Audiohobby.pl

Nowe kolumny - koncepcja małej szerokopasmówki i duzego woofera

CubeAudio

  • 8 / 4396
  • Nowy użytkownik
22-04-2012, 14:19
Może warto pomyśleć nad jakimś ustrojem przesłaniającym głośnik na osi ?
Mam na myśli redukcję podbicia wysokich częstotliwości.

FRS8 pracuje w ćwierćfalowej LT dostrojonej do 50Hz i nawet coś w tych okolicach z siebie produkuje.
W małych pomieszczeniach lub bliskim polu wiele radości.
Oczywiście żadnej zwrotnicy po drodze.

fakamada

  • 1066 / 5399
  • Ekspert
22-04-2012, 15:21
Spokojnie można słuchać off-axis. IMHO przy dużej kierunkowości to nawet lepiej.

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
22-04-2012, 18:15
>> CubeAudio, 2012-04-22 14:19:31
>> Może warto pomyśleć nad jakimś ustrojem przesłaniającym głośnik na osi ?
>> Mam na myśli redukcję podbicia wysokich częstotliwości.

IMO nie warto. Po pierwsze taj jak pisze fakamada słuchanie poza osią jest wskazane. A jakby ktoś chciał w osi (bo może będzie lepsza scena) to też nie ma tragedii. Wystarczy spojrzeć na charki takich Beyerdynamic DT880 i już wiadomo, że takie podbicie dla 10kHz jest bardzo dobrze odbierane przez ludzkie ucho jako zwiększenie przestrzenności, "powietrze" wokół instrumentów, itp.

Co do Małej TLki. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję takową zrobić z... rury kanalizacyjnej ;)

BTW. Zastanawiam się bo nie spotkałem takiego rozwiązania w sieci (co nie znaczy że nie ma).

Wyobraźcie sobie malutką obudowę dla takiego szerokopasmowego mikrusa. Np. 1l. W dno obudowy wstawiamy rurę strojoną na jakieś 1/4 fali jakiegoś f. Nie tłumiona rura produkuje rezonanse a charka to Karpaty z dolinami i górkami. W większości konstrukcji jest to równane odpowiednio dobranym wytłumieniem. Jednakże powoduje to spadek efektywności. A gdyby tak w to denko wstawić druga rurę strojoną na dołek pierwszej? W ten sposób można by zbudować w dnie "jeża" z rur o tak dobranych długościach by "wypłaszczyć" charkę bez spadków efektywności - zrobić taki pipe-organ pędzony membraną głośniczka.

Działało by to? Ktoś takie konstrukcje już robił?

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

dabyl

  • 604 / 5456
  • Ekspert
22-04-2012, 20:58
>> Cypis, 2012-04-22 18:15:44
Co do Małej TLki. Dzięki za podpowiedź. Spróbuję takową zrobić z... rury kanalizacyjnej ;)

Na diyaudio.com jest dostępny projekt linii transmisyjnej dla tego głośnika - niestety nie pamiętam nazwy, ale tamtejsza "szukajka" pewnie pomoże ;)

Z tego co pamiętam, to opinie o tej konstrukcji były w miarę OK. Zastrzeżenie pojawiało się tylko w przypadku chęci nieco głośniejszego posłuchania muzyki - z uwagi na swój SPL głośnik po prostu "nie wyrabia". Z jednej strony nie jest to problem, bo przecież nie zawsze potrzebne nam duże natężenia - z drugiej strony narzuca to na nas ograniczenie w momencie, gdyby tych natężeń jednak będziemy potrzebować/chcieć.

dabyl

  • 604 / 5456
  • Ekspert
22-04-2012, 21:08
To chyba ten projekt http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/29321-cyburgs-needle-cyburgs-pipe-frs-8-a.html
Tylko oczywiście mowa tutaj o FRS8 (raczej bez "em" ;) ). Jednak z parametrów wnioskuję (choć przyznam, że pobieżnie przejrzałem), że wersja"z em" pasuje do TL\'ki nawet lepiej, niż wersja "bez em".

CubeAudio

  • 8 / 4396
  • Nowy użytkownik
22-04-2012, 21:27
Cypis, jedyny jeż o jakim ostatnio słyszałem to mięsny jeż. Ale nie przesądzajmy, mnie nie pytaj o tego typu projekty bo ich nie czuję.
Pisałeś ze przeszkadza Tobie podbicie na osi stad pomysł. Zejście z osi załatwia sprawę, a jeśli odsłuchowo nie dzieje sie nic niepokojącego to nawet na osi jak słusznie zauważyłeś sama przyjemność słuchać.
Proponuję zrobić zwykłą, prostą LT na początek. Może się okazać że zwyczajnie będzie dobrze.

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
23-04-2012, 07:33
>> dabyl, 2012-04-22 20:58:49
>> astrzeżenie pojawiało się tylko w przypadku chęci nieco głośniejszego posłuchania muzyki -
>> z uwagi na swój SPL głośnik po prostu "nie wyrabia".

Tak. To jest problem ale nie w kategoriach czy to dobrze zagra. Problemem jest to co i w słuchawkach. Każdy z nas określa inne wartości głośności jako "normalny odsłuch". Dla jednych jest to cicha muzyka w tle, dla innych natężenia koncertowe. Jedne kolumny będą się świetnie sprawdzać w pierwszej roli inne w drugiej. Np. Visaton Topas (nazywane też "lounge") to typowe kolumny do cichego odsłuchu z racji charki w lekkie "U" (a i niskiej skuteczności). Gdy byłem u simon19 posłuchać jego zestawu, to uraczył mnie takimi głośnościami, których po pierwsze nigdy nie nazwałbym "normalnymi" a po drugie żadne z moich dotychczasowych zestawów by ich nawet nie wygenerowało, że o poprawnym zagraniu nie wspomnę. Jego jednak grały świetnie i dynamicznie choć by to mu powiedzieć musiałbym mu krzyczeć w ucho. ;)

>> dabyl, 2012-04-22 21:08:06
>> To chyba ten projekt

Dzięki za wrzutkę. Zaraz sobie go przeczytam. Z TLek jestem cienki jak dupa węża (ZERO! doświadczenia), choć przeczytałem cały watek temu poświęcony na diyaudio.pl ;) Nadal Hornresp to czarna magia, a konieczność doświadczalnego wytłumiania połączonego z każdorazowym pomiarem trochę mnie przeraża ilością pracy jaką w to trzeba włożyć. Dlatego fajnie jest mieć jakiś punkt startu w postaci gotowego sprawdzonego projektu.

>> CubeAudio, 2012-04-22 21:27:48
>> Cypis, jedyny jeż o jakim ostatnio słyszałem to mięsny jeż.

A już myślałem że nikt mi tej traumy nie przypomni :( Boszzz....

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
30-04-2012, 17:00
>> dabyl, 2012-04-22 21:08:06
>> To chyba ten projekt http://www.diyaudio.com/forums/multi-way/29321-cyburgs-needle-cyburgs-pipe-frs-8-a.html

Pochwalę się, że go skleciłem. Obudowa wg. planów z wątku na diyaudio.com zamiast FRS8 -> FRS8M. Jednak to co pisałem o górce przy 12-14kHz potwierdza się w odsłuchu. Głośniczki są bardzo "jasne" ale odnoszę wrażenie, że się "wyrabiają" z czasem. Czyli przybywa niskich. Odsunięcie od osi specjalnie nie zmniejsza ilości wysokich.

Jednak nie należy oczekiwać że taki 3" pyrtek to potęgę basu. Dołem gra bardzo oszczędnie ale i tak zadziwiająco dobrze. Jakbym miał porównywać do słuchawek to są to takie AKG K601 z górą DT880.

Jedna cecha szczególna natomiast te kolumny wyróżnia - stereofonia. Jest po prostu rewelacyjna. Dlatego będę do tego knuł zwrotnicę, która przytnie tą górkę na wysokich i lekko podciągnie dół. IMO warto pobawić się dalej.

A może wesprę to niskotonowcem/subwooferem? Hmm...

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

jjurek

  • 2059 / 5826
  • Ekspert
30-04-2012, 17:50
http://www.highfidelity.pl/@main-1089&lang=

Słyszałem na audioszoł- jasno grające, ze świetną przestrzenią.


Zastosowany tu "supertweeter" to tania samochodówka.

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
30-04-2012, 17:52
>> jjurek, 2012-04-30 17:50:11
>> http://www.highfidelity.pl/@main-1089&lang=

He, he.. Fajny mikrusek :)

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

jjurek

  • 2059 / 5826
  • Ekspert
30-04-2012, 18:05
Nie wiem jak zestrojone są tam Visatony ale można taki tandem potraktować jako bazę.

PS. Na dole, o ile pamiętam,  siedzą jakieś Monacory.

tktomek

  • 1 / 5290
  • Nowy użytkownik
30-04-2012, 21:35
Wykonałem niedawno "Cyburgs-Needle" na FRS8M. Brzmieniem jestem naprawdę zaskoczony. Te malutkie Visatony brzmią naprawdę dobrze. Basu wiadomo, że z 3" się nie wyciągnie ale średnica i góra są naprawdę świetne. Myślę teraz nad wykonaniem coś np takiego: http://www.visaton.de/en/bauvorschlaege/stand/stella_light/index.html
Moje igiełki wyglądają tak:

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
05-05-2012, 21:10
FRS8M w obudowie Neddle nie zagrał tak jak oczekiwałem. Ewidentnie brakowało dołu.

Ale w końcu stały u mnie Visatonowskie VIB170AL z niezłymi głośnikami niskotonowymi. Szybka przeróbka VIBów (wyprowadzenie niskotonowca na wprost na zaciski z pominięciem oryginalnej zwrotki), przestrzenna prosta szeregowa zwrotka (dwa elementy!) zmontowana na zaciskach wzmacniacza i... pozbierałem szczękę z podłogi.

Dwie godziny później oryginalne wysokotonowce (niezłe G25FFL) poszły na półkę i zastąpiły je taniutkie FRS8M. Nie obyło się bez  przeróbki obudowy. Dostała dodatkową izolowaną komorę - ok. 0.6L - dla FRSa z... ceramicznej małej doniczki wklejonej od wewnątrz. Zwrotka nadal szeregowa na dwóch elementach z nisko ciętym AL170. No i jest to czego VIBom brakowało. Rewelacyjna scena i holografia kreowana przez prawie "punktową" 3" szerokopasmówkę z piękną basową podbudową. I w ten sposób mam F.A.S.T.a

Kilka postów wcześniej pokazałam taką propozycję na FRS8M i STXie. Nieduży koszt a efekt jest naprawdę świetny! Gorąco polecam taki eksperyment!

Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
05-05-2012, 21:33
Mi chodzi po głowie zrobienie zamkniętych paczek na takich głośnikach
http://seas.no/images/stories/prestige/pdfdatasheet/FU10RB-H1600-08.pdf
http://www.tymphany.com/files/SLS-P830667%20Rev1_0.pdf

Do Seasa można mieć zaufanie jeśli chodzi o powtarzalność parametrów, czego nie można powiedzieć o TangBandzie.

Cypis

  • 2479 / 5034
  • Ekspert
05-05-2012, 22:51
Szerokopasmówka Seasa nie grzeszy wysokim SPLem. Jeśli zastosujesz tego Peerlesa, to będziesz go musiał albo tłumić albo dać co najmniej dwa szerokopasmowe Seasy. A wtedy "żegnaj \'punktowe\' źródło dźwięku".
Pzdr, Tomek
d(-_-)b