Audiohobby.pl

Zasilacze

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
26-10-2010, 13:35
Jestem w trakcie zakupu zasilacza rzędu 12V/5A. Jak wygląda wg was porównanie zasilacza liniowego ze stabilizowanym impulsowym? Jak przy tym wypadają konstrukcje oparte o transformator toroidalny i czy można kupić gotowe zasilacze w obudowie oparte o taki typ transformatora?

asmagus

  • 4439 / 5435
  • Ekspert
23-02-2012, 13:50
Ciekawy temat bez odpowiedzi.

Wiele urządzeń obecnie produkowanych korzysta z zasilaczy wtyczkowych stabilizowanych, jak np. EMU 0404 USB (5V) czy też PRO-JECT Headbox (16V), sprzęty Sony (9V), czasem zasilacze te nie wyrabiają, jak ten od EMU.

Jak ważne jest zasilanie w audio nie trzeba pisać. Nie każdy z nas jest elektronikiem, więc nie każdy ma umiejętności by sobie samemu zasilacz zrobić.

Czy alternatywą dla zasilaczy wtyczkowych może być np coś takiego?

http://inradio.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=643&option=com_virtuemart


Pytanie Corvus5 pozostaje otwarte ... jeśli w komplecie z urządzeniem jest zasilacz stabilizowany impulsowy to zamiana go na linowy jest sensowna/bezpieczna?

asmagus

  • 4439 / 5435
  • Ekspert
23-02-2012, 20:57
Hallloooooo .... naprawdę, poza działem słuchawki istnieje życie ;)

majkel

  • 7476 / 5886
  • Ekspert
24-02-2012, 00:23
Jest sensowna. Dowodem niech będzie fakt, iż sprzedałem już kilka takich ustrojstw - do Arcam rDAC najwięcej.

Tak na marginesie - Head Box ma układ zasilania w środku, a to coś do gniazdka to tylko transformator.

yogilla

  • 2 / 4197
  • Nowy użytkownik
14-03-2013, 13:31
Odświeżę trochę temat , chociaż nie jestem pewien czy temat będzie w dobrym miejscu , ale mój problem dotyczy właśnie zmiany zasilacza , a właściwie jego dorobienie na nowo .

Harman Kardon Mas100 jest zestawem składającym się z dwóch części plus kolumienki. W jednej części jest wzmacniacz i zasilacze a w osobnej części CD , układy wejściowe , wyjściowe ,DAC , USB , RS232 i wejście na iPoda .
Ja posiadam tylko część z CD i chciałem dorobić do niej zasilacz . Oryginalny zasilacz jest impulsowy i takiego raczej nie zrobię , ale konwencjonalny + - 15V 500mA oraz +5V 2A  myślę że nie było by problemu . Czy taka zmiana będzie miała jakiś wpływ na jakość dźwięku , czy ma to w ogóle sens .

Niestety mam kilka wątpliwości :
1 ) czy wystarczy  podłączyć tylko to zasilanie + - 15V i 5V
2 ) którą masę wykorzystać na złączu


Pytań  mam znacznie więcej , ale to już z osobami które były by zainteresowane i skłonne do pomocy.
Zamieszczam kilka zdjęć poglądowych ,dla wstępnej orientacji w temacie , na zdjęciu zestawu od tyłu nie ma taśmy łączącej zestawy. Ja mam tą taśmę.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
19-03-2013, 03:45
Impulsowe zasilacze są małe i lekkie i bardzo tanie na ebay lub na allegro i do filtracji napięcia nie wymagają dużych pojemności ale wymagają dobrych kondensatorów pracujących na większy prąd pracy, lub takie kondensatory dają jeszcze wyższą jakość, dla mniejszych prądów pracy.
Filtr Co nie posiada jednego kondensatora elektrolitycznego i w jego miejsce są krótko wstawione kondensatory tantalowe i ceramiczne, a filtr Cp można zrobić trochę inaczej i zastosować pełną ilość kondensatorów elektrolitycznych 18szt. a węzeł prądowy takiego bloku kondensatorów zrobić pośrodku.
Po prostu dzięki takiemu złożonemu kondensatorowi zasilania sam zasilacz nie ma wpływu na jakość audio urządzenia i w ogóle jakość urządzenia wyraźnie wzrasta.

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
19-03-2013, 14:50
Stosowanie zasilaczy impulsowych jest niedopuszczalne w audio.

yogilla

  • 2 / 4197
  • Nowy użytkownik
19-03-2013, 16:15
 Właśnie o takie zdanie mi chodziło , czułem że nie jest to dobre rozwiązanie . Postaram się sklecić jakiś zasilacz konwencjonalny , tylko mam problem z tymi masami , która to masa zasilania a która sygnału audio.
Wygląda na to że 6 i 7 oraz 14 i 15 to masa zasilania , natomiast 9 i 12 to masa sygnału audio .
Odnośnie jeszcze samych zasilaczy , czy +/_ 15V na 317/337 lub 7815/7915 będzie dobry , ( prądowo myślę że wystarczy , gdyż te napięcia na schemacie są oznaczone 500mA )  gorzej z tymi 5V , na schemacie podane jest 2A , może stabilizator 78T05 5V 3A co wy na to ?

almagra

  • 11514 / 5541
  • Ekspert
19-03-2013, 18:04
Strasznie trudno poradzić sobie z pozornie niesłyszalnymi zakłóceniami generowanymi przez przetwornice impulsowe.Nawet zwykły prostownik diodowy w zauważalny sposób sieje.Po co robić jeszcze więcej syfu?

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
22-03-2013, 09:43
Jednak dławiki i dobre kondensatory doskonale filtrują zakłócenia nie radiowe. Podałem przykład zmniejszenia zakłóceń radiowych: dławik doskonale tłumi strome załączanie się diod, dobrany kondensator 138nF nawet wpływa na mniejszy prąd jałowy transformatora, a uziemienie uzwojenia wtórnego do masy jest kondensatorem 68nF.

Corvus5

  • 2596 / 5353
  • Ekspert
22-03-2013, 16:22
Cin157, to jest za proste rozwiązanie jak na ciebie :)

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
22-03-2013, 21:17
Ja nie jestem elektronikiem, ale mam sposób chłopsko skuteczny i nie tylko dławik z powodzeniem stosuje się dla diod prostownika ale i dla tyrystora, który aby nie promieniował jest z dławikiem ekranowany. Takie proste układy stabilizacji wstępnej z tyrystorem pracującym na właściwy zasilacz można stosować w prostych zasilaczach małej mocy dla małych transformatorków aby udary impulsów tyrystora nie miały dużego i niszczącego prądu dla kondensatorów, bo mały transformatorek nie da większego prądu. Czasem stosując el.kondensatory o większej pojemności opłaca się ograniczyć na nich napięcie i w sumie taniej wyniesie, bo tyrystor pracuje tylko z jednym tranzystorem i paroma rezystorami, i dodatkowo  poprzez dobraną diodę zenera porównuje swoją impulsową pracę całkowania na el.kondensatorze, dla sterowania stabilizowanej różnicy napięcia różnicowego samego stabilizatora.
Jakieś inne kombinowanie bez dławika nie daje dobrych wyników ja tak robię bo lubię stosować diody schottky i zyskuje na prostowniku nie całe 2V oszczędności.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
22-03-2013, 21:39
Temat zasilacze jest jakimś szacunkiem dla zasilania dobrych układów, jako warunek ich poprawnego działania. Ten prosty układ z tyrystorem robiłem w 1984roku i zapomniałem dopisać aby poprawnie działał tyrystor musi się automatycznie kasować i do tego przed el.kondensatorem potrzebna jest jedna szeregowa dioda schottky.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
23-03-2013, 00:06
Corvus5 podam dosyć prostą informację na której dawno można było zarobić duże pieniądze, bo układy się nie wzbudzają i można je przyśpieszać i nie mają od zasilania inter modulacji np. dla czułych wejść wzmacniaczy.

Poziom 1 węzła dotyczy dodatkowych i nie tak dokładnych wyprowadzeń napięciowych po stronie elektrod węzła i w miejscu przylutowania węzła do płytki montażowej (nie tak dokładne, bo liczą się powierzchniowe wyprowadzenia w pobliżu wzorca napięcia).
Poziom 2 posiada ważne wyprowadzenie dla dzielnika wzorca napięcia i w około niego są inne ważne wyprowadzenia napięciowe i logicznie stosowane względem tego wzorca napięcia (jest też możliwość wywiercenia jednego otworu na wiele cienkich drucików i też ma znaczenie ich logiczne wybieranie do połączeń w układzie). To miejsce dopuszcza do robienia wprowadzeń lekko średnio prądowych.
Poziom 3 posiada elektrodę głównego filtru bloku el.kondensatorów i miejsca podłączeń kondensatorów tantalowych i ceramicznych i w tym obszarze od poziomu wyprowadzeń zasilania węzła i powyżej dopuszcza się robić wyprowadzenia średnio prądowe. Ciekawe bo na poziomie wzorca napięcia jest możliwe pobrać maksymalny prąd, ale ani trochę poniżej wzorca napięcia, bo od razu zasilacz się wzbudza, dlatego wprowadziłem jakiś porządek aby jedne wyprowadzenia średnio prądowe nie zakłócały się z głównym wyprowadzeniem prądowym.
Poziom 4 generalnie posiada wektor zasilania i pobierania prądu i leżące jak najbliżej siebie, aby nie wpuszczać do węzła błądzących prądów i są to elektrody tr.drenu, prądy prostownika i powyżej nich główne wyprowadzenie prądowe.
Jak jest widać z moich rysunków i opisu nie trudno jest robić profesjonalną elektronikę i szkoda że tak prostych i bardzo potrzebnych rzeczy nie uczą w szkołach, innymi słowy kto to stosuje to ma pewny sukces.

cin157

  • 2243 / 5092
  • Ekspert
23-03-2013, 17:35
Tą techniką mogę na wspólnym węźle masy GDN zamieścić: zasilacz, wzmacniacz i drugi zasilacz symetryczny dla napięciowych stopni. Takie techniki wymagają intensywnego myślenia i jeśli raz dobrze się takie coś opracuje to się ma.
Podałem kilka przykładów stosowania w różny sposób nie tyle węzłów prądowych co poprawnych połączeń, aby mieś też dobrą jakość.
Odnośnie zasilania w spawarkach są większe kondensatory prądowe I=30A które można wykorzystać dla spawarek prądu stałego, ale kondensatory muszą być podłączone w bloku każdy jeden do siebie poprzez dławiki np.30uH, aby nie spalić się od złego łuku elektrycznego, np. jeśli na hasło ktoś usunie dławili to może w tej chwili kogoś zabić.