Audiohobby.pl

Wzmacniacze lampowe Wysokiej jakości (nie Chińskie)

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
28-09-2010, 20:48
>> Dink


Jak gra MA500 z lampami RFT? (chyba dobrze widzę, że wsadzone są takie).

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
28-09-2010, 20:51
>> Dink


Zapomniałem- wyżej piszesz, że "trafa były doskonałe"
Co przez to rozumiesz?

Dink

  • 20 / 5299
  • Użytkownik
28-09-2010, 22:33
Witam Szanownych Kolegów, chodzi o MA 800. Transformator wyjściowy jest właściwie najbardziej newralgicznym elementem wzmacniacza lampowego. Nie bardzo rozumiem, dlaczego Chińczycy robią bardzo złe wzmacniacze, a wsadzają do nich dobre transformatory.  Skąd  je biorą? Transformatory chińskie  testowałem  wyrywkowo i wykazywały bardzo dobre parametry. Chodzi zapewne o doskonalą blachę. Jest bardzo miękka i cienka. Z tego powodu -  jeśli już ktoś kupił chiński wzmacniacz, to warto go przerobić. Aktualnie przerabiam podobnie wzmacniacz MA 800. Nie stosuje w  nim w ogóle NFB, co może świadczyć o bardzo dobrych właściwościach transformatora.  Odnośnie lamp EL34 uważam, że są jedną z najlepiej "brzmiących" lamp, zaś RFT-owskie dorównywały Mullardom i Philipsom. W Warunkach estradowych znane były, jako nie do "zajeżdżenia" . Zresztą, RFT produkowało te lampy również dla   Mullarda. Niedawno, zrobiłem próbny układ  SE z lampami EL34 i zamówionymi specjalnie u Ogonowskiego transformatorami /vide zdjęcie/ Akurat w domu miałem bardzo drogi wzmacniacz z lampą 300B / nie ujawnię jaki/. 300B  nie miała żadnych szans.  Korzystając  z mojego wpisu, chciałbym zainteresować Szanowanych Kolegów przedwzmacniaczem liniowym i RIAA /wszystko SRPP/. W tych dniach próbnie uruchomiłem i jest to nieliczna moja konstrukcja lampowa oparta o PCB. Rezulat znakomity. Na załączonym zdjęciu - układ próbny, zasilacz jest oddzielnie. Dość rozbudowany z lampą prostowniczą i stabilizacją napięcia anodowego z lampą /ECL82/. Płytkę drukowaną /dwustronnie/ zaprojektował i wykonał magistrant PŁ. Pozdrawiam Dink

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
29-09-2010, 19:49
>> Dink

Piszesz "Transformatory chińskie testowałem wyrywkowo i wykazywały bardzo dobre parametry."

Co mierzyłeś?
Przy jakich obciązeniach?

Dink

  • 20 / 5299
  • Użytkownik
29-09-2010, 23:01
Wzmacniacze chińskie bardzo kiepsko "grały", i gdy pierwszy raz się z nimi zetknąłem nie wiedziałem, gdzie leży przyczyna i należało to kompleksowo zbadać. Były zrobione źle. W pierwszym rzędzie należało zmierzyć transformator wyjściowy w taki sposób, by określić jego przydatność. A zatem indukcyjność upływu, pojemności rozproszenia, indukcyjność uzwojenia pierwotnego itp. To były parametry, które mnie najbardziej interesowały i okazało się, że są bardzo dobre. Wyrywkowo, bo w niektórych wzmacniaczach transformatory wyjmowałem, żeby oczyścić je ze smoły i mogłem w  warunkach laboratoryjnych /na uczeln/  transformatory te dokładniej przetestować. Okazało się, że mogą pracować w sprzęcie Hi-Fi. Czy chodzi Ci o konkretny wzmacniacz? Konkretny transformator? Pozdrawiam Dink

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
30-09-2010, 13:08
>> Dink

Podaj parę konkretnych danych z pomiarów.

A jak z pasmem przenoszenia? Czy mierzyłeś zniekształcenia pasma całych wzmaków- przed i po przeróbkach ?

Dink

  • 20 / 5299
  • Użytkownik
30-09-2010, 18:02
>>jjurek<<
Zrobiłem bardzo dużo chińskich wzmacniaczy w ten sposób, że ich nie przerabiałem, a robiłem od początku do końca zupełnie inny układ. Tak, mierzyłem wszystkie interesujące mnie parametry toru tak, jak robię to od pięćdziesięciu lat. Czy chodzi Ci o to, żebym to opisywał? Nie jestem przekonany do Twoich intencji, choć bardzo chętnie dzielę  się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wygląda na to, ze dajesz mi polecenie stawienia się do tablicy. Takiej formy nie toleruję. Pozdrawiam Dink

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
30-09-2010, 21:14
>> Dink
Moją intencją jest dowiedzieć się więcej na temat traf, które mierzyłeś.
Jestem zainteresowany kupnem jakiegoś chińskiego lampowca jako bazy do grzebania.
Nie podważam Twojej wiedzy i doświadczenia.

Jeden z przykładów przystępnego opisywania mierzonych traf:
http://www.tubelab.com/BudgetOPT.htm

Dink

  • 20 / 5299
  • Użytkownik
01-10-2010, 05:56
>>jjurek<<

O.K. Postaram się odszukać jakieś notatki z tym, że prawdopodobnie niewiele z nich zostało, a bardziej pewne będą notatki dotyczące MA 845. Mogę równie załączyć zdjęcia transformatorów MA 845 i MA 800. Aktualnie robię taki wzmacniacz, zatem nie będzie problemu. Jeśli ktoś  jest zainteresowany rozwiązaniem układowym, mogę zamieścić schematy oraz inne uwagi dotyczące robionych przeze mnie wzmacniaczy opartych o chińskie konstrukcje. Ostatnio poprawiałem Bewitch\'a 1812, który uchodzi za jeden z lepszych wzmacniaczy z Chin, a jednak trochę pracy przy nim było. Dysponuję tez zdjęciami. Pozdrawiam Dink

MAG

  • 2393 / 5880
  • Ekspert
15-10-2010, 01:21
Panowie a gdzie więcej aż miło się czyta jak piszą fachowcy:)

andrzej1959

  • 1 / 4931
  • Nowy użytkownik
02-11-2010, 10:57

zibra

  • 812 / 4989
  • Ekspert
07-11-2013, 19:00
Zakupilem oryginalne Dynaco ST35. Z tego co zdazylem sie dowiedziec to jest to bardzo fajny wzmacniaczyk. Na pewno jednak bedzie wymagal przegladu, szczegolnie, ze jeden kanal gra nieco ciszej. Mam nadzieje, ze to nie kwestia transformatora wyjsciowego.
Jakies sugestie na co zwrocic szczegolnie uwage? Na razie znalazlem cos takiego:

http://www.tronola.com/html/ps_mods_for_st-35.html
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

jjurek

  • 2059 / 5824
  • Ekspert
07-11-2013, 21:55
>> zibra

To jest to BARDZO FAJNY wzmacniaczyk.

Czeka Cię duuuużo roboty.

Ale potem będzie MUZYKA :)

majkel

  • 7476 / 5893
  • Ekspert
07-11-2013, 22:05
Kolego zibra, litości. ;) Zamiast oryginalnych, kultowych, poczwórnych kondów od dynaco gościu coś ulepił na BC i niskiej serii NCC. To już na pewno nie gra. Weź najpierw usłysz jak to gra w (sprawnym) oryginale, potem będziesz poprawiał, albo nie. Najsensowniejszy mod, to jest rozbić zasilacz na dual mono, tylko do tego musisz kupić drugi taki sam poczwórny kondensator Dynakit, wywiercić dziurę w chassis, dorobić drugą parę prostowania na diodach i pozmieniać niektóre wartości rezystorów na dwukrotne w związku ze spadkiem prądów o połowę tych polaryzujących lampy a także na konkretnych stopniach zasilacza, żeby się napięcia zgadzały.

zibra

  • 812 / 4989
  • Ekspert
07-11-2013, 22:07
Sam to moge co najwyzej wypolerowac obudowe, coc wiem, ze mozna zakupic nowa w sklepie z kitami. Zdecydowalem sie jednak na oryginal ze wzgledu na te "legendarne" trafa wyjsciowe.
Wstepnie robie rozeznanie co do trafa zasilajacego. Najcetniej kupilbym identyczne rozmiarowo jak oryginal na nasze napiecie. Napisalem juz do rodzimyc producentow.
Czy mody z linku warto przeprowadzac? Czy warto "zainstalowac" cos na wzor tego?:

http://www.dynakitparts.com/ST35-Bias-Control-Upgrade-Kit

Jakie pre bedzie najlepsze? Cos firmowego z Dynaco? Lampowe? Pasywne? Czy wzmacniacz jest "czuly" na jakosc pre?
Duzo pytan, ale ccialbym miec jakis obraz co mnie czeka.
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)