Audiohobby.pl

Udane systemy hornów, czyli jak zbudować świetny dźwięk i nie gonić tubowego króliczka :-).

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-08-2011, 09:58
Nie na podstawie odsłuchów niestety, ale wydaje mi się, że potwierdzające twoje teorie od odsłuchu gdy siedzi się bliżej zestawu ... Equator Q[... 10,12,15], monitory średniego pola wyposażone głośnik współosiowy, głośnik tubowy z komorą ciśnieniową - aktywne zwrotnice sterowane procesorem DSP.

Konstrukcja głośnika bardzo podobna wizualnie do tej z ostatniego zdjęcia, które wklejasz.

lancaster

  • Gość
29-08-2011, 10:00
asmagus, to nie są teorie, to praktyka :-) Słuchałem kilku coaxów, sam zbudowałem zestawy na głośniku koncentrycznym.

lancaster

  • Gość
29-08-2011, 10:09
"Cóż głośnik ideał to KULA."

W jakim sensie przepraszam ?

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-08-2011, 10:09
Gdyby tak w Polsce powstawały aktywne monitory bliskiego/średniego pola na tubach, niekoniecznie o studyjnej charakterystyce ... jakże pięknie by było :) Generalnie, zakochany jestem w swobodzie, wygodzie, dopasowaniu itd. jakie daje aktywna kolumna.

W temacie, czy buduje się w ogóle, poza Equatorami, takie monitory aktywne z tubą, czy to DIY  czy "komercyjne"?

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-08-2011, 10:10
>> zagra, 2011-08-29 10:07:50
Cóż głośnik ideał to KULA.

Cabasse?

lancaster

  • Gość
29-08-2011, 12:12
Jeśli kula ala Cabasse to jest plus w postaci likwidacji dyfrakcji.
Jeśli chodzi o emisję dźwięku we wszystkich kierunkach naraz to tylko informuję, ze instrumenty w naturze niekoniecznie grają wszchkierunkowo (ostatnio oglądałem widmo częstotliwościowe wiolonczeli na osi i pod kątami), a odbicia od pomieszczenia niekoniecznie podnoszą wrażenie naturalności.

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-08-2011, 12:18
W Cabasse tylko cena mi się nie podoba ;)

APS robi w kraju fajne monitory aktywne, ma już coax\'y w ofercie może w przyszłości pojawią się i tubowe wersje?

Może Lan wprowadzisz do ofert aktywne monitory tubowe bliskiego pola?

Dominik.M

  • 180 / 4860
  • Aktywny użytkownik
29-08-2011, 12:58
Fajnie było by gdyby w tym wątku znajdowały się tylko i wyłącznie konkretne informacje na temat hornów. Nie rozważania na temat kul itd...

asmagus

  • 4439 / 5436
  • Ekspert
29-08-2011, 14:15
>> Dominik.M, 2011-08-29 12:58:11
Fajnie było by gdyby w tym wątku znajdowały się tylko i wyłącznie konkretne informacje na temat hornów. Nie rozważania na temat kul itd...

Wtedy w tym wątku nie mógłby znaleźć się i twój post.


W temacie natomiast - czy licząc dla danego zakresu częstotliwości "tubę" bierze się pod uwagę odległość w jakiem siedzieć będzie słuchający? Generalnie jakie cechy konstrukcyjnie bierze się pod uwagę określając, że dana kolumna jest bliskiego, średniego czy normalnego (dalekiego) pola?

lancaster

  • Gość
29-08-2011, 14:19
"czy licząc dla danego zakresu częstotliwości "tubę" bierze się pod uwagę odległość w jakiem siedzieć będzie słuchający?"

nie :-)

"Generalnie jakie cechy konstrukcyjnie bierze się pod uwagę określając, że dana kolumna jest bliskiego, średniego czy normalnego (dalekiego) pola?"

Pole w którym zestaw osiąga optymalne właściwości (zszycie pasma, spójność itp). Coaxa czy szerokopasmówki można słuchać ze stosunkowo niewielkiej odległości. Dobry temat na bliskie pole.

Dominik.M

  • 180 / 4860
  • Aktywny użytkownik
29-08-2011, 20:49
Asmagus,
Z jakiej odleglosci chcialbys sluchac systemu tubowego? Mozliwe jest zestrojenie poteznego systemu 6 droznego i sluchanie  z odleglosci 2 metrow.


"Wtedy w tym wątku nie mógłby znaleźć się i twój post."
Po co te zlosliwosci?
Nie wiem jak ty, ja lubie porzadek. Czemu na forach jest tak ze wchodzi sie w jakis watek na konkretny temat i trzeba sie przedzierac przez strony, ktore  z tematem nie maja nic wspolnego? Jest tylko jedno forum audio na ktorym takie sytuacje nie maja miejsca... Widzisz watek, wchodzisz i masz pewnosc, ze znajdziesz w nim tylko to czego szukasz.

Post do usuniecia.

fakamada

  • 1066 / 5391
  • Ekspert
30-08-2011, 00:08
Dominik, na pewno jest mozliwe sluchanie takiego potwora z 2 metrow tylko co to za sluchanie. Marna satysfakcja dla kogos kto ceni sobie dobra scene i lokalizacje.
Sam osobiscie z duzych tub sluchalem tylko Avantgardow z ok. 2.5 metra i bylo pod tym wzgledem fatalnie.
W tej materii szerokopasmowki i byc moze koaksjale wioda zdecydowany prym. Nawet w stosunku do klasycznego 2-way\'a. Po prostu po zalaczeniu punktowego zrodla otwieraja sie oczy na to jak moze wygladac przestrzen w stereo. Oczywiscie sa takze aspekty, w ktorych fullrange sobie  radza bardzo slabo..

Dominik.M

  • 180 / 4860
  • Aktywny użytkownik
30-08-2011, 00:57
Zapewniam, jest i scena i lokalizacja. Wierze jednak, ze nie mogles tego uslyszec, sluchajac systemu avantgarde. Posiadam tannoye red, wiem o czym mowisz. Jednak glosniki tego typu sa bardzo ograniczone...