Audiohobby.pl

Co słychać a czego nie słychać ?

piotrsz

  • 96 / 5894
  • Użytkownik
30-04-2008, 20:10
Witam,

Proponuję tutaj wpisywać empiryczne doświadczenia (najlepiej ślepy test) co słychać a czego nie w szeroko rozumianym audio.

Ja dziś zrobiłem pierwszy test.

Kolumny: własne 2.5 drogi na L18RNX/P i 27TBCD/GB-DXT ze zwrotnicą (1-rząd + pułapka i korektor impedancji na niskie i 3-rząd na wysokie, fg_akustyczne=2000Hz).
Wzmacniacz: Cambridge Audio 640
Napęd: Cambridge Audio 640
DAC: Płytka uruchomieniowa z CS8414, AD1939 i procesorem sygnałowym też Analog Devices.
Połączenie Napęd -> DAC: cyfrowe (elektryczne)

W procesorze sygnałowym zrobiłem trzy algorytmy pomiędzy które mogę przełączać się on-line:

a) bez algorytmu, bezpośrednie kierowanie danych na DAC
b) podział sygnału na dwa tory:

1) tony niskie z filtru DP (LR 12dB/okt) fg=3000Hz
2) tony wysokie z filtru GP (LR 12dB/okt) fg=3000Hz
czyli 2-rząd

następnie sumowane i na DAC (charakterystyka idealnie płaska jak to w LR)

c) podział sygnału na dwa tory:

1) tony niskie z filtru DP (LR 48dB/okt) fg=3000Hz
2) tony wysokie z filtru GP (LR 48dB/okt) fg=3000Hz
czyli 8-rząd

następnie sumowane i na DAC (charakterystyka idealnie płaska jak to w LR)

Oczywiście wtedy jak trzeba zmienić polaryzację na jednym torze, to robię tak aby charakterystyka była płaska.

I teraz prawdziwa dolina:

Nie słyszę różnicy, tzn. wydaje mi się, że minimalnie słyszę jak sam przełączam. Jak przełącza ktoś inny tak, że ja tego nie widzę to nie jestem w stanie rozpoznać.

:-(
piotrsz

Molibden

  • 1906 / 5898
  • Ekspert
30-04-2008, 20:49
To dobrze. Ale rozfiltrowane sygnały powinny iść na osobne wzmacniacze sekcji góra/dół żeby można było coś więcej powiedzieć.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

AWS 303

  • 854 / 5893
  • Ekspert
30-04-2008, 20:57
ja robiłem eksperyment. Porównywałem pożyczony od kumpla przewód głośnikowy KLOTZ z zwykłym sieciowym... Sieciówka zamulała górę, i ogólnie gorzej grało... Porównanie przeprowadziłem na pożyczonym od kumpla sprzęcie. Wzmak Rotel, CD Denon, kolumny DIY.

To tylko moja opinia, ale może się nie znam... :)))

Bruce

  • 559 / 5894
  • Ekspert
01-05-2008, 11:01
Piotrsz, ten temat jest o tyle kontrowersyjny, że "prawdziwi" audiofile, albo zadufani w sobie DIYamaniacy (tu ich serdecznie pozdrawiam) brzydzą się ślepych testów :))
W związku z tym, znowu będzie o "grających" sieciówkach, kablach głośnikowych, a także o kondensatorach :))
Serdecznie pozdrawiam.

ps. za to twoja wypowiedź Piotr Sz. jest oczywiście interesująca.
________
mniam...
________
mniam...

zoltar7

  • 1309 / 5898
  • Ekspert
01-05-2008, 11:05
Ze swej strony dodam, że dla mnie np. klony Mietków (Totem Mite) grają średnio, a właściwie zupełnie przeciętnie, szkoda, że nie miałem okazji posłuchać oryginałów :(
Co do GC też mam wątpliwości, i znowu nie dane mi było posłuchać jakiegoś GC które by grało przynajmniej w opinii innych ludzi "wspaniale" (vox populi vox dei).

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
01-05-2008, 23:47
Bruce, a może skombinuj fabrycznego CDka do porównania w ślepym teście z jakimś tuningowanym egzemplarzem, i zobaczymy, czy wszystkie kondensatory, diody, kwarce i op-ampy grają tak samo? Jeśli chcesz coś postawić obok mojego CDka, to potrzebny będzie Technics SL-PS840. Modyfikacja polegała tylko i wyłącznie na podmianie stosownych elementów, żadnych własnych "ulepszeń".

Bruce

  • 559 / 5894
  • Ekspert
02-05-2008, 00:29
Majkel przecież pisałem że serdecznie cię pozdrawiam... ;-)

uahauahaaaaa

ps. zaciekawiłeś mnie tymi kwarcami :)) to ile ich miałeś w CDeku ? A czy to nie był jeden kwarc a reszta rezonatory ceramiczne?
________
mniam...
________
mniam...

majkel

  • 7476 / 5895
  • Ekspert
03-05-2008, 11:35
U mnie są dwa rezonatory, jeden na napędzie drugi przy przetworniku, wymieniałem tylko ten w napędzie, bo dorwać 33.8688MHz za sensowne pieniądze nie jest łatwo, a z drugiej strony efekt przeróbek na razie mnie zadowala.

Pozdrawiam również! ;-)