Audiohobby.pl

Muzyka magiczna

  • Gość
13-03-2008, 01:15
>> fistulator, 2008-03-12 14:39:47

a jeżeli chodzi o gruzje i ten śpiew z mp3 to nie jestem przekonany do końca czy to jest w naturalnym stroju może w 11 wieku było ale dzisiaj ? a skoro o gruzji mowa to polecam Chór RUSTAVI - http://www.amazon.com/Georgian-Voices-Rustavi-Choir/dp/B000005IZV/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=music&qid=1205328967&sr=1-1


A widzisz, wiedzę książkową posiadasz, ale ze słuchem już gorzej. Jeśli te interwały, które słyszysz w nagraniu są "temperowane" to wybacz :))))
Na płytce, którą podałeś jest jeszcze lepiej. Tam często ten sam interwał w górę i w dół to dwa różne.


Do reszty :)
Mam Rachmaninova jedną cd już :)

lenam

  • 531 / 5866
  • Ekspert
13-03-2008, 08:07
Pamiętasz o mnie? :-)
A uwagami fistulatora się nie przejmuj, ja np. z dużą przyjemnością się czegoś nowego dowiedziałem, zwłaszcza że muszę nadrabiać zaległości wobec córy, która kształci się muzycznie i mnie bezlitośnie zagina na każdym kroku :-)

Propozycja magiczna na dzisiaj: zespół Huun-huur-tu. Przykład tu: http://pl.youtube.com/watch?v=wS3Et4aT4is
Czy tu trzeba coś jeszcze pisać? Fantastyczne.

fistulator

  • 348 / 5863
  • Zaawansowany użytkownik
13-03-2008, 09:12
>> Vires, 2008-03-13 01:05:27
>fistulator wiesz co, powiem tyle, zamiast od razu podzielić się wiedzą, specjalnie pytałeś, żeby się doczepić (łagodnie powiedziane). Jeśli masz wiedzę - podziel się nią, a nie udowadniasz coś komuś. Wszedłem do tego tematu, żeby się z kimś czymś podzielić, a nie udowadniać swoją wyższość. Jaki wkład włożyłeś do tego wątku wcześniej? Fajnie, że jesteś lepszy.

vires bardzo Cię przepraszam, nie było moim celem wywyższanie się itp.
Nie pisałem od razu bo nie wiedziałem czy nie będę tłumaczył Ci rzeczy które wiesz. Może powinienem trochę łagodniej zacząć ostatni post mea culpa.

szkoda że się odgryzłeś w poście następnym no cóż.

jeżeli chodzi o mój słuch to jest z nim wszystko ok.

Co do gruzinów to bardziej mi chodziło o to czy oni śpiewają naprawdę w stroju naturalnym a nie tak trochę jak tradycja przekazała. To prawda że w tej mp3 niektóre interwały mają ciut inne rozmiary ale w niektórych temperacja nierównomiernych  jest podobnie. Jeżeli chodzi o Rustavi to ten chór jest szkolony (zresztą miałem przyjemność rozmawiać z dyrygentem) i w czystym stroju pitagorejskim nie śpiewają.

jeszcze raz podkreślam mój post o temperacji nie miał zamiaru nikogo urazi jeżeli tak się stało jeszcze raz przepraszam.

  • Gość
13-03-2008, 09:50
W takim razie pax. Drążyć tematu nie będę. Moja wina, jeśli się nie zrozumieliśmy.

Co do strojenia - jest jakaś systematyka pomiędzy "naturalnym pitagorejskim" i "temperowanym"? Ja zawsze uznawałem wszystko oprócz temperowanego naturalnym. Ale tego raczej zdefiniować się nie da.

Nawet w nowszej muzyce (wschodniej) dźwięki nie są przełożeniem klawiatury fortepianu. Niby akordy te same, ale jeśli tych drobnych różnic nie ma, fale i alikwoty nie nakładają się na siebie. Przykładem jest dla mnie ch. "Kijów", gdzie po prostu słychać, że każdy pion to dokładnie wielokrotność podstawy, a zmieniające się akordy, to również zmiana dźwięków, które pozostają w nutach takie same. Osoba nie znająca tematu powie od razu - że to czysty temperowany. A jednak przykładowo nutka e w prostym trójdźwięku c-dur to inna nutka, niż w drugim przewrocie e-moll. I przy zmianie tego akordu, jeśli nie zmieni się to e, będzie fałsz.

I tyle z mojej strony. Za sobą mam jak na razie tylko 6 lat katorgi w muzycznej podstawówce, więc wiedzę teoretyczną  mam w praktyce żadną.

fistulator

  • 348 / 5863
  • Zaawansowany użytkownik
13-03-2008, 10:06
Vires wina nie wina :) ważne że wyprostowaliśmy intencje:). Co do temperacji to temat jest długi i zawiły a to wątek o muzyce magicznej może - jeżeli się koledzy zgodzą - warto dyskusje o temperacji wrzucić w osobny temat.

hmm vires w tym przykładzie z c dur i e moll to dziwne bo w naturalnym stroju problemy są wtedy gdy odchodzimy od diatoniki i  w tym wypadku różnicy być nie powinno. Poza tym jak akordy to już renesans gdzie pojęcie triady było znane ale wtedy to już różne rodzaje temperacji. Więc jak widzisz jeżeli chodzi o muzykę etniczną (nie wybiegając do indii chin itp bo tam to zupełnie inny system tonalny) to się dzieją dziwne rzeczy, ponieważ następuję zbitka tego co było w jednogłosowym śpiewie (lub wielogłosowym ale na zasadzie współbrzmień a nie harmonii funkcyjnej) z harmonią współczesną oraz ciągle próbuje się  wciskać tradycyjne formy muzyki etniczne w ramy kompozycji obecnej.

  • Gość
13-03-2008, 10:50
no masz rację, z c-dur i e-moll całkowicie nietrafiony przykład... W każdym razie przy zmianie tonacji akordu zmienia się f nut, które wg zapisu nutowego są takie same...

  • Gość
13-03-2008, 11:37
>lenam

myślę, że w ciągu miesiąca będę w Krakowie. Tak gdzieś na weekend po świętach :) Co do płytki, możemy się wtedy dogadać. Chyba, że się śpieszysz i potrzebujesz pocztą... Trochę lipa z jakością nagrania, ale to chyba wina nagrania. Ale wykonanie wspaniałe :)))))

lenam

  • 531 / 5866
  • Ekspert
13-03-2008, 12:57
O, to świetnie, że będziesz w Krakowie, jeśli znajdziesz chwilkę, to się zobaczymy. Napisz na PW, czym mógłbym się zrewanżować :-)

  • Gość
14-03-2008, 09:36
>clo2,
>magus,

nie podaliście maila, nie ma tu opcji pw, w sprawie tej płytki możecie podać maila lub napisac do mnie na devirez at wp pl ??
pozdrawiam

clo2

  • 1702 / 5868
  • Ekspert
14-03-2008, 09:44
>vires

maciej.anton@poczta.fm

To PW faktycznie by się w końcu przydało.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

  • Gość
15-03-2008, 00:09
>lenam

jestem jednak w krakowie na ten weekend do poniedziałku pewnie.
wyjeżdżam jutro rano  (w sumie dziś rano ;) ).

jakby co na komórze udało mi się forum odpalić, chodzi całkiem znośnie, jest lekkie, da się żyć :)

wysle na prv na audiostereo swoj tel. kom.

  • Gość
15-03-2008, 00:20
audiostereo padło, więc nie wyślę...

660 610 604
czekam na sms

>lancaster, usuń pojutrze ten post, ok?

Mr. Zydelek

  • 237 / 5868
  • Aktywny użytkownik
15-03-2008, 00:24
Padło bo padło czy padło bo padłem jest?

  • Gość
21-03-2008, 01:44

cocor2007

  • Gość