Audiohobby.pl

Kolumny OB Sisters

Cypis

  • 2479 / 5024
  • Ekspert
27-01-2011, 17:41
Cześć.

Jako, że właściwie pozbyłem się już swoich obecnych samodzienei zbudowanych kolumn Visaton Solo100, panuję zbudować coś następnego równie niekonwencjonalnego. Poszukuję zatem informacji na temat kolumn Sisters zbudowanych na głośnikach Visatona FRS8 i W200S. Kolumny te łączą kilka elementów które mnie ciekawią - połączenie szerokopasmówek z niskotonowcem, OB i line array. Na dodatek nie są koszmarnie drogie.

Dokumentacja krąży ponoć wśród DIYsowców w formie PDF. Byłbym wdzięczny za wszelkie informacje (np jak brzmią) oraz za udostępnienie dokumentacji.

Z góry dziękuję

--
Pzdr
Tomek.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Yogi

  • 493 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2011, 07:53
wrzuć pytanie na audiostereo tam ktoś się chwalił kiedyś planami

Cypis

  • 2479 / 5024
  • Ekspert
28-01-2011, 14:07
Wrzuciłem. Plany otrzymałem. Dzięki za podpowiedź.

A może ktoś miał możliwość ich odsłuchania? Ktoś przymierzał się do budowy i ma swoje przemyślenia na ich temat. Chętnie posłucham.

--
Pzdr
Tomek.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Yogi

  • 493 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2011, 14:26

ja wprawdzie filmu nie widziałem ale się wypowiem ;)

zapowiada się przestrzennie i muzykalnie, porażającej dynamiki z tych 4 głośniczków pewnie nie będzie ale może da ci to przedsmak jak gra line array, z pewnością jest to ciekawa i przemyślana konstrukcja

Cypis

  • 2479 / 5024
  • Ekspert
28-01-2011, 17:55
Kusi mnie zrobienie tego jako eksperyment, bo po pierwsze niedrogie - cena driverów to jakieś 500-550 złotych, deski jakieś 100. Po drugie ta konstrukcja łączy wiele legendarnych rozwiązań - open baffle, line array, fullrange.

Mam obecnie Solo 100 na Visatonoiwskim B200 i dźwięk szerokopasmówki bardzo mi odpowiada. Cenię go szczególnie za koherentność i piękne wokale (środek pasma). Niestety rozmiar kolumn mnie (i żonę) przytłacza. Zajmują "pół pokoju".

Zanim zrobiłem Solo100, próbowałem B200 w odgrodach 1200x1000 ze zoptymalizowanym położeniem głośnika w "Edge". Było baaaardzo ciekawie i zachęcająco. Niestety mizerny dół plus gabaryty wykluczyły takie rozwiązanie. W Sisters dół zrobi W170S w bass reflexie.

Nie boję się małej dynamiki (zresztą nie można się tego spodziewać po kolumnach o skuteczności, rzędu 86dB). Martwi mnie co innego. W Sisters zwrotka tnie przy ok. 2 kHz czyli najbardziej interesującym zakresie. Wprawdzie to filtry pierwszego rzędu, ale zawsze. Taki zamysł konstruktora podyktowany jest chyba niewielką odgrodą. Jednak z symulacji na szybko w "Edge" wychodzi że można by było ciąć to ciut niżej ok. 800-1000Hz. No chyba by w ogóle nie ciąć góry kondensatorem (FSR8 "ciągnie" do 100Hz) a ciąć tylko dolny W170S? Jak myślicie?

--
Pzdr
Tomek.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

Yogi

  • 493 / 5888
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2011, 18:53
taki zamysł podyktowany jest zapewne rozkładem zniekształceń harmonicznych, co z tego że małe głośniczki ciągną w dół do 1000 Hz jeśli THD rośnie
z resztą nic nie stoi na przeszkodzie odsłuchać taki i taki podział