Audiohobby.pl

Czy da się naprawić potencjometry w starym lampowym radiu??

digi58

  • 70 / 5843
  • Użytkownik
17-05-2008, 21:15
Witam,w zasadzie radio na ukf jest monofoniczne tylko końcówka pracuje w stereo .Z tego co widzę na zdjeciu to chyba model
Fidelio-Stereo 1/632 sprawdż ,schemat moge ci podesłać.
 
Pozdrawiam

Zdzislav

  • 256 / 5891
  • Zaawansowany użytkownik
18-05-2008, 10:38
jest to model :

NORDMENDE Fidelio E300 Stereo

Adam-Magic Corner

  • 27 / 5820
  • Użytkownik
19-05-2008, 12:03
www.magiccorner.info
Ja w takich sytuacjach wpuszczałem kroplę oleju na ścieżke potencjometru i zaczynało lepiej działać po kilkukrotnym kręceniu potencjometrem w prawo i lewo. To taka partyzancka metoda ale sprawdzała mi się nawet po oleju rzepakowym (z pierwszgo tłoczenia :) )

Zdzislav

  • 256 / 5891
  • Zaawansowany użytkownik
10-05-2009, 13:23
Zrobiłem:

-odlutowałem całkowicie potencjometr od sopranu - dzięki temu mam równowagę między kanałami i równowagę tonalną.
- Wylutowałem cały śmietnik z transformatorów wyjściowych i zrobiło się błogo. Jak to gra :) Rewelka.

Dodam też iz miałem ogromnego farta kupując to radio, bo zawarte lampy we wzmacniaczu są w świetnym stanie. A są to nie byle jakie lampy bo ecc83 telefunkena i el84 też telefunkena.

Gabriel

  • 1229 / 5689
  • Ekspert
10-05-2009, 13:42
Panowie, gdyby Wam czasemw starym radio, czy innym sprzęcie trzeszczały potencjometry od regulacji głośności, to w razie, gdybyście nie mieli za bardzo czym ich zastąpiś, wstawcie dodatkowy kondensator (byle nie za małej pojemności czy za niskim napięciu) tak, by przed potencjometrem i za nim był kondensator. trzaski na WYTARTYM potencjometrze wywołuje napięcie stałe, po dodaniu kondensatora, trzaski znikną. Dodanie kondensatora AŻ tak nie zkaszani dźwięku..