Audiohobby.pl

sennheiser 650 moding

Dj

  • 1088 / 4674
  • Ekspert
05-09-2011, 09:21
przód tylko czyściłem tył został zaklejony taśmą żeby się wilgoć nie dostała.
ponad to 1 przetwornik delikatnie trzeszczał po tym zabiegu trzeszczenie zmalało.

Dj

  • 1088 / 4674
  • Ekspert
05-09-2011, 09:53
zastosowałem patent Grado,
teraz hd 650 mają rurki z tyłu, w grado puszka pełni taką funkcje.
trochę zabrałem za dużą średnice dźwięk się zmienił ale minimalnie.
taki jak by pogłos się Grado zrobił.

Brestinder

  • 222 / 5490
  • Aktywny użytkownik
05-09-2011, 18:08
stalowy kabel z epoki kamienia senkowego w 90% wymieniony.

bardzo ciezko przylutowac cokolwiek do tych stalowych prętów, licze ze podpowiecie jak sie za to poprawnie zabrac.

ale wracajac po jakim takim polutowaniu, senki poprostu odlecialy, najbarzdiej odzył bas, ktory był calkiem lichy, mysle ze te moje pady jednak wcale takie zle nie sa. zdecydowanie dzwiek urósł i przybrał na impecie.

jako zrodla używam ebayowskiego AD1955 + DIR9001 i yamaszki cr-620.

mac_1

  • 52 / 5754
  • Użytkownik
19-09-2011, 23:54
Nie wiem czy dobry wątek ale mniejsza z tym.

Wczoraj po porównania dwóch par HD580 wyszło ze jedne z nich nie są tak na prawdę HD580, posiadają inny przetwornik, najprawdopodobniej z innego modelu... chyba nawet wiem z jakiego ale potrzebuję potwierdzenia dlatego wrzucam dwie fotki.
Pierwsza fotka przedstawia driver z HD580, druga natomiast driver siedzący w "hybrydach".
Jak myślicie co to za driver? (ja już chyba wiem ale chce się upewnić i nie chce podpowiadać :P)

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
20-09-2011, 00:33
Impedancję zmierz, to będziesz miał jedną informację więcej. W HD565 jest 150 omów. W ogóle to do HD565 można włożyć przetworniki od HD580/HD600 lub HD650. To jest wszystko ten sam szablon, można przekładać z jednych do drugich.

mac_1

  • 52 / 5754
  • Użytkownik
20-09-2011, 09:04
Dzięki za pomysł z impedancją, jakoś nie przyszło mi to do głowy ;)
W każdym razie "hybrydy" maja impedancje 150ohm wiec potwierdziło się moje przypuszczenie, to przetwornik z HD565.

Dj

  • 1088 / 4674
  • Ekspert
21-09-2011, 11:02
różnice są znikome w tych  przetwornikach...
w 650 jest znacznie twardsza membrana.
prawdopodobnie wsadzając przetwornik od hd 650 do hd 565 mo modzie dzwięk staję się precyzyjniejszy...
nie robiłem na tyle dokładnych testów natomiast od 650 przetwornik gra minimalnie dalej.

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
21-09-2011, 11:56
Jakim cudem? HD565 mają wyraźnie lepsze odtwarzanie góry pasma niż HD650, i to kiedy obydwa modele nie są przerabiane. Dziękuję za taką zamianę. :P To samo jest z basem - w HD565 bardziej akuratny, bo magicznie przestrzenny w HD650 robi się dopiero po zmianie kabla. W ogóle słuchałem ostatnio nowszego wydania HD650, z białymi przegrodami. Niby jaśniejsze, nieco bardziej kremowe, ale mniej przestrzenne niż stare i góra pasma nadal... jakoś nie mogę znaleźć innego słowa niż "spieprzona".
Mnie zastanawia tylko porównanie przetwornika HD565 z przetwornikiem HD600, bo mam podejrzenie, że ten drugi powstał poprzez zamianę cewek. Pewne cechy brzmieniowe są wspólne, np. lekka szorstkość na wyższej średnicy i charakterystyczny woal, który bywa też przyjemny. Utwardzenie membrany w HD650 dało znaczny wzrost maksymalnej mocy - zapewne wskutek podniesienia progu odkształceń membrany w funkcji amplitudy - i zmniejszenie THD o połowę przy 1kHz, ale na niewygładzanych wykresach pasma jest jednak wielki dół na średnim sopranie, i to słychać.

Dj

  • 1088 / 4674
  • Ekspert
21-09-2011, 12:16
Hm.. Ciekawe.
charakter brzmienia 650 nadają właśnie te przegrody.
jeśli wsadzimy od 565 przetworniki do 650 otrzymujemy coś bardzo podobnego,różnice pewnie są jakieś ale nie zbyt duże.
ja próbowałem zmienić te przegrody w 650,jak się da bardziej przepuszczalną to jak to napisałeś, dźwięk traci swoją przestrzenność.

majkel

  • 7476 / 5899
  • Ekspert
21-09-2011, 12:55
Te same przegrody są w nowszych przetwornikach HD600. Stare przegrody są czarne i były we wszystkich takich modelach - HD565, HD580, HD600, HD650. Zmiana nastąpiła kilka lat temu. HD600 z tymi przegrodami to nadal HD600, podobnie jak HD650 to nadal HD650. Zmiany są małe, żadne tam "przepaście", o których niektórzy bezkrytycznie piszą, zwłaszcza Ci będący właścicielami wersji z białą przegrodą. Wydaje mi się, że ta stara była bardziej przepuszczalna, rzadziej utkana.

mac_1

  • 52 / 5754
  • Użytkownik
21-09-2011, 13:04
Miałem niedawno okazje porównać właśnie przetwornik HD565 z HD580 a 580 to podobno to samo co 600 wiec coś skrobnę ;)

pkt 1. Różnice fizyczne przetworników:
Membrana:
HD565 - przeźroczysta
HD580 - mleczna.
Magnes:
HD565 - krawędzie ścięte pod kątem co za tym idzie minimalnie mniejszy magnes niż HD580, otwór wewnątrz magnesu minimalnie większej średnicy.
HD580 - krawędzie magnesu wykończone na równo, otwór wewnątrz minimalnie mniejszej średnicy niż w 565, minimalnie jajowaty ale to raczej cecha konkretnie tego egzemplarza.

Porównywane były dwa zestawy, HD580 z fabrycznym przetwornikiem i czarnym ekranem oraz "hybrydy" HD580 z przetwornikiem HD565 i białym ekranem.
Oba egzemplarze miały usunięte gąbki zza przetwornika oraz od strony ucha, zdjęte zostały także grile.
Testy robione były na tych samych padach od HD650 oraz kablach, fabrycznym z 650 i DIY na Conducfilu 3014.

pkt. 2 Różnice brzmieniowe:
"Hybrydy" były bardziej naturalne, szybsze, wyraziste i jaśniejsze, basu było mniej niż w HD580, nie wybrzmiewał tak ładnie  ale był bardziej zwarty i szybszy. HD580 zagrały przede wszystkim ciemniej i wolniej , bas był znacznie bardziej wyeksponowany i wjeżdżał nieco na średnicę ale ładniej wybrzmiewał i dłużej utrzymywał się w powietrzu, mimo ze w "hybrydach" jakby rozchodził się dalej w przestrzeni.
"Hybrydy" kreowały  minimalnie większa scenę, 580 grały minimalnie bliżej.
W kwestii reprodukcji góry moim zdaniem oba egzemplarze były takie same, nie zauważyłem znaczących różnic.

Moim zdaniem "hybrydy" wygrały to starcie, choć dużo może zależeć od preferencji, zwłaszcza jeśli dotyczą one basu.

pkt 3. Bonus ;)
Mam na stanie zamknięte muszle wykonane specjalnie dla Senków wiec grzechem było nie przeprowadzić testów ;) Muszle wykonane są z dębu, ich głębokość to jakieś 3cm.
Oba egzemplarze na założenie ich reagowały zupełnie inaczej!

"Hybrydy" z tymi muszlami zagrały paskudnie, nastąpiła znaczna degradacja brzmienia w całym paśmie.
Hybrydy straciły bas!, zwłaszcza jego wybrzmiewanie i rozchodzenie sie w
przestrzeni, potwornie wyostrzały dźwięk, zawężały scenę, generalnie tragedia.
Słuchanie ich w takim stanie dłużej niż 10min to męczarnie...

Natomiast oryginalne HD580 + drewno = miód!
580 zagrały cudnie, wspaniała kontrola basu, śliczna góra, minimalnie szersza scena, góra wybrzmiewała ładniej z takim lekkim pogłosem i nieco innym charakterem. Ogólnie nastąpiła poprawa brzmienia w każdym aspekcie! tego zestawienia można słuchać godzinami.

Dj

  • 1088 / 4674
  • Ekspert
21-09-2011, 13:47
właśnie zrobiłem kiedyś podobny eksperyment,brzmieniowo bardziej mi pasowały były takie pełniejsze.
natomiast co do szczegółowości i do dynamiki miałem zastrzeżenia bo dźwięk delikatnie zostawał.
efekt bardzo ciekawy jest muszę przyznać ale u mnie był użyty inny materiał niż drewno.