnik był dobrze wygrzany albo mierzony w takich warunkach jak u nas to parametry były by bardzo zbliżone. (proszę przeprowadzić symulację tych dwóch głośników a zauważy pan że wykresy wcale tak bardzo się od siebie nie różnią)
Parametry głośników prezentowane na naszej stronie są mierzone w profesjonalnych warunkach - domowe metody pomiaru parametrów T-S dają mało precyzyjne wyniki - można je traktować jedynie poglądowo."
***
Cypis
***
"Witam.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pojawiło się jeszcze jedno pytanie, które wynika z Pana wypowiedzi.
Czy charakterystyki, które pokazane są na Państwa stronie są tworzone w oparciu o wygrzane głośniki czy też fabrycznie zdjęte prosto z taśmy montażowej? Jeśli wygrzane to jak wygląda procedura, która stosujecie, ile godzin wygrzewania?"
***
p. Wojciech Pieniak
***
"Witam
Zarówno parametry jak i charakterystyki zdejmowane są z głośników po około 10h wygrzewania (jest to mocno przyśpieszona procedura i nie polecam jej gdyż często zdarza nam się uszkodzić głośnik). Sygnał to sinusoida 5-30Hz (zależnie od głośnika) moc ustawiana jest na granicy uszkodzenia mechanicznego bądź elektrycznego głośnika. W domowych warunkach proponuję raczej dłuższe wygrzewanie na mniejszych amplitudach albo poczekać aż głośnik osiągnie normalne parametry w trakcie eksploatacji."