Audiohobby.pl

Słuchawki do Prodigy HD2

jacmiszcz92

  • Gość
31-07-2011, 04:24
Witam Posiadam kartę dźwiękową Audiotrack Prodigy HD2. Od kilku miesięcy mam także słuchawki Sennheiser HD598, które jutro odeślę na gwarancję. W związku z tym staję przed dylematem jakie słuchawki kupić. Szczerze mówiąc cały czas mam wrażenie, że HD598 zaraz się rozlecą - cały czas coś skrzypi, a bok pałąka co raz bardziej pęka. Nie chcę po raz drugi kupować takiego bubla. Szukam słuchawek które:

1) mają szeroką i głęboką scenę (więc chyba otwarte(?))
2) dobry balans - ani góra, ani średnica nie jest wypchnięta
3) są wygodne wygodne - nie gniotą w głowę, uszy się nie pocą

Wcześniej miałem HD202 i po przesiadce na HD598 miałem wrażenie, że bas po prostu zniknął. Może wynika to z tego, że HD202 są takie "przebasowane" jak to ludzie piszą? W HD598 mocny bas słychać dopiero po dość znacznym podgłośnieniu muzyki. Nie wiem, czy to źle, czy dobrze bo się nie znam. Może po prostu źle mi się wydaje.

Słucham głównie muzyki współczesnej, wielu różnych rodzai, najczęściej: trance, pop, rock. Jazzu nie słucham wcale :P Oczywiście staram się odtwarzać muzykę w formacie FLAC, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Lubię oglądać różne koncerty zgrywane z Blu-ray. Gram również w gry, gdzie punkt 1) jest najważniejszy.

Jakie słuchawki możecie mi polecić? Nie ukrywam, że szukam słuchawek, których nie będę musiał zmieniać przez kilka najbliższych lat. Myślałem nad HD650, a nawet nad HD800. Te 2 może i nie byłyby wykorzystywane na maxa przy tej karcie dźwiękowej, ale byłyby przyszłościowe...

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
31-07-2011, 08:52
Gdyby bylo tak, ze wystarczy lepsze audiofilskie sluchawki podpiac pod cokolwiek a one po prostu jedynie nie pokaza pelni swoich mozliwosci lecz zagraja sluchalnie to byloby to bardzo proste hobby. Niestety takie nie jest :) HD800 podpiete pod tor ktory im nie pasuje potrafia zagrac przyslowiowo "juz z pudelka", wyraznie eksponowac sybilanty czy miec nieprzyjemna gore. Poza tym prezentacja do ktorej jestes raczej przyzwyczajony nie jest tozsama z audiofilski ujeciem brzmienia.

Mysle, ze najrozsadniejsza opcja beda HD650 - sluchawki bardzo dobre, idace w strone ciemnosci, z dobrym dociazaniem i wymiana Twojej Prodigy HD2 na Asusa Xonara Essence ST/STX. Prodigy nie poradzi sobie dobrze z HD650 ale Xonar z wbudowanym TPA6120 ma wszystkie cechy ktore beda sie z nimi zgrywac - ten wzmacniacz lubi bardziej sluchawki o wysokiej impedancji, jest analityczny i jasny - bardzo dobry kompan do HD650. Na pewno uslyszysz tez z nich bas a wiele innych cech prezentacji to bedzie poprzeczka wyzej :)

HD650 nie maja raczej zadnych zastrzezen co do wygody, HD800 sa ciezsze i trzeba je specjalnie ukladac na glowie bo jak zmienia polozenie zaczynaja brzmiec inaczej hehe :)

Jezeli polkniesz haczyk to potem zawsze mozesz sobie jeszcze zbudowac audiofilski tor pod HD650, nie polecam zaczynac zabawy od HD800 bo to trudne sluchawki. Mozesz przezyc wiecej rozczarowan niz przyjemnosci :)

Cypis

  • 2479 / 5035
  • Ekspert
31-07-2011, 19:10
@jacmiszcz92

Naprawdę ciężko coś doradzić. Najlepiej posłuchać własnousznie.

Po HD598 kupiłem HD280Pro. Ale nie trafiłem. Grają dobrze ale bardzo niski dół pasma ("kick-bass") dominuje przekaz i na dłuższą metę mnie męczyły. Dodatkowo konstrukcja zamknięta powodowała dyskomfort w słuchaniu.

Kupiłem jako erzac Koss UR40. To takie tanie, wyglądająco tandetnie, słuchawki. Niezmiernie wygodne i dużo lepiej zrównoważone tonalnie niż HD280Pro ale grające co najmniej tak samo dobrze. HD280Pro udało mi się zamienić na AKG K601. I dopiero te są klasą. Jednak wymagają dobrego napędu - wzmacniacza. Inaczej, podpięte np. do karty dźwiękowej PC - X-Fi, grają ostro w górze pasma i nieciekawie.

Do podpięcia bezpośrednio w kartę komputerową polecam jednak ww. Kossy UR40, CAL!. Albo inne wysokosprawne, niskoohmowe (32-60ohm) i płaskiej charakterystyce impedancji, by nie było podbarwień wynikających ze słabego toru wyjściowego karty.

BTW. Osoba od której mam AKG k601 bardzo chwaliła Goldring\'i DR100. Wyglądają jak HD598, wykonane są z (sic!) lepszych materiałów i ponoć lepiej niż Senki grają. Dobra recenzja tych głuchawek znajduje się w Hi-Fi i Muzyka 11/06. Jakby co to mogę podesłać skan.

P.S. Trzymam kciuki za pozytywne rozpatrzenie reklamacji.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

walkman6

  • 333 / 5777
  • Zaawansowany użytkownik
01-08-2011, 09:29
UR 40 są bardzo fajne (zwłaszcza do rocka). Zagrają naprawdę ze wszystkiego. Są bardzo sprawne i bardzo mało wymagają od toru. Balans tonalny też jest moim zdaniem bardzo dobry. Zawsze obecny, ale nie narzucający się i szybki bas. Słodka średnica. I nigdy nie kujące w uszy wysokie. Niestety musimy się tylko pogodzić z dosyć nienaturalnym brzmieniem.

jacmiszcz92

  • Gość
01-08-2011, 13:29
Generalnie to AKG nie brałem zbyt poważnie pod uwagę, bo słyszałem, że są bardziej studyjnie, wiernie odtwarzają dźwięki, ale Sennheisery brzmią przyjemniej dla ucha.

Na razie nie planuję inwestycji w resztę sprzętu, klika(nascie?) k nie przyjdzie do mnie "ot tak". W przyszłości na pewno zainwestuje.

Prodigy HD2 ma wzmacniacz który teoretycznie według producenta napędzi słuchawki o oporze nawet do 600 omów. Nie wiem czy wszystkie modele mają, ale mój na pewno ma. Wystarczyło przestawić zworkę, aby go uaktywnić. Zdaje sobie sprawę, że może nie być tak dobry jak zewnętrzny, ale mimo to nie planuję w najbliższej przyszłości wymieniać karty dźwiękowej.

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
01-08-2011, 13:32
W takim razie razej daruj sobie 300ohmowe Sennheisery. Wedlug not producenta to pewnie moze traktorem w kosmos takze poleciec :)

Cypis

  • 2479 / 5035
  • Ekspert
01-08-2011, 13:36
>> fallow, 2011-08-01 13:32:09
>> W takim razie razej daruj sobie 300ohmowe Sennheisery

Yyyy.. A które Senki mają 300ohm? Te o których rozmawialiśmy mają po 60ohm.

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

asmagus

  • 4439 / 5445
  • Ekspert
01-08-2011, 13:57
HD800 mają 300 ohm ;)

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
01-08-2011, 13:57
HD650 o ktorych pisal autor w pierwszym poscie i ja mu odpowiedzialem w drugim ??

fallow

  • 6457 / 5866
  • Ekspert
01-08-2011, 13:57
No i HD800 tez ;)