Audiohobby.pl

LAMPOWE PYTANIA

Cervantes

  • 398 / 5899
  • Zaawansowany użytkownik
05-03-2008, 22:38
Pytania pojawiające się przy budowie i schematach wzmacniaczy lampowych. najlepiej by było gdyby było to pytanie - odpowiedź bez zbędnych dywagacji : )  

Moje pytania początkowe to:

1. W SE nie ważne są rozrzuty dotyczące parametrów lamp. Dlaczego? i Czy tyczy się to również OTLi

2. We wzmacniaczu Otl występują kondensatory filtrujące. W Ocl nie ma kondziów i teraz pytanie czy Ocl to po prostu wykastrowane Otl, czy też układ ma inne punkty pracy itd.

3. Gdzie znajdę teorię odnośnie OTL. Tak od początku do końca, bo kusiłby mnie też OTL na 6C33C po jendej na kanał, bez sprzężenia.

Dziękuję : )
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

lancaster

  • Gość
06-03-2008, 14:03
cervantes, napisałem przed chwila do Łukasza Fikusa....on ama  w domu OTL na 33-ce i ciągnie nimi odgroy :)
Jeżeli faet sie zjawi to na bnk będzie bardzo pomocny.

moris

  • 83 / 5899
  • Użytkownik
06-03-2008, 19:49
Ad1. W SE nie są potrzebne lampy o parwie identycznych parametrach, bo tak w skrócie nie ma z czym paraować;)- jest pojedyńcza lampa i nie ważne jest czy będzie miała taką czy troszkę inną charakterystykę- prąd anody przy danym napięciu anodowym i siatki. Natomiast w przypadku jakikolwiek  równolegle połączonych lamp czyli PSE jak i push-pull( zdecysowana większość OTLi) należy lampy parować by uzyskać nie tylko minimum zniekształceń ale i dobry dźwięk.
Ad2. OTL to nie wykastrowany OCL;) i układy najczęsciej się różnią bo w pierwszym przypadku nie możemy sobie pozwolić na składową stałą na wyjściu, a w drugim tak, więc te drugie są tak konstruowane z założeniem że dopuszczalna jest składowa stała.
Ad3. Sam szukam takiego miejcaa, ale informacje są porozrzucane po sieci:/

wilu zubr

  • 36 / 5899
  • Użytkownik
06-03-2008, 20:38
A OTL na 33 w SE bez sprzężenia to troche bezsens,
polecam OTL na 33 w push-pull jak robisz bez sprzężenia
to polecam go jedynie do kolumn 8-16ohm.
Zrobiłem kiedyś coś takiego,polecam-super rzecz i kupa zabawy
(ale nie jest to takie proste i początkującym nie polecam)

 
Pozdrawiam-w tej branży to ważne..

clo2

  • 1702 / 5899
  • Ekspert
20-04-2008, 17:21
Posiadam od niedawna swój pierwszy sprzęt z lampami - pre słuchawkowe Linnart. O lampach nie wiem nic. Jakie lampy zamiennie można tam stosować oprócz założonych tesli ECC88? Doczytałem gdzieś, że pasują też radzieckie 6N1P, zakładane są jakieś Philipsy i Siemensy. Mógłby któryś z kolegów pomóc podpowiadając jakie lampy można tam stosować?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

cypher

  • 252 / 5871
  • Zaawansowany użytkownik
20-04-2008, 17:28
6DJ8/6922/ECC88/E88CC/6N23P
To są wszytsko zamienniki ;-)