Audiohobby.pl

Wasze doświadczenia z kablami USB...

asmagus

  • 4439 / 5498
  • Ekspert
01-10-2012, 21:10
W związku z powyższym poleciłbyś ... ???

Gustaw

  • Gość
01-10-2012, 22:38
>> asmagus, 2012-10-01 20:37:03
Jaki 5 metrowy kabel USB a-b polecilibyście?  

Żadnego bo to ryzyko. Powyżej 4m mogą wystąpić problemy z transmisją.

Road To Nowhere

  • 1033 / 5952
  • Ekspert
01-10-2012, 22:45
Mam dwa 5 metrowe kable USB A-B i żadnych problemów z transmisją nie ma.
Pierwszy do Audionova Master ,drugi to WireWorld StarLight.

Gustaw

  • Gość
01-10-2012, 22:49
Bezpośrednio wpięte do DAC-a czy przez aktywny hub USB?

Cypis

  • 2479 / 5088
  • Ekspert
02-10-2012, 07:11
>> Dj, 2012-10-01 21:09:39
>> nech będzie dysk HDD jak jest lepszy kabelek jakościowo to kabelek może być dłuższy
>> i dysk dalej będzie działał. To daje do myślenia

O tak! Daje. Wniosek dość prosty. Do pewnej długości kabla cyfrowego NIE MA ZNACZENIA jaki on jest.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Dj

  • 1088 / 4724
  • Ekspert
02-10-2012, 09:03
kabelek powinien mieć ok 1 metra nie więcej, ja porównywałem kabelki stokowe do kabelków DIY.
niestety wszędzie długość kabla przekłada się niekorzystnie, moim zdaniem takie rzeczy najłatwiej zauważyć na działaniu urządzeń, lub obrazu w tv. wtedy nikt nie ma wątpliwości co powoduje niskiej jakości okablowanie.

majkel

  • 7476 / 5949
  • Ekspert
02-10-2012, 09:29
"Nauka" "nauką", a z moich testów wychodzi, że kabel USB wpływa na brzmienie. Najgorsze są takie dodawane do drukarek, lepsze te z ekranem kompatybilne z USB 2.0 i nawet między nimi da się usłyszeć różnice, a jeszcze lepsze odpowiednio zrobione, z uwzględnieniem dbałości o wzajemne interferencje między liniami kabla USB, a nie tylko zapobiegania elektromagnetycznemu smogowi. Co nieco wyjaśniłem tutaj http://earstream.eu/page/73/Kable+USB/l

Tylko taka uwaga - pliki są odgrywane z porządnie napisanego od strony przesyłu danych odtwarzacza np. JPlayMini w trybie Xtream. Inaczej nie ma co inwestować w coś więcej niż ekranowany kabel z Media Markt.

zyzio

  • 960 / 5843
  • Ekspert
02-10-2012, 09:32
>> Gustaw, 2012-10-01 22:38:41
Żadnego bo to ryzyko. Powyżej 4m mogą wystąpić problemy z transmisją.

Dopiero powyżej 5 m.

Cypis

  • 2479 / 5088
  • Ekspert
02-10-2012, 09:37
>> Dj, 2012-10-02 09:03:08
>> majkel, 2012-10-02 09:29:37

Sugerujecie, że odebrany bajt b11111111 przesłany kablem audiofilskim jest lepszej jakości od odebranego bajtu b11111111 przesłanego kiepskiej jakości kablem?

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

chrees

  • 1653 / 5949
  • Ekspert
02-10-2012, 09:44
Cypis ---> zwróć uwagę, że piszemy o tym, co słyszymy. I nie trzeba mieć uszu nietoperza, ażeby wychwycić - niekiedy różnice pomiędzy kablami USB wpiętymi w nasze urządzenia. Piszę tak dlatego, że ja na pewno żadnym złotouchym nie jestem :>
"Sugerujecie, że odebrany bajt b11111111 przesłany kablem audiofilskim jest lepszej jakości od odebranego bajtu b11111111 przesłanego kiepskiej jakości kablem?" ---> nikt tego oprócz Ciebie nie napisał.



-------------------------------------------------------------------------------
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.
.
Obcych ksiąg nie czytajcie. Czego nie wiecie - Księdza pytajcie.

majkel

  • 7476 / 5949
  • Ekspert
02-10-2012, 09:55
@Cypis, przeczytaj co napisałem pod linkiem i ewentualnie wyprowadź mnie z błędu. Poza tym przypominam, że dźwięk cyfrowy składa się nie tylko z bit-perfect ale i time-perfect. Najprostszy DAC R-2R + filtr wyjściowy działa w ten sposób w przybliżeniu, że jego napięcie wyjściowe to iloczyn ułamkowej wartości logicznej próbki, napięcia referencyjnego przetwornika oraz czasu trwania tej próbki. Jeżeli próbki przychodzą niepomylone, napięcie referencyjne jest stabilne jaka skała, a dźwięk się zmienia, to znaczy, że DAC przychodzące dane przeczytał z zaburzeniami czasowymi czyli jitterem, skoro mamy inny dźwięk. Jitter nie musi wynikać z samego zegara taktującego, ale też zawahań czasowych podczas odtwarzania wartości próbek ze strumienia, który przyszedł kablem. Każda bramka ma przecież na wejściu układ z progami logicznymi w postaci napięć, i jeśli do sygnału przychodzącego dodasz zakłócenia, to w innym momencie czasu przejdzie on przez dany próg logiczny ze względu na to, że zbocza sygnału nie są nieskończenie strome. No i im lepszy kabel weźmiesz, tym mniej masz interferencji i zakłóceń na linii danych oraz zasilania. Linia zasilania jest też ważna, gdyż to ona stanowi punkt odniesienia dla napięć progów logicznych. I tyle w temacie lepszego lub gorszego kabla USB. Nie wiem natomiast jak to pomyśleli w HDMI, ale na moim telewizorze Full HD nie widać różnic między kablem 0,5m a 5m, i ten pierwszy jeszcze ma ferryt, którego zakładanie na ten drugi i tak nic nie zmienia.

Cypis

  • 2479 / 5088
  • Ekspert
02-10-2012, 09:58
>> chrees, 2012-10-02 09:44:31
>> (...) nikt tego oprócz Ciebie nie napisał.

No tak zapomniałem. U audiofilów między bitami przesyłane są jeszcze emocje. :-P

Przepraszam za ironię i sceptycyzm... Jak "mawiał znajomy Milicjant co przynosił szynkę do domu: \'W pale się nie mieści\'".

P.S. Wiem, wiem. Wszystko ma wpływ. Osobiście widziałem nawet Majkela smarujące wtyczkę od słuchawek jakimiś smarami, twierdzącego, że ma to wpływ na przekaz. Tyle tylko, że twierdzenia są prawdziwe dopiero po dowodzie. Same z siebie są jedynie aksjomatami, czyli mogą być przyjmowane jedynie na wiarę. Z tym mam poważne kłopoty. Jeszcze raz przepraszam.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Bacek

  • 2373 / 5945
  • Ekspert
02-10-2012, 10:00
Niekoniecznie o bity może chodzić. W końcu kabelkiem takim idą nie tylko dane ale też i zasilanie, więc na nie mogą się łapać dodatkowe zakłócenia.

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Cypis

  • 2479 / 5088
  • Ekspert
02-10-2012, 10:19
>> majkel, 2012-10-02 09:55:50
>> dźwięk cyfrowy składa się nie tylko z bit-perfect ale i time-perfect.
>> (...)
>> Jeżeli próbki przychodzą niepomylone, napięcie referencyjne jest stabilne jaka skała,
>> a dźwięk się zmienia, to znaczy, że DAC przychodzące dane przeczytał
>> z zaburzeniami czasowymi czyli jitterem
>> (...)

Wszystko to jest prawda.... tyle tylko, że przesyłanie danych poprzez USB (albo dowolne inne łącze szeregowe) działa na innej zasadzie. To nie strumień bitów trafiający od razu na przetwornik. To układy wejścia/wyjścia z BUFORAMI danych. Dane są wysyłane z sumami kontrolnymi i ponawiane w przypadku błędu. Dopiero jak do bufora trafi POPRAWNA dana to jest ustawiana "flaga" że dane gotowe do odczytu. Teraz dopiero możesz wysłać to na DAC. Jitteru będzie tylko tyle ile go ma układ przetwarzający odebrane dane.

Jeśli kabel łącza szeregowego nie jest na tyle kiepski, że ogranicza przepływność bajtów do wartości niższej niż wynika to z próbkowania (np. poprzez sugerowane przez Ciebie zbieranie śmieci), to takie łącze zawsze zdąży dosłać poprawną daną.

>> Linia zasilania jest też ważna, gdyż to ona stanowi punkt odniesienia dla napięć progów logicznych.

Zgoda. By jednak zakłócić transmisje cyfrową zakłócenia musiałyby by mieć wartość porównywalną z progami logicznymi. A i tak nic z tego, bo dane przesyłane są z sumami kontrolnymi.

Jakość kabla będzie miała tylko o tyle znacznie by śmieci z transmisji cyfrowej nie dostały się do części analogowej. Jeśli ktoś je słyszy to ekranowanie plus separacja galwaniczna powinna załatwić sprawę.

>> I tyle w temacie lepszego lub gorszego kabla USB.

I tyle.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

-Pawel-

  • 4725 / 5554
  • Ekspert
02-10-2012, 10:33
Wszystko dobrze pięknie, ale ja słyszę u siebie różnicę na tyle sporą, że waha się pomiędzy super ekstra/nieprzyjemnie pomiędzy kablami USB i to na korzyść takiego od drukarki wyciągniętego ze starego kartonu :/ Miałem fajny ekranowany Vivanco, może niezbyt drogi, ale te ekrany, oploty i złocone końcówki zabierały całą barwę i dynamikę, why?