Audiohobby.pl

DAC ocena i porównanie

Dj

  • 1088 / 4669
  • Ekspert
17-09-2012, 19:55
Ja ze swojego doświadczenia mogę tyle powiedzieć, nie ma najlepszych słuchawek, tak jak i nie ma najładniejszego koloru;-)
A dlaczego temat budzi tyle kontrowersji bo słuchawki mają różną prezentacje dźwięku.
Jedno jest pewne każdy technologia ma swoje zalety i wady, czy to driver planeterny, dynamiczny, czy elektrostatyczny.

Kuba_622

  • 312 / 4920
  • Zaawansowany użytkownik
17-09-2012, 21:12
Dla mnie dźwięk Staxów ma pewne cechy których nie spotkałem w słuchawkach dynamicznych, ale na pewno nie jest tak, że tu chodzi o jakąś szybkość, holografię czy szczegółowość, której nie ma w dynamikach. Ale też nie uważam, że Staxy to tylko umilanie i łagodzenie, może Omega 2 z Accuphase, ale już takie 507 to już są słuchawki którym nie brakuje żywiołowości. Jak widać każdy ma swoją opinię :)

Sim1

  • 1829 / 5858
  • Ekspert
17-09-2012, 21:38
Czyli podsumowując, bo rozmowa była ciekawa... wybór kości daca ma mniejsze znaczenie niż implementacja stopnia wyjściowego? To od niego a nie od kości zależy czy zagra pełnym dźwiękiem, żywo i przestrzennie? Jakoś mi to nie pasuje do rzeczywistości...

magus

  • 20990 / 5897
  • Ekspert
17-09-2012, 21:46
Sim1,

to pytanie to chyba nie a propos moich dywagacji?  bo ja na temat implementacji stopnia wyjściowego wiem niewiele :)
Odszedł 13.10.2016r.

Sim1

  • 1829 / 5858
  • Ekspert
17-09-2012, 21:51
:) raczej do praktyków... bo doszliśmy do wniosków, że większość kości gra podobnie a Majkel dodał, że brzmienie zależy głównie od zasilania i jakości stopnia wyjściowego.
Jestem ciekaw w takim razie czy np. da się uzyskać klimat TDA1543 z AK439X, bez zatracania najlepszych cech tego drugiego?

magus

  • 20990 / 5897
  • Ekspert
17-09-2012, 22:08
Sim1,

ja nie sądzę, że większość kości gra podobnie, a jedynie, że na tyle dobrze, by przy najlepszych... kolumnach :) różnice między nimi nie psuły przyjemności ze słuchania (a w każdym razie dotyczy to poniewieranego często TDA1543 vs. różne współczesne uznane DAC-e)

(aczkolwiek nie mam za bardzo przeglądu i nie mogę wykluczyć, że większość współczesnych DAC-ów gra mniej więcej na jedno kopyto)
Odszedł 13.10.2016r.

majkel

  • 7476 / 5894
  • Ekspert
17-09-2012, 23:16
W zasadzie od początku zabaw ze stacjonarnymi torami słuchawkowymi zauważam, iż najwięcej w kwestii definiowania przestrzeni, przestrzenności dźwięków, itp. ma do powiedzenia wzmacniacz, pomijając oczywiście słuchawki. Logiczne by więc było, żeby w DACu ta przestrzeń zależała od stopnia wyjściowego. Porównywać same kości DACów to raczej jest ciężko poza obrębem różnych serii tego samego typu, gdyż każda z kości posiada nieco inny optymalny schemat peryferiów, więc różnice między kośćmi DAC w tym samym układzie będą większe, niż między tymi kośćmi kiedy każda pracuje w swojej dedykowanej aplikacji. Punktem wyjścia powinna być dokładna lektura datasheet. Czasami są tam gotowe schematy, tylko trzeba też czytać komentarz obok nich, żeby wiedzieć co ewentualnie w takim schemacie zmienić na swoje potrzeby. Ja tak kiedyś męczyłem CS4397 i przekonałem się, iż nie można brać wartości elementów z data sheet w oderwaniu od komentarza producenta. Np. jeśli podaje pojemność kondensatora przy zasilaniu, który gwarantuje 40dB PSRR na 1kHz, to żeby mieć więcej, trzeba dać większą pojemność, a nie powielić co jest na rysunku, bo producent namalował, itd.

zibra

  • 812 / 4990
  • Ekspert
18-09-2012, 00:08
Skoro jeszcze byla mowa o synergii, dopasowaniu to jak sie maja do tego wartosci, np impedancja DAC-wzmak. Jesli jest to DIY i znam parametry wzmaka to moge teoretycznie poprawic synergie urzadzen poprzez dopasowanie impedancyjne? Zazwyczaj mowi sie masz chudo grajacego daca wez lampowego wzmaka, albo jasny wzmak, szukaj ciemniejszego zrodla. A jakie sa zaleznosci wzmak-dac na poziomie parametrow wejsciowo-wyjsciowych?:)
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

lancaster

  • Gość
18-09-2012, 07:37
Mialem kiedys okazje posluchac HD600 ze wzmacniaczem p. Dubiela zdaje sie (na takich dużych bańkach ala 2A3).
Na tamten czas powiedziałbym ze to brzmienie jak z elektrostatu. Szybkie, przejrzyste, odrobinę dosłodzone, nie brakowało dynamiki, swoboda i jakaś taka "wartość dodana" jak w elektrostatach właśnie(słuchanych w późniejszym czasie). Jest w elektrostatach coś takiego co czyni muzykę piękną jak na żywo a jednoczesnie nie do końca cechą żywej muzyki jest.
Porównanie z kolumnami posiadanymi na tamten czas przez właściciela toru słuchawkowego (klony ProAc R2.5 - uspokajam, ze nie były jakieś ostatnie, porównywane z nimi było kilka dobrych konstrukcji firmowo polutowanych). wypadało na korzyść słuchawek.

lancaster

  • Gość
18-09-2012, 07:49
...ale tak w sumie gdzie tu DAC ?:-)

magus

  • 20990 / 5897
  • Ekspert
18-09-2012, 08:13
to wszystko wina Sim1 - chciał mi popsuć taką piękną teorię :)
Odszedł 13.10.2016r.

Molibden

  • 1906 / 5897
  • Ekspert
21-09-2012, 23:35
>> Sim1, 2012-09-17 21:51:42
:) raczej do praktyków... bo doszliśmy do wniosków, że większość kości gra podobnie a Majkel dodał, że brzmienie zależy głównie od zasilania i jakości stopnia wyjściowego.
Jestem ciekaw w takim razie czy np. da się uzyskać klimat TDA1543 z AK439X, bez zatracania najlepszych cech tego drugiego?

Nie. Multibit vs. delta-sigma, same przetworniki dzieli jakieś 20 lat. Więc albo to, albo to, albo inny DAC, który ma brzmieniowe cechy obu (czyli jest po prostu dobry), a więc jakiś np. zaawansowany multibit czy coś z nowych układów inego producenta.


>> zibra, 2012-09-18 00:08:08
Skoro jeszcze byla mowa o synergii, dopasowaniu to jak sie maja do tego wartosci, np impedancja DAC-wzmak. Jesli jest to DIY i znam parametry wzmaka to moge teoretycznie poprawic synergie urzadzen poprzez dopasowanie impedancyjne? Zazwyczaj mowi sie masz chudo grajacego daca wez lampowego wzmaka, albo jasny wzmak, szukaj ciemniejszego zrodla. A jakie sa zaleznosci wzmak-dac na poziomie parametrow wejsciowo-wyjsciowych?:)

Nie ma takiej relacji w dopasowaniu impedancji. Urządzenia z własnym wyraźnym charakterem są albo zepsute, albo wadliwe. Różnic w źródłach trzeba dopatrywać się w oderwaniu od reszty (wzmacniacza, głośników). Takie zestawianie chudo-grubo to jest leczenie kiły syfem. :D


_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

rafbraw

  • 1 / 2998
  • Nowy użytkownik
11-02-2016, 00:03
Witam Użytkownków forum, jestem tutaj nowy... Wcześniej bywałem tu czasem czytając opinie audiofilów. Dziś chodzi mi o układ PCM1735E. Czy ktoś ma jego datasheet, bo nie mogę znaleźć na necie (?) Google pokazuje tylko linki do podobnych DAC-ów Delta-Sigma. Kolega Molibden polecał go na początku tego wątku. Czy ktoś z Was próbował coś z niego wydusić? Ze schematu Denona DCD-485 wynika, że użyto wyjścia napięciowego tego DAC-a, nie wiem, czy ma dostępne prądowe.
Ten Denon brzmi jak myślę niezbyt dobrze z powodu wzm. op. w torze analogowym, mają one SR 3V/uS i są zasilane +-5V.
Ciekawe, bo to rzadki DAC...

almagra

  • 11514 / 5549
  • Ekspert
11-02-2016, 09:14
Przetworniki delta-sigma odpuść sobie.Szkoda zachodu.