Audiohobby.pl

Sztuka wytłumiania kolumn

Piotrek608

  • 104 / 5622
  • Aktywny użytkownik
30-12-2015, 13:17
Panowie czym kleić w środku kolumny piankę akustyczna lub gąbkę bo różnie to nazywają do MDFu?? jakiego kleju użyć?? butaprenu, fixu z castoramy czy czego?????
Słuchaj cicho! Usłyszysz więcej!!

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
30-12-2015, 21:13
Panowie czym kleić w środku kolumny piankę akustyczna lub gąbkę bo różnie to nazywają do MDFu?? jakiego kleju użyć?? butaprenu, fixu z castoramy czy czego?????

Butapren wcześniej czy później się odklei i nawet nie będziesz o tym wiedział. Najlepsze mocowanie jakie miałem to mechaniczne czyli na zszywacze tapicerskie.
« Ostatnia zmiana: 30-12-2015, 23:22 wysłana przez Gustaw »

Piotrek608

  • 104 / 5622
  • Aktywny użytkownik
31-12-2015, 18:57
Dziękuję! Czyli zakup zszywek i zszywarki jak nic mnie czeka.
Słuchaj cicho! Usłyszysz więcej!!

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
31-12-2015, 21:20
> Piotrek608

Nie wiem jak bezposrednio do MDF, ale pewnie butaprenem by mozna ( uzywaja go tapicerzy), ale jesli scianki masz wylozone mata bitumiczna, to nawet nie probuj butaprenu.
W swoich kolumnach najpierw zrobilem probke z kropelka butaprenu i dziura w macie - rozpuszcza ja.
Gabke przyklejalem klejem do styropianu (nie pamietam nazwy - taki w plastykowej butelce gesty przezroczysty) nanoszac klej tylko punktowo jednostronnie na wklejane elementy z gabki. Trzyma bardzo dobrze. Jak usuwalem czesc gabek aby potestowac, to w punktach gdzie byl klej na gabkach pozostaly wyrwy, natomiast na macie klej z odrobina wyrwanej pianki.

Lutek

  • 535 / 5832
  • Ekspert
31-12-2015, 21:30
A jak juz jestem w watku, to tak przy okazji:

> Krs47
A przypominasz sobie takie wpisy w tym watku z 2010 -go roku ?

> Krs47
"Jak zaprojektuję i wykonam kolumny wiekszego kalibru, chociażby projekt, którego szkic wkleiłem wyżej chętnie porównam je z legendami pokroju Klipsha, czy Tannoy ;)"

> Lutek
"Zapraszam i trzymam za slowo. ..."Masz do mnie niedaleko, pociagow bezposrednich sporo."

> Krs47
"Lutek, ogarnę kilka tematów i chętnie wpadnę. Myślę, że to kwestia kilku tygodni."

Minelo nie kilka tygodni, lecz ponad 5 lat!!! :-)

lancaster

  • Gość
01-01-2016, 11:37
Lutek, jako ze mialem okazje co prawda na odleglosc ale jesli zaspokoi to Twoja ciekawosc :

Tannoy calosciowo lepszy, choc jak na tej wielkosci kolumne jak projekt Krzyśka 20cm vs 30cm u Ciebie moc i ekspresja dla Tannoy, scena wiadomo, wypelnienie dla kolumn Krzyśka, przy czym nie mulily jak niektore stawiane obok Tannoy ;-) Wrazenie ekspresji z kolumn Krzyśka bdb, bas przynajmniej subiektywnie mocniejszy i niższy (na rozrywce mięcho - aczkolwiek jeszcze nie Eidolon jakbys chcial zapytac :-)) Kolumny z czystym sumieniem fajne, wycenione na ok 10Kzł i za te pieniadze bez uwag. Nowe tannoy jakich uzywasz bylyby pewnie min 2x droższe wiec i oczekiwania większe. Uwazam ze oba projekty w kontekscie cen o jakich wyzej bdb.

Różnice charakteru w sumie nie byly duze, dxwiek w typie otwartego, swobodnego. Obietyywnie ciezko cos pisac bo na pewnym etapie bralem udzial w projekcie (kiedy korespondowałes z Krzyskiem byl to chyba jeszcze 100% jego koncept).

lancaster

  • Gość
01-01-2016, 16:02
Kazda metoda dobra jesli skuteczna, mozna uzyc i wikolu jesli kleimy bezposrednio ma mdf czy sklejke

Piotrek608

  • 104 / 5622
  • Aktywny użytkownik
02-02-2016, 23:29
Odzywam się po czasie, ale chyba z sensem więc wyszło tak:
Kupiłem trzy kleje, a raczej dwa kleje i laski kleju na gorąco plus pistolet do tego kleju Steinell.
1 klej to Soudal szybki klej polimerowy w blistrze jak np. silikony sanitarne etc wymaga również pistoletu jak silikony.
i rzeczywiście łapie w ok 10 minut a po pół godziny pianka jest nie do oderwania od mdfu czy sklejki, zwykłego paździerzu i płyt osb również bo przeprowadziłem odpowiednie próby. W sumie tym klejem można nawet kleić same skrzynie bo tak pro forma złapałem dwie deseczki z mdfu i po kilku godzinach aby je oderwać musiałem je zniszczyć ..przy pomocy metrowego łoma:-)
2 klej to klej do klejenia styropianowych sztukaterii na sufit. Łapie ale mocniejszy wysiłek i pianka się zwyczajnie fajnie odrywa, to dobre w okresie prób gdy nie wiemy gdzie ma być więcej, a gdzie mniej pianki. Cud to nie jest, ale da się z nim żyć.
3 klej to laski  fi 12mm na gorąco(firma Rapid). Piankę do mdfu potrafi znakomicie przykleić i da się oderwać, ale niekiedy spore fragmenty zostają w środku. Ładnie łapie okablowanie wewnętrzne i elementy zwrotnicy, ale pod warunkiem przetarcia druku np. izopropanolem.
Dobra rzecz, to np. wielki kondensator MKT złapany na klej ładnie trzyma się druku, ale jak bardzo się naciśnie na ten klej w zastygłej postaci to oderwie się kondka od druku. Czyli można dokonać korekty w zwrotnicy. Klei również ładnie piankę do pianki więc można poskładać np. klika płyt gąbki do siebie.
Słuchaj cicho! Usłyszysz więcej!!

Shubi86

  • 1 / 1524
  • Nowy użytkownik
26-01-2020, 09:45
Witam. Jestem świeży na forum, więc miło mi powitać wszystkich.
Tym samym mam od razu pytanie, a właściwie prośbę o poradę. Zaprojektowałem kolumny segmentowe 3-drożne. Mam jednak problem z boxem głośnika niskotonowego - wynik własnego przeoczenia. Box ma objętość 32L (zgodna z zaleceniem producenta głośnika) i składa się że ścian prostopadłych ze sklejki 18mm, będzie miał jeszcze przynajmniej dwa usztywnienia poprzeczne dla usztywnienia obudowy szczególnie w górnej części gdzie jest usytuowany głośnik. Po złożeniu całej konstrukcji na próbę okazało się, że brakuje bassu. Ogólnie rzecz ujmując niskie tony gdzieś uciekły. Po dość stresujących chwilach rozkminiania co się stało okazało się, że przoczylem jeden szczegół w karcie technicznej producenta. Głośnik niskotonowy ma zalecaną obudowę bass-reflex.
I teraz moje właściwe pytanie. Jak ustalić usytuowanie portu oraz jego średnicę i długość aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie głośnika i obudowy?

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
26-01-2020, 18:21
Wytłumianie kolum to szszsztuka.... Wiem cóś o tem, spędziłem lata na wytłumianiu kolumn. Teoria weytłumiania kolumn mówi, że idealnie wytłumiona kolumna jest niesłyszalna. Nie da się tego szrobić konencjonalnymi metodami, ale JA znalazłem sposób...
Wystarczy przeciąć kabel prowadzacy prónd do głośnika.
Proszę bardza, nie dziekujcie, to darmowa porada jak od spinacza w starym pakiecie MS Office.

Vinyloid

  • 2470 / 5080
  • Ekspert
26-01-2020, 21:47
Chcąc wytłumić hurtowo wszystkie kolumny można ewentualnie przekłuć sobie bębenki, a w ostateczności nawet się powiesić. :)

Gustaw

  • 3847 / 3286
  • Administrator
26-01-2020, 21:51
Jak ustalić usytuowanie portu oraz jego średnicę i długość aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie głośnika i obudowy?

Czy ktoś potrafi nowemu koledze konkretnie pomóc?

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
26-01-2020, 22:43
Za Bassem i boxem sobie nie poradzimy.

colcolcol

  • 925 / 5253
  • Ekspert
27-01-2020, 16:06
ak ustalić usytuowanie portu oraz jego średnicę i długość aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie głośnika i obudowy?

Podaj nam nazwę głośnika a na pewno ktoś to zasymuluje i poda Ci przybliżone dane tunelu.

royal

  • 369 / 1685
  • Zaawansowany użytkownik
09-02-2020, 10:50
Nie ma j prawidlowego funkcjonowania głośnika i obudowy - chyba ze mówimy o szczytowych rozwiązaniach na świecie - w każdej znajdzie sie nieprawidłowość jeśli się ma wysokie wymagania  Teraz masz nieprawidlowość polegającą na słabszym przetwarzaniu basów ale za to pewnie są szybkie  Powinieneś ocenić czy  nie ma rezonansu na jednej częstotliwości. Jak tak to najpierw wytłumić tą obudowę. .. A potem   moze dodac basu elektronicznie ? Z  tunelem to będzie coś za coś.chociaż i z tunelu droga mozolną można miec pociechę. Tylko ze otwierasz nową puszkę pandory.