Audiohobby.pl

Osobna linia do tablicy, kondycjoner czy filtr?

Romekjagoda

  • 2 / 5277
  • Nowy użytkownik
08-11-2010, 13:35
Jestem w trakcie remontu domu i jedno pomiesczenie przeznaczam na audio. Zastanawiam się jak zrealizować zasilanie w tym pokoju. Mam mozliwość pociągnięcia osobnego kabla bezpośrednio do tablicy, ale wiadomo, że to dodatkowa robota, etc. Zastanawiam się, na ile to warte zachodu i czy wówczas będę mógł zapomnieć o kondycjonerach, filtrach, etc.?
Czy ktoś ma doświadczenie z tego typu rozwiązaniem?

Z góry dzieki za wszelkie info.

konrad

  • 850 / 5533
  • Ekspert
08-11-2010, 14:45
Myślę że problem z jakością prądu w gniazdku zaczyna się wcześniej niż za tablicą, a linię osobną i tak bym zrobił.

majkel

  • 7476 / 5896
  • Ekspert
08-11-2010, 14:50
Dla mnie to przedsięwzięcie niewarte zachodu. Przy po ludzku zrobionej instalacji możesz mieć hi-endowy dźwięk na samej porządnej listwie wpiętej do ściany. Ważna rzecz to dobry styk elektryczny przy każdym przejściu z gniazda na wtyczkę, czyli dobre gniazda, listwy i kable. Sam kształt przebiegu elektrycznego z gniazda nie jest kluczowy, bo harmoniczne 50Hz dobrze się filtrują w zasilaczu. Dobrze jest nie mieć na tej samej fazie, a przynajmniej tych samych przewodach w ścianie w bezpośredniej bliskości, urządzeń generujących wysoki poziom zakłóceń EMI jak komputery, urządzenia sieciowe, płaskie telewizory, itp. Tak ja to widzę i się nie stresuję prądem.

Rafaell

  • 5033 / 5893
  • Ekspert
08-11-2010, 14:54
Warte zachodu i dla tego trzeba od razu dać minimum 2,5mm2 co wyżej to już rozpusta ale audiofilizm nie zna granic jak masz zasoby to przy dłuższej linii warto dać te 4mm2. Jak bym coś takiego jeszcze raz robił (sam mam do gniazdka 3x2,5mm2) To bym dał przewód w ekranie no i oprócz uziemienia zerowanie (zgodnie z obecnymi przepisami).

almagra

  • 11514 / 5551
  • Ekspert
08-11-2010, 15:36
Zacznij od sporządzenia prawidłowego uziemienia,będzie wówczas można do czegoś podpiąć ten filtr!!!

Romekjagoda

  • 2 / 5277
  • Nowy użytkownik
08-11-2010, 17:01
Uziemienie będzie robione na pewno - to wymóg.

dzięki wszystkim za porady, szczególnie te odnośnie grubszego kabla i ekranu - nie pomyslałem o tym. 3G x 2,5mm to standard przy gniazdkach i taki kabel chciałem stosować, ale może faktycznie zrobie sobie to na wypasie ;-)

Co do kosztów, to wydaje mi się takie rozwiązanie tańsze, niż kupno listwy/kondycjonera - kabla do pociągnięcia mam z 15m może, a będę miał pewność, że nic na tej linii nie będzie podłączone (komp, czajnik, odkurzacz, lodówka, etc.).

Skłaniam się jednak ku tej osobnej linii...

Road To Nowhere

  • 1033 / 5899
  • Ekspert
08-11-2010, 18:59
Dwa tata temu zrobiłem sobie oddzielną linię pod audio dla świętego spokoju chociaż stara nie była taka stara /14 lat ,miedż 3x2,5m2- teraz 3x4mm2/,używam również kondycjonera Gigawatt i różnic w dzwięku przed i po wymianie linii nie stwierdziłem.
Po tym "zabiegu" wymieniłem kondycjoner z PC3 na PC3SE i tutaj różnice były już znaczne.

zyzio

  • 960 / 5790
  • Ekspert
08-11-2010, 19:18
Pewnie więcej mulastej gładkości Gigawatta :)

A co do wątku: przede wszystkim dobre uziemienie, porządnie wykonana instalacja - 2,5 mm2 wysraczy ;), a potem listwa Sonusoliva z filtrem Schaffnera - tanio i dobrze.