Audiohobby.pl

Komplet moich audio projektów-schematy

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
23-10-2010, 11:56
Podaję tą informację na DIY bo są to projekty do zabawy w elektronikę dla ręcznych prac i wkrótce sam sobie coś z tych rzeczy zrobię i mam na myśli wzmacniacz P=6W4R, Uz=2x25V. Dosyć dawno zrobiłem sobie filtr AFE i go wykorzystam do wzmacniacza małej mocy aby nim bezpośrednio odbierać sygnał z przetwornika cyfrowo analogowego z uzdolnionego w zasilaniu odtwarzacza CD. Temat ma sporo przykładów obliczonych rzeczy i istotnych dla jakości.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
23-10-2010, 12:01
Dodatek

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
23-10-2010, 12:04
Ostatni dodatek

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
23-10-2010, 12:12
Istotną na jakość rzeczą jest też zasilanie i podałem prostsze połączenia dla zasilania elementów układu.

lancaster

  • Gość
23-10-2010, 12:17
cin, podesłałbyś któryś do posłuchania ?

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
23-10-2010, 13:10
Każdy wzmacniacz jest trochę lepiej słuchać jeśli zastosować dobre liniowe przedwzmacniacze sterujące bezpośrednio końcówki mocy i to co najłatwiejsze zapomniałem do kompletu dołączyć. Podałem to wszystko od razu jako komplet dla dobrej zabawy w elektronikę i abym sam miał spokój, bo sam nic innego mam opracowane -chyba że z tego co mam zamarzę sobie jeszcze coś innego zaprojektować i dotyczy to nie tylko mnie i po to jest ta moja i różnorodna informacja.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
23-10-2010, 17:03
Aby za dużo nie pisać muszę dopisać dodatkową i ogólną informację.
Schematy końcówek mocy są proste, ale jeśli coś na takich schematach jest drogie i działa dosłownie tylko dobrze to jest to sekretem tego co składa taki wzmacniacz, bo ma do tego wskazówki od konstruktora i dlatego ludziom zrobić taki wzmacniacz nie jest łatwo i firma jest górą. Proste schematy muszą się kompensować aby w sumie na wyjściu wzmacniacza liniowość była dobra i nie jest to przypadek i nie jest łatwo i dobrze taki prosty układ uruchomić. Przyczyną tego są choćby wzajemne obciążenia się sterujących stopni wzmocnienia i zależne w jakimś stopniu od wzmocnienia użytych tranzystorów, oraz jeszcze bardziej chytro zrobione schematy mają selekcjonowane specjalne charakterystyki tranzystorów. Wniosek jakość wzm.mocy z prostego schematu nie jest przypadkowa i ma od producenta do składania wzmacniacza ściśle dokładnie ustalone rzeczy i optymalny wzmacniacz jest jako tylko porównanie i nazywa się go wzorcowy lub wzorcowej jakości. Moje schematy traktują wszystkie stopnie w sposób liniowy i nie ma kombinacji jednych stopni względem drugich i taki sposób konstrukcji daje czystszą jakość dźwięku i łatwiej osiągalną w porównaniu do innych  prostych schematów. Wzmacniacz robiony łatwo się sprawdza wykorzystując wzm.różnicowy jako statyczny, ale tylko dla sprzężenia zwrotnego, i wtedy widać jest jaka jest asymetria i liniowość stopnia napięciowego sterującego tranzystory i tranzystory mocy o jednakowo symetrycznym wzmocnieniu dynamicznym. Niektórzy będą chcieli kompensować asymetrię wzmocnienia asymetrią wzmocnienia dynamicznego tranzystorów sterujących i tr.mocy i dzieje się tak jeśli stopnień napięciowy pracuje asymetrycznie lub nie jeden będzie chciał zastosować bardziej symetryczny i liniowy stopień napięciowy. Wniosek dobry wzmacniacz bada się w czasie jego składania. Dobrze jest mieć od razu dobry i dokładny schemat i liniowo sterujących się stopni wzmocnienia z bocznikowanymi w jakimś procencie rezystorami kolektora i szeregowymi rezystorami bazy i z podanymi wzmocnieniami tranzystorów i wtedy rzeczywiście średnio bez problemu i mierzenia i od razu można mieć dobrą jakość.  

lancaster

  • Gość
24-10-2010, 12:15
cin, dla mnie to nieco zakręcone. Serio postaraj się złożyć na "gotowo" tzn w np. plastikowej obudowie za 30zł z elektronicznego któryś projekt i bardzo chętnie posłucham(myslę nie ja jeden).
Z tego co piszesz podoba mi się Twoje indywidualne "wnikniecie" w temat - a to dobrze wróży :-)

lancaster

  • Gość
24-10-2010, 12:18
Acha, gałki itp gadżety na tym etapie konstrukcji o którym rozmawiamy są dla snobów :-)
Wystarczy jak goła ośka potencjometru, gniazda rca/głosnikowe i kabel sieciowy będa wyprowadzone na zewnątrz :-)) W przypadku koncówki mocy potencjometr oczywiście odpuszczamy :-)

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
25-10-2010, 04:42
Dla roboty muszę wybrać wszystkie części a dopiero potem projektuję płytki drukowane. Ostateczny schemat wzmacniacza wykonałem z myślą dla uzdolnionych odtwarzaczy CD i małą moc wzmacniacza traktuję jako najwyższą. Nawet pomijam zniekształcenia w uzdolnionym odtwarzaczu i myślę pobierać sygnał od razu z przetwornika cyfrowo analogowego i nawet w takim przypadku w tym miejscu szukam kondensatorów obcinających pasmo i je usuwam, bo jakość dla uzdolnienia odtwarzacza pozwala to zrobić i wtedy widać które nagrania mają jaki biały szum i zależy to tylko jaki szum firma dodaje do orginalnego nagrania i wiem im większy szum to jest lepsze nagranie i związane to jest aby 100% jakości nagrania za darmo nie mieć w swoich zbiorach.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
25-10-2010, 16:19
Chciałem dopisać małą uwagę, na schemacie dla stereo zastosowany jest przełącznikowy potencjometr 4pola 6pozycji i robi się tak dla ludzi aby niczym kręcić a tylko jedną gałką i powinno być dobrze. Można zrobić o wiele prościej i nie potrzeba przełącznika i przełącznika rodzaju wejścia a tylko dwa potencjometry drutowe 300R i to wystarcza i przez to nawet innego balansu nie potrzeba, wadą tego rozwiązania jest stroma regulacja głośności i można to złagodzić stosując potencjometr drutowy 100R plus rezystor drenu Rd=200R, ale takie rozwiązanie nie pozwala uzyskać na wejściu większej czułości i osobiście wolę strome stronie i regulowaną pełną czułość wejściową.

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
26-10-2010, 23:18
Ktoś by się spytał, po co podaję tyle schematów i to jest prawda bo ten co się decyduje wybiera tylko jeden. Każdy mój schemat nie jest przypadkowy a realny do uruchomienia i regulacji. Tyle schematów daje rozeznanie do własnych konstrukcji i projektów. Schematy są dobrze wyliczone ale w niektórych wkradły się usterki i dotyczące kierunku diod, dla wzmacniaczy z źródłem prądowym. Dla kompletu dodaję jeszcze jeden prosty schemat z prądowym stopniem napięciowym, który może okazać się dobry, to znaczy realny dla poprawnych regulacji.

lancaster

  • Gość
26-10-2010, 23:41
Ja sie mogę spytać : kiedy posłuchamy ?:-)

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
27-10-2010, 09:40
U mnie praca nie od razu się kończy i może są szybcy ode mnie i podam ułatwiającą i zachęcającą informacje dla łatwych regulacji. Rezystory szeregowe bazy pomagają regulować układ wzmacniacza z źródłem prądowym i dla przykładu w większym zakresie reguluje się szeregowy rezystor bazy czynnego tranzystora stopnia napięciowego, dla równowagi prądów kolektora wzm.różnicowego, jeśli zmienia się rezystor emiterowy źródła napięciowego Re=62R i robi się to dziecinnie prosto na słuch sterując wzmacniacz sygnałem 50Hz na 0.7 mocy i dodając do tego trochę szumu z FM i najładniejszy szum i niskiej barwy jest prądem stopnia napięciowego o najmniejszych zniekształceniach, ale oba tranzystory stopnia napięciowego są do siebie sprzężone termicznie i dobrze chłodzone.  

cin157

  • 2243 / 5160
  • Ekspert
27-10-2010, 10:14
Dla większej zmiany prądu stopnia napięciowego reguluje się tylko dwa rezystory emiterowe Re=62R i Re=47R i ten ostatni zawsze ma regulację dla jednakowych prądów st.różnicowego. Myślę zrobiłem dużo pracy i wzmacniacze zawsze się reguluje i muszą być dobre i inni chcą coś -to niech też trochę pracują i tym bardziej bo wiedzą jak się to robi i w ogóle jest czym się bawić. Tyle jest różnych schematów i fabrycznych wzmacniaczy i może okazać się najtańsza i  najlepsza własna konstrukcja, bo sprawdzona i od razu zadowalająca i dobra rzecz.