Audiohobby.pl

14 konkurs skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

marcow

  • 1045 / 5347
  • Ekspert
16-10-2011, 11:08

  www.wieniawski.pl

  Dzisiaj kończy się drugi etap przesłuchań konkursu.
  Zostały jeszcze tylko dwa etapy.
  Śledzę zmagania młodych skrzypków od początku konkursu.
  Można ich słuchać w Drugim Programie Polskiego Radia,a od trzeciego etapu będzie można oglądać w TVP Kultura.
  Warto posłuchać.
  Ma ktoś swoich faworytów ?

Max

  • 2204 / 5388
  • Ekspert
16-10-2011, 16:27
Skoro juz Marcow otworzyl temat, (w sumie mogles to zrobic w wiadomo jakim wątku :), to powiem, ze nie ma chyba nic bardziej atrakcyjnego dla publiki, niz etap ktory wlasnie sie rozpoczyna. Koncerty z orkiestrą.

Program przewiduje naturalnie oba koncerty Wieniawskiego, ale i odsluchiwane ostatnio przeze mnie na wszystkie sposoby koncerty Mozarta, wraz z arcypiękną symfonią koncertującą na skrzypce i altówkę. Ta symfonia zasługuje na szczególną uwagę bo jest skończenie cudowna i doskonale piękna. Warto pokusic się o poznanie i... pokochanie, bo na to zasługuje - odpowiednio wykonana, rzecz jasna.

Ged

  • 1715 / 5893
  • Ekspert
16-10-2011, 16:34
Dla mnie wszyscy ślicznie grają :)
Znowu stanie w korkach i wożenie dzieci po mieście jest super.
Włodek

Max

  • 2204 / 5388
  • Ekspert
16-10-2011, 16:39
Hehe:)
Czlowiek zaczyna jezdzic przepisową prędkoscią a nawet wolniej niz trzeba, co kiedy indziej raczej sie nie zdarza. Albo siedzi 15 min w garazu...
Znam temat Włodek ;))

Ged

  • 1715 / 5893
  • Ekspert
16-10-2011, 16:47
Ja się raz do pracy spóźniłem bo siedziałem w samochodzie na parkingu.
Tak serio to wspaniała młodzież, genialnie grają, super rozmowy z jurorami i uczestnikami konkursu.
Bardzo stonowane i ciekawe komentarze dziennikarzy. Niesamowite instrumenty. Jak ktoś wygra to może się starać o jeszcze lepszy, tak jak ostatnia laureatka.
Taki konkurs nakręca nie tylko na słuchanie, ale wcześniej czy później trzeba podjąć decyzję o rozpoczęciu nauki gry na instrumencie :) Słyszałem o takich co zaczęli po 40-stce i nieźle im szło.

marcow

  • 1045 / 5347
  • Ekspert
19-10-2011, 08:36
Wyniki III etapu konkursu:
1. Arata Yumi (Japonia)
2. Soyoung Yoon (Korea Południowa)
3. Aylen Pritchin (Rosja)
4. Stefan Tarara (Niemcy)
5. Miki Kobayashi (Japonia)
6. Erzhan Kulibaev (Kazachstan)
szkoda mi trochę Polaków, zwłaszcza Włszczowskiej.
Ale za mało znam się na wiolinistyce
Najbardziej podobał mi się  Stefan Tarara !
Jakie jest wasze zdanie?

Ged

  • 1715 / 5893
  • Ekspert
19-10-2011, 15:55
Zgadzam się, że szkoda Polaków, ale nie mnie oceniać, bo się nie znam.
Powiedzcie mi tylko w jaki sposób w jury zasiadają nauczyciele uczestników konkursu ? Co chwilę w trakcie wywiadu zarówno z polskimi uczestnikami jak i zagranicznymi dziennikarze pytają - jak Pan/Pani się czuje występując przed swoim mistrzem ?
Jest jakieś zabezpieczenie aby nauczyciel nie głosował na swojego ucznia ?

Max

  • 2204 / 5388
  • Ekspert
19-10-2011, 16:48
W jury nie ma nauczycieli uczestników. Nauczyciele sa na sali i trzymaja kciuki za grajków.

W marcu byłem na koncercie w sali katowickiej Akademii Muzycznej. Orkiestra filharmonii sląskiej pod dyr. M.J.Błaszczyka grała koncerty skrzypcowe. Niejaka Małgorzata Wasiucionek była wówczas solistką i ładnie grała I koncert Szymanowskiego, a teraz reprezentowala Polske na konkursie. Niestety nie ma jej w finale. Szkoda.
To, o ile pamietam, wychowanka Romana Lasockiego, naszego wybitnego skrzypka, który w marcowym koncercie również był solistą.

Ged

  • 1715 / 5893
  • Ekspert
19-10-2011, 18:36
Sorki, moja nie zrozumieć i być oburzona.
M J Błaszczyk był szefem u nas jak byłem na studiach. Miałem wtedy karnet non-stop chyba przez dwa lata.
Niewysoki, mnóstwo energii, jak niedawno nas odwiedził to widać było, że odrobinę się postarzał :)

Konkurs próbowałem oglądać w TVP Kultura, ale nie potrafię. Radio lepsze. Obiecuję sobie kupić płyty ze wszystkimi utworami granymi na konkursie, chociaż trochę już mam. Na co dzień nie kocham skrzypiec, ale w czasie konkursu i zaraz po nim - nie ma zmiłuj :)

Już chyba mamy ponad 5 wpisów w temacie :)

grynio

  • 453 / 5733
  • Zaawansowany użytkownik
19-10-2011, 19:14
Miło jest też pooglądać, zwłaszcza przed chwilą:)

Max

  • 2204 / 5388
  • Ekspert
19-10-2011, 22:49
Koreanka grala koncert, ktorego nie znalem. Po cichu stawialem na Sibeliusa - jedynie on przyszedl mi do glowy. I nie pomylilem sie :) Na pewno go sobie zamówie do kolekcji koncertow skrzypcowych w jakims zacnym wykonaniu.

A dziewczyna grala energetycznie i z pasją, choc w trzeciej czesci brakowalo troche dokladnosci, to jednak tego rodzaju radosna interpretacja bardzo publice przypadla do gustu. Ja musialbym znac ten koncert, zeby sie konkretnie odniesc do tego wykonania.

marcow

  • 1045 / 5347
  • Ekspert
20-10-2011, 10:54
Mnie też się podobała koreanka i koncert Sibeliusa.
Ciekawe jak wypadnie dzisiejszy koncert ?  

Ged

  • 1715 / 5893
  • Ekspert
20-10-2011, 21:11
No i do tego śliczna :)

Jednak miałem rację co do nauczycieli uczestników w jury:
http://szwarcman.blog.polityka.pl/2011/10/18/no-i-wyszlo-jak-zawsze/

marcow

  • 1045 / 5347
  • Ekspert
21-10-2011, 12:16
Ciekawe dlaczego w finale wszyscy grają słabiej niż w poprzednich etapach ?
Może są już zmęczeni , konkurs jednak trwa wiele dni .
Ci co będą występować dzisiaj mieli więcej czasu na odpoczynek.
Chyba ,że jeszcze są stremowani   bo  to jednak finał.

Bardzo spodobał mi się koncert skrzypcowy Sibeliusa -  nie znałem go wcześniej.
Chyba będzie można o nim pogadać w naszym innym wątku.

Max

  • 2204 / 5388
  • Ekspert
22-10-2011, 10:36
Rzeczywiscie Wlodek, nie dosc ze nauczyciele w jury, to jeszcze system oceny uczestnikow zmienili w trakcie konkursu. Mysle, ze dla konkursu wielką sprawa bylo to, ze udalo sie zaangazowac takie osobowosci jak Vengerov, czy Zakhar Bron. No i trzeba bylo troche potanczyc tak jak panowie zagrali.
Chyba najwazniejsze, ze zwycięzca nie budzi kontrowersji a konkurs z edycji na edycje ma coraz wieksza rangę.

Ostatecznie chodzi przecież o Muzykę... Ta zawsze wygrywa.
:-)