Audiohobby.pl

DAC do słuchawek

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
23-11-2010, 09:24
domzz fajny ten DAC, który proponujesz gdy jedynym źródłem jest komputer - nic więcej do niego nie podłączysz i to jego olbrzymia wada - ja USB w swoim DAC nie używam w ogóle, raz sprawdziłem, że działa i tyle ;)


Co do FUN\'a - odsłuchasz go w Polsce tylko gdy znajdziesz kogoś kto go ma, w żadnym sklepie go nie znajdziesz.

Co do kwestii, że źródło daje niewiele - cóż, moi zdaniem każdy element toru jest tak samo ważny bowiem każdy słaby element pociągnie cały zestaw w dół, to tak jak z łańcuchem i najsłabszym ogniwem.

Nawet słynny S. Orpheus by pokazać magię musi mieć dobry sygnał z mp3 z telefonu nawet on nie zrobi cudów.

Źródło jest ważne; jak ważne to słychać gdy jest w miarę przezroczysty wzmacniacz.

szwagiero

  • 2239 / 5896
  • Ekspert
23-11-2010, 10:11
Też jestem ciekaw tych daców, czy ktoś słuchał innych urządzeń opartych na tym Wolfsonie z FUNa i Sabre z NFB-11?

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
23-11-2010, 11:08
Na dwóch Wolfsonach 8741 w trybie dual mono oparty jest StageDAC - cóż mogę powiedzieć o tym DACwięcej niż do tej pory; mnie zachwyca brzmieniem; w aplikacji Meiera mamy możliwość wyboru 9 charakterystyk brzmienia, różnice między poszczególnymi są małe ale wystarczają by wpasować sobie DAC\'a we własny tor.

szwagiero

  • 2239 / 5896
  • Ekspert
23-11-2010, 11:18
Ale on kosztuje ze 2 kpln?

domzz

  • 1113 / 5811
  • Ekspert
23-11-2010, 11:23
Jeśli miałbym wybierać między StageDAC, a NFB-1, to wybrałbym ten drugi. Cenowo podobnie, a rozwiązania technologiczne bardziej zaawansowane:
- Sabre32 ES9018 DAC chip
- ACSS/XRL/RCA output, truly balanced DAC

zwłaszcza, ze względu na Sabre32.

szwagiero

  • 2239 / 5896
  • Ekspert
23-11-2010, 11:32
Ciekawy jest też DAC19 na PCM1704, co prawda niezbalansowany ale za to dużo tańszy.

Swoją drogą muszę postudiować opinie Wolfson vs Sabre, bo z tego co do tej pory czytałem do Wolfson ma np. lepszy bas.

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
23-11-2010, 12:07
>> domzz, 2010-11-23 11:23:22
Jeśli miałbym wybierać między StageDAC, a NFB-1, to wybrałbym ten drugi. Cenowo podobnie, a rozwiązania technologiczne bardziej zaawansowane...


Pozwolę sobie twierdzić odwrotnie - temat brzmi "DAC do słuchawek" - W StageDAC podstawą filozofii jest doskonały, bezkonkurencyjny wręcz, crosfeed - trudno o bardziej słuchawkowy DAC.

To, że ma wyjścia XLR - DacMagic tez je ma - tylko nie wszystkim one potrzebne.

Nie ulega watpliwości, ze NFB-1 to ciekawe urządzenie - czy jednak w praktyce, z Sabrem, na pokładzie jest w stanie nawiązać jakością do StageDAC? Fajnie by było. Sam jestem ciekaw jak to brzmi z tym, ze dla mnie słuchanie na słuchawkach bez crossfeed jest już raczej karą ;)

Wczoraj słuchałem starych nagrań "Osieckiej" z płyt pięc oceanów - crossfeed leczy skutecznie realizację i daje wrażenie nagrań "głową". Na starszych płytach słychac to wybitnie.

Wałkowałem wczoraj przed snem płyte nagrana w duecie "Ella Fitzgerald i Louis Armstrong" - naprawdę było pięknie.

ogorek

  • 855 / 5234
  • Ekspert
23-11-2010, 12:54
Odpowiadasz na wpis
>> asmagus, 2010-11-23 12:07:19

Pozwolę sobie twierdzić odwrotnie - temat brzmi "DAC do słuchawek" - W StageDAC podstawą filozofii jest doskonały, bezkonkurencyjny wręcz, crosfeed - trudno o bardziej słuchawkowy DAC.
 
>>>>>>>>>>>

Ale,ale przeciez mozna sobie uzyć Crosfeed-a w Foobarza. Za chwilę będą nowsze/inne wersje ...
Mając crosfeed w foobarze jestes otwarty na nowsze wersje tego rozwiazania.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
23-11-2010, 14:08
Crossfeed w fobarze w niczym nie przypomina crossfeeda w stageDAC ... tzn przypomina w idei działania, efekty są jednak inne.

Teoretycznie rzecz biorąc nawet dostajesz do DAC już sygnał po przejściu przez crosffed w komputerze; nie dostajesz oryginalnego sygnału. Stosując rozwiązanie w StageDAC do DAC dociera oryginalny sygnał, są usówane "slady" taktowania; sygnał jest taktowany ponownie zegarem DAC\'a i leci do Wolfsona.

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
23-11-2010, 14:10
No i w ogóle działanie crossffed w fobarze jest ograniczone do sytuacji gdy źródłem jest PC .... jak słucham płyt z CD playera; czy jak ktoś np używa iPoda z podstawką cyfrową to to, ze do PC można wgrać crossfeed średnio jest przydatne.

zibra

  • 812 / 4990
  • Ekspert
23-11-2010, 17:25
czy ktos mial okazje posluchac uradzen oprtych na chipie Sabre? Zastanawiam sie jak taki dac brzmialby w polaczeniu z beyerdynamicami, czy tez ultrasonami. napisano, ze najlepiej pasuje do neutralnych--->cieplych sluchawek. Z drugiej strony Wolfson jets ponoc bardziej muzykalny. Chodzi mi o dac jako dac, nie interesuje mnie wbudowany w nim wzmak sluchawkowy.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

asmagus

  • 4439 / 5443
  • Ekspert
23-11-2010, 17:27
Nie wiem jak Sabre ale Wolfson jest ponoć ekstremalnie wrażliwy na zasilanie stąd w urządzeniach gdzie dobrze się sprawują Wolfsony rozbudowane sekcje zasilania.

ogorek

  • 855 / 5234
  • Ekspert
23-11-2010, 20:40

Odpowiadasz na wpis
>> asmagus, 2010-11-23 14:10:09
No i w ogóle działanie crossffed w fobarze jest ograniczone do sytuacji gdy źródłem jest PC .... jak słucham płyt z CD playera; czy jak ktoś np używa iPoda z podstawką cyfrową to to, ze do PC można wgrać crossfeed średnio jest przydatne.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

http://www.headphone.com/learning-center/using-computers-to-fix-headphones.php

Jak widać, gdy crosfeed jest elementem DSP to wychodzący sygnał cyfrowy zawiera juz przetworzony sygnał.
Sygnał jest taktowany zegarem transportu i wszystko jest OK :)

Ja poczekam jeszcze z miesiac ale chyba bede sprzedawał swojego CD-ka i zostanę tylko przy PC (bez karty muzycznej) i hiface jako transport (dalej swiatełko - separacja galwaniczna)
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Sim1

  • 1829 / 5858
  • Ekspert
23-11-2010, 20:55
>> asmagus, 2010-11-23 14:08:37
>Crossfeed w fobarze w niczym nie przypomina crossfeeda w stageDAC ... tzn przypomina w idei działania, efekty są jednak inne.

Crossfeed w stageDAC jest realizowany na analogowym wyjściu, nie na cyfrowym sygnale. Jak się domyślam jest taki sam jak ten który jest dostępny we wzmacniaczach słuchawkowych Meiera.

ogorek

  • 855 / 5234
  • Ekspert
23-11-2010, 20:55
Odpowiadasz na wpis
>> domzz, 2010-11-23 11:23:22
Jeśli miałbym wybierać między StageDAC, a NFB-1, to wybrałbym ten drugi. Cenowo podobnie, a rozwiązania technologiczne bardziej zaawansowane:
- Sabre32 ES9018 DAC chip
- ACSS/XRL/RCA output, truly balanced DAC

zwłaszcza, ze względu na Sabre32.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

No nie wiem, czy zaawansowanie technologiczne jest az tak istotne. To, ze wszyscy sie rzucają na DAC-i 32bitowe to nie zmienia faktu, ze jak ktos ma muzykę zgraną z pły CD to powinien ją przesyłać na DAC w rozdzielczosci 16 / 44.1

Zwłaszcza jezeli jest to płyta HDCD a dekodowanie odbywa się w DAC-u a nie odtwarzaczu ...

Schemat Sabry nie tłumaczy jak sie odbywa \'przetaktowanie\'. W jaki to sposob odsiewają jitter. Jest to marketing.
Widzę, ze dalej pokutuje wiara, ze to co nowe bedzie wreszcie najlepsze (zawsze jest duzo halasu wokół nowych modeli słuchawek, komponentów).

Taki SLI80 to stara konstrukcja a ciągle gra fantastycznie. Jes taki ogrom elementów składowych systemu ...
Dopasowac to wszystko jest ciezko. Generalnie jak cos ma asynchroniczną transmisję taktowaną potem wlasnym zegarem, osobne dobrze rozwiązane (odszumione) zasilanie to teoretycznie powinno jakoś grać.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …