Audiohobby.pl

Komplet moich audio projektów-schematy

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
27-10-2010, 10:38
Robiąc dobre rzeczy dla ludzi nie mam lepszej głowy, jak niektórzy myślą, i się zapominam i dobre schematy same mi się zaśmiecają, aby bez błędu dobrego schematu od razu nie podać. Dzieje się tak jeśli informacja jest konkurencyjna i uczy prostej i dobrej roboty. Ostatnio podany wzmacniacz powinien mieć od razu trochę mniejszy prąd st.napięciowego i rezystory emiterowe powinny mieć wartość Re=51R i Re=68R*. Są one powiększone o 10% aby zmniejszyć prąd st.napięciowego z Io=22mA do 20mA i analogicznie tak można zmieniać prąd. Tylko proste badanie da odpowiedź jaki prąd jest najlepszy.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
27-10-2010, 11:09
Sami Widzicie że nie mam najlepszej głowy i od razu nie mogę podać to co jest ważne. Zmniejszając prąd do 20mA z pewnością najlepszy okaże się zamiast BD139 tranzystor BC211 o mniejszym prądzie kolektora, ale wtedy jest większa trudność w chłodzeniu. Wzmacniacze to nic takiego i trzeba dobierać i mierzyć i musi być dobrze.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
03-11-2010, 13:41
Ten wzmacniacz posiada dodatkowo wzmacniacz mikrofonowy i dla dokładnego wykonania mojego filtru AFE z forum Elektronika Praktyczna jest sens nagrywać mikrofonem dynamicznym MDU24 lub niemieckim MB200 różne audio zabawy i bezpośrednio na komputer, ale jednak po przejściu sygnału przez filtr AFE. Aby zachęcić do zabawy skonstruowania takich rzeczy można winąć z rezystorów drutowych mocy P=0.5---10W bezindukcyjne rezystory na płytkach z laminatu z drobnymi nacięciami krawędzi i po prostu drut składa się na połowę długości i zaczepia i winie równocześnie dwoma rozstawionymi drutami aż do właściwej wartości rezystancji i można sobie nawinąć rezystory Rc=70R, Rc=700R i inne, po to aby nie miały szumów. Same rezystancje zastosowanych rezystorów dobiera się aby z jednego rezystora powstało np. z zapasem 4sztuki gotowych rezystorów, ale dla mniejszej mocy stosowanych rezystorów np. P=0.5W jedna ich wartość rezystancji starcza z zapasem na tylko jeden rezystor. Można sobie dobierać opłacalność przeróbek i dla małych mocy mimo wszystko skracać długość drutu oporowego. Dzieci lubią i mają czasty głos do wygłupów i to profesjonalnej jakości, może akurat coś z tych rzeczy zabawi i rozśpiewa młodych ludzi. Potencjometr drutowy też można sobie kombinować zrobić bezindukcyjny, ale jest to trochę trudniej zrobić. Po prostu profesjonalne techniki są dużo za drogie i samemu bez różnicy można sobie robić dobre rzeczy.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
03-11-2010, 21:39
Potencjometr bezindukcyjny jest pracochłonny, bo możliwy i tylko jako przełącznikowy: jedno pole 12pozycji przełączania i potrzeba 9 sztuk łatwych do wykonania rezystorów drutowych i samemu trzeba dobrać początkowy ciąg wartości składowych rezystancji. Addio hobby to nie tylko kolekcja rzeczy ale i prace fizyczne, dla ulubionych rzeczy.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
04-11-2010, 19:19
Filtr AFE ma wrażliwy na jakość kondensator 12pF i jego zwieranie czymkolwiek wywołuje duże zmiany impulsowe i dlatego audio filtr prosto podłączony do MOSFET ma wyższą jakość i ten problem można jeszcze bardziej poprawić separując ten kondensator rezystorem szeregowym 56k. Taka zmiana umożliwia nawet podłączenie filtru do zwykłego tranzystorowego wtórnika emiterowego.

lancaster

  • Gość
04-11-2010, 23:54
cin, zlituj się, złóż 1 projekt i podeślij prosze do posłuchania :-)
Mocno Ci kibicuję, ale sama teoria.... fajnie że masz wenę .... posłuchało by sie ktoregoś z Twoich projektów....

p.f.pawlikowski

  • 289 / 5943
  • Zaawansowany użytkownik
05-11-2010, 00:23
>cin157
Jestem z okolic Stalowej Woli i od początku obserwuję Twoje dokonania. Chętnie sprawdzę Twoje projekty jeśli tylko masz któryś poskładany ;)

GNAKED

  • 44 / 5353
  • Użytkownik
05-11-2010, 09:15
Cin157 - Tak jak Piotrek pisze może masz coś poskładane - chętnie się wprosimy :)
 
GNAKED

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
05-11-2010, 13:07
Czy Zdajecie sobie sprawę z faktu dużych wydatków w zakupie sprzętu audio i nie od razu jest to celujące i kolejne wydatki rosną a zasób informacji dla rzeczy różnych firm końcowo sprowadza się do tego jak subiektywnie coś w ogóle dobrze działa. Na pewno sobie coś z tych rzeczy zrobię i obecnie jeszcze w drodze mam do tego elektroniczne zamówienia. Wiem kiedyś tak było że nie działały mi drukarki i zapis na płyty CD i podobnie nie musi mi działać chłodzenie cewek głośników, bo nie byłem i nie jestem kosmitą i dlatego dla samego siebie zdecydowałem się ma Hi Fi małą moc.  W informacjach obiecuję wysoką jakość i tak od razu dobrze powinno być dla schematów wzmacniaczy z stopniem napięciowym w kl.A a dla źródeł prądowych należy sprawdzić symetrię stopnia napięciowego a dla bobsztrapu dobrać dzielnika oczep.  Podam dzielnik rezystorów bezindukcyjnych dla regulowanej rezystancji RC=300R. Dzielnik jest tak zrobiony aby był dobry dla wejścia CD i FM i Mik: 3R-4.3R-5.1R-3.9R-8.2R- CD13R-18R-20R-16R-30R-FM180R-Mik, czyli potrzeba 11szt. rezystorów bezindukcyjnych, ale SMD1206 do wartości Rdx=30R są bezindukcyjne i wystarczająco dobre i do zrobienia jest tylko jeden drutowy rezystor Rdp=180R. Inne rezystory w wzmacniaczu mikrofonowym powinny być drutowe i bezindukcyjne tzn. dla Rc, Re. Pisałem moja praca jest wyjątkowo obszerna i sens tej pracy należy sprawdzić praktycznie. Fajnie to wygląda, jeśli pozytywnie i sensownie sprawdzą się rzeczy to dopiero wtedy nie jeden może sobie coś z tych rzeczy zrobić -czyli bez ryzyka, ryzykują tylko ci co mają audio biznes i do tego wykształcenie. Czas okaże kiedy zrobię i zakończę jedną z takich rzeczy.

jaizm

  • 42 / 5817
  • Użytkownik
05-11-2010, 13:28
Twoje posty brzmią jakby były pzepuszczone przez jakiś translator, po polskiemu to ty na pewno nie piszesz. Poza tym te informacje są bezwartościowe do puki nie pokażesz czegokolwiek działającego. Tak więc nie marnuj czasu na pisanie na forum i lepiej skup się na lutowaniu.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
05-11-2010, 15:05
Dla niecierpliwych podam ostateczny schemat  i dla mikrofonu regulacja poziomu sygnału jest uproszczona tylko dla zmiany czułości mikrofonu, potencjometrem przełącznikowym -do zrobienia samemu. Ten przedwzmacniacz może służyć do całkiem innego wzmacniacza dużej mocy.

dabyl

  • 604 / 5515
  • Ekspert
06-11-2010, 15:56
>> jaizm, 2010-11-05 13:28:12
Twoje posty brzmią jakby były pzepuszczone przez jakiś translator, po polskiemu to ty na pewno nie piszesz. Poza tym te informacje są bezwartościowe do puki nie pokażesz czegokolwiek działającego. Tak więc nie marnuj czasu na pisanie na forum i lepiej skup się na lutowaniu.


Cóż, swego czasu kolega cin157 założył kilka tematów na diyaudio.pl (pod innym nickiem, nie pamiętam już jakim). Niestety wypowiedzi większości forumowiczów skierowanych w stronę kolegi było chamskimi zaczepkami w stosunku do jego "stylu wysławiania się" ale kilka osób "siedzących w elektronice" próbowało nawiązać jakąś sensowną konwersację. Niestety, każda uwaga, sugestia czy pytanie kończyło się za każdym razem dziwna wypowiedzią, z której nie sposób było odgadnąć czy jest odpowiedzią na zadane pytanie czy nie... czyli mniej więcej tak jak tutaj. Obawiam się więc, że to jakaś dziwna prowokacja. Kolego cin157, jeśli jest inaczej i niesłusznie Cię oskarżam to przepraszam ale z drugiej strony są jakieś zasady uczestnictwa w forach i jeśli chcesz wnieść jakąś cząstkę do merytorycznej części tego forum i faktycznie te schematy mają realne zastosowanie (nie jestem elektronikiem i niestety nie jestem w stanie poddać ich weryfikacji) to przedstaw nam to zastosowanie w praktyce a nie tłumacz się, że dopiero idą do ciebie części albo coś tam zepsutej drukarce czy o chłodzeniu cewki głośnika - co ma piernik do wiatraka? Piszesz, że dopiero złożysz sobie któryś z tych schematów - to jeszcze nie złożyłeś żadnego?

andrzej analogowy

  • 127 / 5949
  • Aktywny użytkownik
06-11-2010, 16:22
Kiedyś już widziałem gdzieś te schematy,które nawiasem mówiąc niczego nie wnoszą.W związku z wyborami nawet język jakiś znajomy..Ale,,,,,,, zabawa przednia!!
andrzej analogowy

majkel

  • 7476 / 5954
  • Ekspert
06-11-2010, 17:24
To rzeczywiście wygląda jak wrzuty z bota, który korzysta z translatora. Posty nie stanowią żadnego dialogu z kimkolwiek, ot tak się pojawiają co jakiś czas. Skoro schematy są znane, to znaczy, że bot je rozsyła w różne części świata. Oczywiście, może to też być elektronik z jakiegoś kraju, który poczuł misję w dzieleniu się tymi schematami, czy są jego czy nie, i z racji niemożności nawiązania rozmowy w języku dyskutantów po prostu wrzuca przeklejki z translatora. Nie twierdzę że jest tak lub tak, jedynie dzielę się uwagami na co to wygląda.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
06-11-2010, 18:58
Moje własne schematy to 24 strony a na każdej stronie jest kilka schematów i nic dziwnego że sobie coś wybrałem i w ostatniej chwili prościej skombinowałem, tym bardziej że mogę sobie co chce i jak mi się chce i jeszcze coś nowego dobrze i najlepiej zaprojektować. Wybrany mną schemat to pewna jakość i najwyższa jakość klasy A co pogania klasą A, a nie stosowanie źródeł prądowych o zniekształceniach 50% i dużym sprzężeniu zwrotnym zbijającym na np.0.02% zniekształceń. Głębokie sprzężenie zwrotne dla prostszego bobsztrap i źródeł prądowych bierze się z faktu dużej czułości na sterowanie się takich stopni. Rzeczywiście nie żałuję starych elektroników i podaję co najlepiej sobie samemu można zrobić i nie mam tajemnic, ten co ma dzieci i to jest jego zawód to inaczej się zachowuje. Czy to coś dziwnego że czekam na przesyłkę zamówieniową, wiele rezystorów robię jako złożone z rez.0.6W1% i dopiero kiedy mam wszystkie części mogę projektować płytki montażowe, w Unitra-Unizet zamówiłem sobie rezystory drutowe lakierowane P=25W27k i nie ma problemu z takiego drutu robić sobie rezystory bezindukcyjne i jakie się chce. Podaję tak proste informacje młodym aby od razu wiedzieli jak tanio i dobrze sobie radzić i na pewno nie mówię waszym językiem ale wandala. Podając dobre rzeczy są problemy i często takie informacje znikają a inne nie ważne są nadal.