Audiohobby.pl

Zasilacze

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
23-03-2013, 17:37
Ten czarny węzeł zrobiony jest z pętelek zwiniętego drutu, które zaznaczyłem liną.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
24-03-2013, 01:18
Nie wiem czy te moje informacje są przygnębiające czy ciekawe. Nie jeden odczuwa że to zmusza ludzi do myślenia i do wysiłku i woli tego nie widzieć.
Węzły prądowe można dobrze robić w różny sposób i pokazałem kolejny przykład, ale typowo są to węzły powierzchniowe.
Widły są połączeniami dla filtrów kondensatorowych, wchodzą w miejsca węzła tam gdzie poola są zakreskowane, pola nie zakreskowane to miejsca głównych wypr.napięciowych z VRref i inne drugiej kategorii oraz wypr.średnio prądowe. Myśląc można nie tylko z tyłu ale i z przodu węzła robić trochę wyprowadzeń średnio prądowych i inne. Pamiętać trzeba że tył węzła widać jest obkręcony o 180* i ma to znaczenie dla górnego rysunku, bo dolny jest przykładem sposobu połączenia dwóch węzłów masy na więcej zasilaczy przypadających na jeden węzeł masy.
Można myśleć jak co w ogóle lepiej łączyć ale do tego potrzebne są jakiekolwiek dobre przykłady.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
24-03-2013, 01:21
Jakoś trochę jestem przepracowany i zapomniałem podać rysunek, od nowa musiałem moje informacje zrobić, bo miałem skasowane i zrobiłem tylko podobne i prostsze jakie kiedyś miałem, ale też dobre.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
24-03-2013, 15:44
Ten dolny węzeł masy na cztery zasilacze może też być na osiem zasilaczy, jeśli też i z tyłu je zamieścić a dodatkowe elektory średnich prądów i napięciowych są po tej samej stronie węzłów.
Poznając bardziej skomplikowane węzły masy wie się jak robić węzły drenu lub kolektora lub najskromniejsze zasilania prostownikowego.

Ale przed tymi co lubią majsterkować jest otwarta droga do profesjonalnej elektroniki, tylko co tak wspaniałego zasilać, tak poważnie dobrymi i logicznymi zasilaczami (sam zasilacz i wzmacniacz jest zasilany na plusach i minusach układu na tych samych węzłach prądowo napięciowych -jaka ciekawa zabawa jeśli sami wiecie jak i co sobie podłączyć). Myślę że te moje wtrącenie się do tematu wyczerpałem.

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
24-03-2013, 16:24
Dla mnie mieszanie 3 typów kondensatorów to masakra. Już nawet 2 różne generują rezonanse, a im dalej oddalone, tym rezonans schodzi niżej w częstotliwości, ale najgorsze, że to słychać jako zniekształcenie dźwięku. Jak to się tutaj ma?

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
24-03-2013, 19:39
Słuszne pytanie kondensatory jedne drugimi jakoś wzajemnie się modulują, ale dokładnie podłączone w jednym punkcie tylko się w paśmie impulsów uzupełniają, w stronę bardziej idealnego kondensatora, czyli jest tylko lepiej.
Nawet zastosowanie na wyjściu zasilacza krótko podłączonego kondensatora tantalowego, o dobrej pojemności 1000uF, daje skok stabilizacji impulsowej do 150uV na zaiskrzenie obciążeniem zasilacza nawet na wartość kilku amper i taką też stabilizator ma klasę stabilizacji napięcia stałego, jak nie lepiej, bo na ekranie oscyloskopu na zakresie 2mV/działkę linia stabilizacji nawet na oko nie drgnie i to w całym pasmie. Mam proste schematy dobrych stabilizatorów co takie mają parametry, ale należy wiedzieć ile pojemności dać innych kondensatorów, aby w razie łuku nie było nieszczęścia i są to niebezpieczne sprawy.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
24-03-2013, 20:25
Diody zenera Di i Dip 2.55Vz można zastosować jako większego prądu dwa szeregowe LED infra red, ale dodatkowo biały LED od razu optycznie wskazuje stan przeciążenie zasilacza.
Możliwe że są ludzie lubiący bawić się nie stosowanymi i cenzurowanymi technikami i przez to jak z pod ciemnej gwiazdy, a są niektórzy co się boją tej ciemności i wolą cofnąć się jak do przedszkola i z takim czymś nic wspólnego wspólnego.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
24-03-2013, 21:34
Tak na prawdę to moje informacje się trochę zmieniają i dotyczy to jakiś ozdóbek-dodatków, dlatego podaję taką interesującą stronę jako całkiem dobrą. Nawet po napisaniu poprzedniej informacji 20:25:45s zaraz poszedłem się wysikać i jak wróciłem już pogasły światła na ulicy i zrobiło się rzeczywiście ciemno, ale po niedługim czasie znowyu wszystkie światła się zapaliły.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
25-03-2013, 01:15
Teraz niektórzy mnie rozumieją że do dobrego i precyzyjnie logicznego zasilania czuje się szacunek i w takim przypadku jest zapytanie do samego siebie: to co tak dobrego posadzić na takim zasilaniu?. Moje prawie wszystkie projekty audio schematów takie są dobre i niejednokrotnie proponowałem coś prostego: wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz o niskiej rezystancji i to bez konieczności użycia tranzystorów MOSFET i przypomnę te schematy.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
25-03-2013, 08:48
Dla VMOSFET VN10KE i prądu drenu Id=170mA napięciowy wzmacniacz ma napicie wyjściowe zaledwie 2Vp, a nie jak podałem 2.8Vp i dla prądu Id=225mA napięcie wyjściowe wynosi 5Vp i jest też wyższe zasilanie VMOSFET.
Na forach temat zasilacze jest mało popularny i rzadko są tam zamieszczane informacje. Tak wąski zakres elektroniki pozwala na jakąś optymalizację sposobu zasilania, tylko zasilacze impulsowe nie są aż tak proste.
Myślę że nie jeden elektronik spróbuje coś dokładniej sobie zrobić i aby to było godne tej techniki to podałem parę przykładów napięciowych wzmacniaczy. Dobre są wzmacniacze napięciowe niskiej rezystancji, bo ich sygnał wyjściowy można prowadzić np. płaskim przewodem TV antenowym 300R i niema przydźwięku z sieci i mało tego jakość wzmacniacza mocy w ten sposób sterowanego jest wyraźnie wyższej jakości.