Audiohobby.pl

Transport do PC (coax/toslink), następca 1212m

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 09:36
Ze powodu szukania dziury w systemie zastanawiam się nad upgrade'm transportu. Mam wrażenie, że dźwięk jest zbyt mało nasycony barwami i nieco chudy. Obecnie korzystam z wyjścia optycznego E-MU 1212m jednak podejrzewam, że jest zbyt cienkie. Zastanawiam się czy zmiana transportu nie polepszy dźwięku. DAC i okablowanie jakiego używam jest produkcji Majkela, kabel optyczny Beresforda, Wzmacniacz to Marantz PM35 mkII, słuchawki - Grado RS1.

Normalnie myślałbym, że to wina wzmacniacza, jednak u kolegi na kiepskim źródle(integra Realteca) te same słuchawki na tym wzmacniaczu grały znacznie cięższym i cieplejszym dźwiękiem. Inne aspekty były nieporównywalnie słabsze(przestrzeń, dynamika), ale samo ciało dźwięku było wyraźniejsze. Domyślam się, że przeźroczystość majkelowego DACa może wymagać więcej niż 1212m w kwestii transportu stąd moje pytanie, jak zrobić żeby było lepiej? Interesowało by mnie rozwiązanie tanie i bardzo dobre :)

___________________________________________
Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 10:02
Dodam jeszcze iż wstępnie zastanawiam się nad PClinkiem bądź HiFace, czy ktoś porównywał te urządzonka z wyjściami cyfrowymi 1212m?

fallow

  • 6457 / 5855
  • Ekspert
14-11-2011, 10:05
Obawiam sie, ze Twoj eksperyment Pawel nie jest miarodajny :D :))

Porownywales o ile dobrze rozumiem swoj transport i DAC( EMU 1212m + DAC Majkela) z Integra Realteka. Wzmacniacz i sluchawki byly te same. Skad wiec zalozenie ze EMU jest odpowiedzialne, skoro EMU z DACiem Majkela tworzylo pare ? :) Integry realteka generalnie maja podbity bas, sa zamulone i malo przejzyste stad mozesz odnosic wlasnie takie wrazenie jak opisales.

Dobry eksperyment to by bylo zmianiac tylko transport (EMU vs Integra) pod tym samym DACiem, wzmakiem i sluchawkami.

Odnosnie samego transportu podaj troche wiecej szczegolow, budzet, jaki interface ma go laczyc (PCI/PCI-e, USB, cos innego?), z jakimi OSami ma wspolpracowac etc.

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 10:17
Budżet do 1k(najlepiej poniżej bo domyślam się, że można tanio i dobrze w tym temacie, tyle, że sam nie mam jeszcze rozeznania bo całe życie na tym biednym E-MU przesiedziałem :D ), obojętne czy będzie to interface na USB czy kolejna karta pod PCI/PCI-e zależy mi na tym, aby był to krok dalej niż E-MU, jeśli oczywiście taka zmiana w systemie ma sens. Ciężko mi porównać same transporty właśnie dlatego efekt podpięcia jakiegokolwiek zamulacza na miejsce źródła w postaci E-MU+DAC daje taki właśnie rezultat. Szkoda, że nie mam wyjścia cyfrowego w swoim Realtecu :/ Odnośnie wymagań to na pewno musi bezproblemowo współpracować z win xp. Wyjście tego transportu to tak jak w tytule musi być coax bądź toslink bo tylko to mam na wejściu DACa.

___________________________________________
Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

ogorek

  • 855 / 5225
  • Ekspert
14-11-2011, 10:35
Napisz do GradoFan-a. On dystrybuuje na PL hiFace. Na pewno wypożyczy taki miniaturowy hiFace (one były tylko USB -> coax).

Możesz (dla porównania) wypożyczyć hiFace Evo + zasilacz.

Wiem, ze to przekracza budżet (Evo + zasilacz) ale jak nie zaobserwujesz różnicy między małym hiface a EVO to będziesz miał lepsze sampoczucie i brak wątpliwości na przyszłość.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 10:38
Dobry pomysł ogorek :)
___________________________________________
Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

nsk

  • 549 / 4855
  • Ekspert
14-11-2011, 11:50
To już chyba lepiej dołożyć i kupić nowy komputer, jakoś nie wierzę, aby była różnica czy to z integrą, EMU czy Xonarem. Z konwerterami możesz się pobawić, ale też jestem sceptyczny jako takie rozwiązanie do PC.

Zmień DAC-a albo wzmacniacz, pobaw się z okablowaniem, tam bym szukał zmian.

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
14-11-2011, 14:14
Wpływ źródła bitów był badany chociażby na ostatnim śląskim spotkaniu. To jest początek całego dźwięku, więc to co tutaj przepadnie, tego się dalej nie odtworzy, najwyżej zostanie metoda zmiatania śmieci pod dywan, ale ona daleko w sensie jakości nie zaprowadzi.

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 14:24
Dlatego właśnie zastanawiam się nad zmianą transportu...

___________________________________________
Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

nsk

  • 549 / 4855
  • Ekspert
14-11-2011, 14:36
Ja nie neguję roli transportu, tylko weź przeczytaj jeszcze raz co Pawel napisałeś w pierwszym poście. Integra służyła ci jako DAC i preferowałeś cieplejsze brzmienie, jak dla mnie wniosek prosty.

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 14:49
Ten DAC rozwala integrę pod każdym względem za wyjątkiem wypełnienia/masy, brzmienie jest takie jakby słuchawki były lekko niewysterowane i zastanawiam się czy nie dałoby się tego poprawić dając lepszy klasowo transport. Jest tak jakby brzmiały na jakieś 85% swoich możliwości, nieco sucho i chudo. Chyba najlepiej będzie więcej poeksperymentować, tak czy inaczej coś jest do ewidentnie do wymiany.
___________________________________________
Życie jest zbyt krótkie, by używać kiepskich słuchawek

majkel

  • 7476 / 5885
  • Ekspert
14-11-2011, 14:50
Ja tu powtórzę to co napisał @fallow - żeby porównać jakość bitów bezpośrednio, to by trzeba wyprowadzić je S/PDIFem z integry, ale ona go nie ma, więc Paweł chce sprawdzić co wyjdzie przez USB, bo w sumie nie ma innej możliwości wyjeżdżając muzą z kompa. Ja np. mając do wydania więcej kasy w ogóle bym wyeliminował udział komputera z toru audio. Za tysiaka można mieć strumieniowca, do którego włożysz HDD albo podepniesz zewnętrzny przez USB, albo pozbierasz dane z kompa przez LAN/Wifi. Zrzucasz pliki na taki i dysk i masz spokój. Podgląd jest na ekranie LCD urządzenia lub podłączonym monitorze czy telewizorze.

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 15:08
A może jakaś propozycja dobrego transportu CD w przystępnej cenie(2-3k lub taniej)?

-Pawel-

  • 4724 / 5490
  • Ekspert
14-11-2011, 15:14
http://allegro.pl/sony-cdp-338esd-pilot-ideal-i1921864599.html

Czy takowy player byłby dobrym czy raczej średnim/kiepskim transportem czy nawet źródłem? Bo jeśli w tej cenie miałbym coś znacznie lepszego od komputera to znak, że pora się przerzucić na płyty :>

fallow

  • 6457 / 5855
  • Ekspert
14-11-2011, 15:20
Rozwiazaniem optymalnym jest to co opisal Ci Majkel. Jest tysiace mozliwosci konfiguracji i zaplanowania takiego transportu ale przede wszystkim zysk jest taki ze odcinamy sie od wplywu sprzetu wewnatrz komputera oraz systemu operacyjnego. A przeciez mozemy takim transportem sterowac i z urzadzenia, tabletem/smartfonem czy samym komputerem.