Audiohobby.pl

Regulacja głośności...?

AWS 303

  • 854 / 5896
  • Ekspert
09-11-2010, 22:44
Załóżmy, że mamy źródło z regulowanym poziomem wyjściowym i wzmacniacz z potencjometrem. Przyjmijmy, że źródło nie wprowadza do sygnału żadnych szumów, zakłóceń, itp.

Jak wiadomo, potencjometr to dzielnik rezystorowy (w uproszczeniu dwa rezystory połączone szeregowo) z możliwością zmiany rezystancji, przy czym jeżeli R1 rośnie, to R2 maleje (suma R1+R2 jest zawsze taka sama). A więc potencjometr we wzmacniaczu tłumi dostarczony sygnał (chyba, że go damy na full). Natomiast w źródle sygnał jest wzmacniany, zazwyczaj do takiej wartości że jest potrzebne jego stłumienie potencjometrem wzmacniacza (mówię tu o normalnym nie za głośnym słuchaniu).

I tu pojawia się swego rodzaju paradoks. Po co wzmacniać sygnał, jeżeli go potem trzeba stłumić? Nie lepiej zmniejszyć wzmocnienie sygnału na źródle i przekręcić bardziej w prawo potencjometr wzmacniacza? Można w ten sposób zniwelować częstą dolegliwość tanich podwójnych potencjometrów - nierównomierna głośność na początku skali. A może nawet poprawiłoby to brzmienie...?

Dudeck

  • 5101 / 5866
  • Ekspert
10-11-2010, 01:24
Niektórzy wykorzystują właśnie takie rozwiązanie . W swoim zestawie posiadają CD z regulowanym wyjściem plus końcówka mocy .  To jak głośno gra "zależy" od CD . W ten sposób dąży się do maksymalnej prostoty w torze odsłuchowym co ma skutkować lepszym , pozbawionym degradacji w dodatkowych układach przedwzmacniacza , dźwiękiem .
 

Molibden

  • 1906 / 5901
  • Ekspert
14-11-2010, 17:00
W większości przypadków wymagana kombinacja wzmocnienia i tłumienia jest znacznie mniejsza niż 1.
Oznacza to, że układ wzmacniacza musiałby pracować ze wzm <1, co na ogół nie jest możliwe. Poza tym, regulacja wzmocnienia poprzez zmianę wzmocnienia samego układu jest niepraktyczna i ze względu np. na stabilność wzmacniacza i idącą za tym zmianę parametrów układu - nie wskazana.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

asmagus

  • 4439 / 5447
  • Ekspert
15-11-2010, 21:56
Podepnę się pod temat:

Czy da się podłączyć do wyjścia RCA variable CD  ... końcówkę mocy, przykładowo taką:
http://allegro.pl/marantz-mm500-legendarna-koncowka-mocy-bcm-i1312624214.html

?? ?? ??

misiomor

  • 2094 / 5900
  • Ekspert
15-11-2010, 22:10
A ja w ogóle jestem zdania że czułość wejściowa (napięcie wejściowe dające max moc na wyjściu) wzmacniacza na poziomie 200mV to jakaś beznadziejna zaszłość z czasów kaseciaków i patefonów. Dziś w czasach źródeł cyfrowych dających uczciwe 2V RMS takie coś można rozpatrywać tylko w kategoriach ułatwiania przenikania brumu sieciowego - i konieczności korzystania z najgorszego pod względem zbieżności kanałów zakresu potencjometru.

asmagus

  • 4439 / 5447
  • Ekspert
16-11-2010, 09:58
Powtórzę swoje "głupie" pytanie nim zniknie:

Czy da się podłączyć do wyjścia RCA variable CD ... końcówkę mocy, do niej głosniki i będzie to dobrze działać? Regulacja głośności poprzez regulację napięcia na wyjściu Variable w CD?


szwagiero

  • 2239 / 5900
  • Ekspert
16-11-2010, 10:18
Odpowiadając na "głupie" pytanie - oczywiście, że się da!

Swoją drogą robisz kino domowe że podajesz takie przykłady jak z tym Marantzem?

asmagus

  • 4439 / 5447
  • Ekspert
16-11-2010, 10:30
Dzieki!

Nie kino, wziąłem pierwszy z brzegu link jaki trafiłem - chodziło mi tylko o zasadę.

Ktoś pisał, ze końcówka mocy do poprawnego działania potrzebuje przedwzmacniacza z 6v na wyjściu, a wyjścia normalnych CD daja tylko 2-2,2 V stąd mój niepokój.

Pytam bo kombinuję sobie do biura jakiś "sprzęt" do słuchania muzyki w trakcie pracy.

szwagiero

  • 2239 / 5900
  • Ekspert
16-11-2010, 10:50
Działać będzie działało, wiem bo sprawdzałem. Czy będzie prawidłowo lub tak, żeby wykorzystać maksymalnie potencjał - tego nie wiem, więc może ktoś jeszcze się wypowie?  

Zrezygnowałeś z pomysłu z amplitunerem?

asmagus

  • 4439 / 5447
  • Ekspert
16-11-2010, 11:37
Wacham się między dwoma rozwiązaniami i ich wariacjami

1. Amplituner i małe kolumny podstawkowe na biurku (ew większa na półce)
2. PC jako źródło (radio online) z wyjscie variable (jak w CD właśnie) i jakaś stara końcówka mocy plus małe kolumny podstawkowe na biurku (ew większa na półce)

Myślałem o aktywnych monitorach bliskiego pola ale tu prawie nie ma rynku używanych i sa zbyt drobie bym pakował je do biura.

Musi to być vintage bowiem wpasuje się w klimat - szef  w pracy postanowił przyznać mi gabinet ok 20 m2 i w stylu będzie to idealanie pasowało. Nie chodzi to o jakieś wielkie odsłuchy głównie o radio w dobrej jakości.

www_outleter_pl

  • 46 / 4919
  • Użytkownik
21-11-2010, 23:08
>> misiomor, 2010-11-15 22:10:28
i konieczności korzystania z najgorszego pod względem zbieżności kanałów zakresu potencjometru.


Mógłbyś rozwinąć tą myśl? Np. jaki jest najlepszy zakres potencjometru pod względem zbieżności kanałów? Plus zbieżność kanałów oznacza w tym przypadku różnicę głośności między kanałami? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. :)