Audiohobby.pl

Projekty Troelsgravesen

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
08-10-2010, 13:04
>> lancaster, 2010-10-08 12:52

W8 ma Fs=36Hz i Qts=0.24. Razem Fs/Qts jest dokładnie 150Hz. Typowy głośnik wymagający EBS-a żeby dostać jakiekolwiek zejście. Model QB3 daje f3 gdzieś w okolicach 72Hz.

Mój sposób na zachowanie impulsu (definiowanego jako jakość step response) przy podwyższonym Qts (podatniejsze zawieszenie, większa buda, niższe strojenie) jest prawdziwy dla każdego głośnika. Oczywiście może prowadzić do niepraktycznie wielkich bud czy dennych wytrzymałości mocowych.

  • Gość
08-10-2010, 15:03
Oczywiście może prowadzić do niepraktycznie wielkich bud

może użyć Bud Ruskich, trendy ostatnio



Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

Krs47

  • 1037 / 5865
  • Ekspert
08-10-2010, 16:38
Ze swojej strony chcialbym zwrócić uwagę na zwykle wyższy rzeczywisty Qts niż w danych producenta. Dla przykładu CA22RNY na stronie Seasa ma Qts 0,30, pomiar Klang und Ton 0,35. Podobnie jest z CA26RFX,  Qts 0,34 u Seasa i około 0,4 w Klang und Ton oraz Hobby HIFI. Nie wiem czy to tylko kwestia róznic metodologicznych w pomiarach, podobne sytuacje widziałem przy pomiarach Troelsa oraz na HT Guide, nie tylko dla Seasów (między innymi Scan Speak i Peerless).

Moje podejście do tematu projektowania i strojenia obudów, to nie przywiązywanie zbyt dużej wagi do pojedyńczych Hz strojenia portu, czy niewielkich róznic objętości skrzynki. Większe zmiany przynosi chociażby temperatura otoczenia, czy fabryczne rozrzuty paramterów dla poszczególnych egzemplarzy głośników. Dobrze jest wiedzieć na czym się stoi ale maniakalne dostrajanie symulowanych wartości, jest moim zdaniem bezsensowne i często mija się z rzeczywistością. Nie mam w tym miejscu na myśli wypowiedzi misiomora odnośnie elementarnych różnic konstrukcyjnych przetworników, tylko kierowanie się wyłącznie symulacjami z prostych programów, nie biorąc pod uwagę wielu zmiennych.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
08-10-2010, 16:47
Porządny pomiar Mms (faktyczna masa ruchoma łącznie ze "związanym" z membraną powietrzem) jest zadaniem niełatwym, głównie wobec nieliniowego i niestacjonarnego charakteru podatności zawieszeń. Podobnie jak Sd - łącznie z częścią zawieszenia. Stąd pewnie różnice między producentem a pomiaramki K&T.

lancaster

  • Gość
08-10-2010, 17:06
misiomor, daje to taki efekt, ze podczas słuchania muzyki przytupujesz ?:-)
Raczej nei wyobrazam sobie zeby ten seas grał bardziej zwalistym basem od np. weglowego Scana.
Ja dobry impuls definiuję jako gwałtownosć zmian/skok dynamiki ....moze to to samo.
Oczywiscie wówczas kiedy ma on nastąpić a nie na zasadzie ze słuchasz muzyki jakbys sie położył na łóżku fakira :-)

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
08-10-2010, 17:50
>> lancaster, 2010-10-08 17:06

To o czym piszesz jest bardzo trudne do przewidywania na gruncie Qts i strojenia BR. Myślę że byłbym w stanie tak dostroić węglowego Scana żeby miał podobny kształt SPL (przesunięte niżej rzecz jasna) i impulsu (amplituda kolejnych przerzutów) do W8 w aplikacji powodującej owo przytupywanie.

lancaster

  • Gość
08-10-2010, 17:56
misiomor, dlatego woleposłuchac. Moge tylo pisac o swoich wrazenaich/oczekiwaniach.
Wszelkie anrzedzia słuzace do prognozowania są b.mile widziane.
Jeśli jest tak jak piszesz to super, bo jeszcze nei słyszałem Scana w takie aplikacji :-)
Za to np. podobala mi sie srednica z połaczenia 15-ki i 9700 - oba revelatory.

misiomor

  • 2094 / 5867
  • Ekspert
08-10-2010, 18:48
>> lancaster, 2010-10-08 17:56

Właściwie to powinienem był jeszcze dopisać do poprzedniego posta "i jakoś przytupywania nie będzie - mimo podobnej odpowiedzi na skok napięcia".

yolaos

  • 605 / 5865
  • Ekspert
08-10-2010, 22:23
    Jarek, może to tak wyglądać jak piszesz, problem w tym że to nie do końca jest tak z tym basem, przede wszytkim zależy do ilu metrów poza tym z obudowy 60litrów zapewniam cię ze tąpnięcie jest spore nawet jak na taki mini głosniczek jak 21cm.
   Całe moje dewagacje opieraja sie niestety o odsłuchy i kompromis jaki mozemy zastosować w dwóch drogach , jeśli idziemy o trzy to przecież wiąze sie tez z większą mocą bo chcemy nie tylko więcej słyszej ale i mieć jakby dzwiek w całym pokoju a nie tylko "na głosnikach" itd.
   Niestety lampiaki SE nie lubią wielu magnesów zawieszeń itp a tranzystora juz nie chce mi sie słuchać bo to jest dla mnie cofanie się, brak trzech wymiarów wybrzmień i tysiąca innych rzeczy o których szerzej napewno napisze Ci Lancaster)). Pozostaje kompromis.
pozdrawiam

  • Gość
12-10-2010, 08:07
>> Krs47, 2010-10-07 22:36:23
Ceny są niestety nie tyle malo budżetowe, co iście "hiendowe".

Powiedziałbym, że ceny Exotic\'ów są egzotyczne.


Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.