Audiohobby.pl

Vifa D25AG i Seas CB17RCY - za ostro na górze

timex

  • 2 / 4819
  • Nowy użytkownik
19-02-2011, 17:46
Wszedłem w posiadanie kolumn DIY opartych na Vifie D25AG i Seas CB17RCY (odpowiednik SeasCB17PPI). Skrzynka o pojemności około 26-27l , bass reflex z przodu. Zwrotnica z niezłych komponentów... ale to nie gra. Za dużo jest góry , za mało średnicy i basu,a góra za ostro gra i jest męcząca. Pierwszym krokiem w kierunku utemperowania tej góry chcę zmienić okablowanie wysokotonowej Vify bo jest tam jakaś parka chyba srebrnych drutów, które mogą wyostrzać dźwięk.
Poza tym zastanawiam się, czy ta zwrotnica jest strojona pod ten zestaw , bo poprzedni właściciel wspominał coś że wcześniej zamiast Seasa miał tam jakieś Vify 18,( ale teraz podobno lepiej gra...) i nie jestem pewien czy zwrotnica jest zmieniana czy została po Vifie
Czy byłby ktoś w stanie ze zdjęcia zwrotnicy naszkicować schemat tej zwrotki? I jakieś rady mające na celu utemperowanie tej męczącej góry?

konrad

  • 850 / 5531
  • Ekspert
19-02-2011, 17:50
żadne okablowanie tylko dobry schemat musi być :)

krisb_68

  • 12 / 5802
  • Nowy użytkownik
22-02-2011, 20:43
Witam.

Schemat, to podstawa. Parametry Seas CB17RCY wymagają raczej mniejszej obudowy i to znacznie, więc to jakiś mocne nieporozumienie! A i ch-ka tego głośnika nie jest budująca, więc gimnastyka przy zwrotnicy murowana! Tzreba to pomierzyć, a później walczyć!

Pozdrawiam

yolaos

  • 605 / 5894
  • Ekspert
24-02-2011, 22:18
nie ma szans , musisz odkleic te kondensatory tak aby było widac wartości, jeśli masz za mocna góre to śa dwa sposoby albo zmniejszysz kondensator w torze z vifą szeregowy, albo zwiekrzysz tłumienie rezystorem bądz L padem musisz roskleić elementy tak ,aby było widac jakie sa wartości, wtedy chętnie ci pomogę .Jesli chcesz dokładniej musialbys mi przesłać zwrotnicę mogę pomierzyc cewki ale wydaje mi sie ze to nie będzie potrzebne.

pozdrawiam

yolaos

  • 605 / 5894
  • Ekspert
24-02-2011, 22:20
co do okablowania to ma ono wpływ ale bardziej jako szlif końcowy niż zmienianie brzmienia , a rozumiem ze skoro napisałeś ten wątek tzn ze jest ono naprawdę denerwujące.