Audiohobby.pl

AD1865

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
06-04-2013, 17:59
Ten test jest tyle samo wart co ocena jakości paliwa Eurosuper 95 od różnych dostawców volkswagenem polo 1.0 rocznik 1996. "house sound"... litości. :) Na Sabre naprawdę można zrobić super dźwięk. Kto nie wierzy niech posłucha Accuphase DC901 najlepiej z dedykowanym transportem. U jednego kumpla w systemie głośnikowym też zrobiliśmy porównanie DACa na 4x PCM1702 z wyjściem analogowym odtwarzacza podającego mu sygnał cyfrowy, tylę że ten na Wolfsonie WM8740. Jak ktoś odróżni te dwa od siebie w ślepym teście, to moją dłoń pokryje krajobraz pustyni Arizona. :)) W każdym razie jak przełączaliśmy źródła pilotem od wzmacniacza, to grało praktycznie tak samo jedno i drugie. Wynika z tego, że nie tylko problem jest odróżnić producentów ale i technologie - porządny wielobitowiec drabinkowy kontra trzybitowa delta-sigma.

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
06-04-2013, 21:24
Odsłuchy odsłuchami, ja ostatnio (od dzisiaj) mam ogromną frajdę ze słuchania starych mp3@128kbps, ale odpowiednie założenia konstrukcyjne były konieczne, dziesiątki mF w zasilaniu i porządne ultra low ESR ceramiki. Człowiek w linku ma w zasilaniu tylko filtrację na 2x10mF, co faje mu tylko ograniczone zejście. W dodatku dobry zegar ma znaczenie oraz jego zasilaniu. Na jednym ze schematów miał oznaczony kwarc, a w układzie zastosował oscylator. Zakładam z głowy, że prawidłowo go zaaplikował, ale czy wycisnął z niego wszystko? Powinien mieć dźwięk czytelny, jasny i ostry jak pazur, a tu kręci nosem, że jest taki sobie.

Nie próbowałem podmiany kości DACa przy tym samym wzmacniaczu czy nawet w tej samej aplikacji. Kość DAC jednak daje określone THD, które, jeżeli jest wykazane w karcie katalogowej, ciężko jest poprawić. Poza tym może się różnić tym, jak sprawnie przełącza stany na wyjściu. Sądzę, że THD to nie wszystko. Pewne optymalizacje są widocznie głównie w IMD, a jeszcze śmieszniej jest, kiedy można poprawić THD kosztem IMD i na odwrót. Jeżeli pomiary są w dbV, więc mnożymy x2, to harmoniczna na -60dBV -> -120dB jest wynikiem tylko dobrym, ale już w tym miejscu o wiele ważniejszą rolę odgrywa dobra aplikacja pozostałych elementów toru.