Audiohobby.pl

Sztuka wytłumiania kolumn

yolaos

  • 605 / 5894
  • Ekspert
28-08-2010, 10:37
W tym wątku chciałbym podnieść taką kwestie jak w tytule , wszyscy mocno zwracamy uwagę na jakość przetworników, odpowiednie podzialy i jakość elementów w torze, ale przecież wytłumienie kolumny to również jeden ze sposobów osiągnięcia dobrego brzmienia. Zapraszam do dyskusji.

lancaster

  • Gość
29-08-2010, 08:32
Pierwsza rzecz to nie lubię dużych ilości wytłumienia. W moim odczuciu dźwięk jest "gaszony".
Strojenie pod tym kątem dobrze zacząć od punktu w  którym kolumna nie jest wytłumiona a następnie drogą prób ustalać który kierunek jest odpowiedni.
Maty bitumiczne - na ścianki dają zwykle porzadany efekt. jedne z moich ulubionych ProAc Studio100 oprócz maty maja wyłożone ścianki 2cm warstwa pianki tapicerskiej....i to wszystko. Efekt w połączeniu ze strojeniem przetworników bardzo dobry.
Żadnych wielkich wklądów welny naturalnej o cudownych właściwościach.
Do każdej konstrukcji należy podejsć odmiennie, generalnie nie przesadzajac uwazam.

Gotówców nie ma, chyba że ktoś klonuje jakieś zestawy...wtedy wiadomo.
 

yolaos

  • 605 / 5894
  • Ekspert
29-08-2010, 16:12
       Co do pierwszego zdania zgadzam sie Lan z Tąbą , nie przesadzać i nie gasić .
Maty bitumiczne , troche przerabiałem , wydaje mi się ze, one tez jakby odbierają "pewien bas", ,hm założyłem ten wątek , bo wydaje mi sie ,że tłumienie chyba jest trochę marginesowane, a poprawnie dobrane układa dzwiek , no właśnie tylko jak dobierać? Tego nie da sie zmierzyć, a co chwilę otwierać kolumne i zabierać lub dokładać warstwy trochę nie wygodne.  Wiem że gąbka taka karbowana co to jej pełno na alegro sieje straszne spustoszenie, muli i podbija "bulgotanie" basu, o ile można sie tak wyrażić.

Corvus5

  • 2596 / 5361
  • Ekspert
29-08-2010, 16:34
Mata bitumiczna może też dociążać ścianki, jeżeli drgają, ale to się zwykle nie zdarza.

cadam

  • 4401 / 5896
  • Ekspert
29-08-2010, 16:56
Na audiostereo był podobny wątek, dwa fajne linki z niego

http://www.picosound.de/D_gehmat.htm

http://www.korff.ch/E/hawaphon.htm

magus

  • 20990 / 5897
  • Ekspert
30-08-2010, 11:18
>> lancaster, 2010-08-29 08:32:16
....i to wszystko.
Odszedł 13.10.2016r.

Gustaw

  • Gość
30-08-2010, 11:42
W moim przypadku wytłumienie to -> samochodowa mata bitumiczna, przyklejana bezpośrednio na MDF, do tego  1 cm gąbki + silnie ubita watolina, przyczepiona zszywaczami stolarskimi przez gąbkę do obudowy. Grubość wszystkiego to 2-3 cm. W moim przypadku wszelkie wypakowanie obudowy czymś grubszym niż 3 cm skutkowało pogorszeniem dźwięku.
Z kolei w studyjnych APS-ach widziałem spore wytłumienie a grają bardzo fajnie.

Gustaw

  • Gość
30-08-2010, 11:47
A ! Gąbkę mam gładką, bez karbów, wyprutą ze starego fotela.

  • Gość
30-08-2010, 13:31
>> Gustaw, 2010-08-30 11:47:06
A ! Gąbkę mam gładką, bez karbów, wyprutą ze starego fotela.

tacy oszczędni w Poznaniu jesteście ?
czy tacy rozrzutni ? (zależy od fotela)

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

lancaster

  • Gość
30-08-2010, 15:36
magus, w Twoich kolumnach sytuacja jest nieco inna. Compression drivery średniotonowy i wysokotonowy nie są w żaden sposób związane z tym co sie dzieje w obudowie (i moim zdaniem bardzo in plus to słychać).
Kwestia basu....mozna bezkompromisowo nie wypychac obudowy w takich okolicznosciach :-)
Moim zdaniem zawsze skutkuje to (nie wypychanie obudowy) większa swobodą basu, czasami jednak trzeba wziąć pod uwagę (kompromis) że jeden głosnik odtwarza równierz średnice.
...albo że gośnik rozrabia w obudowie i trzeba go nieco "ukulturalnić".

http://audiohobby.pl/topic/3/5400#koniec

meloV8

  • 1552 / 5863
  • Ekspert
30-08-2010, 16:09
Chyba najwiecej do powiedzenia mieli by tu konstruktorzy linii transmisyjnych :) tam to bez wytlumienia wogole nie chce dzialac :)

Krs47

  • 1037 / 5894
  • Ekspert
30-08-2010, 16:45
Magus, zmierz sobie impedancję i zobacz jak tak oszczędne tłumienie w połączeniu z dużymi, prostopadłymi względem siebie powierzchniami wygląda pod kątem fal stojących.

Wytłumienie powinno być dobrane w zależności od jego miejsca w obudowie. Gdy odległosci między wytłumianymi ściankami są nieduże, można użyć niewielkiej ilości wytłumienia. Gdy odległość rośnie powinno się zwiększyć tłumienie, szczególnie na odcinku góra/dół w kolumnach podłogowych. Niewystarcające wytłumienie bardzo łatwo zauważyć na wykresie impedancji, pojawia się górka pokazująca nam falę stojącą.

Za głosnikiem niskośredniotonowym, czy normalnie/wysoko ciętym wooferem w 3way, pownno być dodatkowe tłumienie, w celu ograniczenia przedostawania się fali powrotnej na zewnątrz obudowy przez membranę.

To tylko ogólny zarys, warto eksperymentować, gdyż materiały tłumiące niestety są nielinowe i nie sposób dokładnie przewidzieć rezultatu ich zastosowania.

magus

  • 20990 / 5897
  • Ekspert
30-08-2010, 17:11
Krs47

pomiar wszystkich pomiarów - odsłuch - wypada na tyle dobrze, że absolutnie nie chce mi się przeprowadzać żadnych pomiarów pośrednich

może gdybym umiał, to zrobiłbym ci tę uprzejmość, ale... :)
Odszedł 13.10.2016r.

Lutek

  • 535 / 5861
  • Ekspert
30-08-2010, 23:05
W moich Tannoyach (jeden glosnik koncentryczny) majacych wymiary zewnetrzne: 450 x 800 x 255, scianka tylna, boczne oraz gorna i dolna sa wylozone mata bitumiczna i gladka gabka grubosci 2,5 cm - oprocz scianek gornej i dolnej, gdzie dano gabke dwa razy grubsza. Zarowno mata jak i gabka, nie sa polozone ciasno az do krawedzi  laczenia scianek, ale okolo 3 - 3,5cm od nich, tak, ze miedzy brzegami gabki jest okolo centymetrowa przerwa. Nie wiem, czy takie wylozenie mata i gabka z ich brakami w miejscach - krawedziach - laczenia scianek bylo zamierzone czy wynikalo z niedokladnosci wykonawcow.  Scianka przednia, na ktorej jest glosnik i zwrotka nie jest niczym wylozona. Zaraz pod otworem glosnika - na sciance przedniej i tylnej sa dwa klocki bukowe 40 x 40 polaczone miedzy soba - okolo - 12-to centymetrowa sklejka (grubosci nie pamietam) jako wzmocnienie.

yolaos

  • 605 / 5894
  • Ekspert
31-08-2010, 10:30
Pewnie zamierzone, przy takich kolumnach , raczej nie ma mowy o niedokładnościach.
  To co napisał Kris odnośnie tłumienia woofera od tyłu , tak jest w Audio Notach zaraz za głośnikiem jest duża ilośc" waty".
Jak skończę abgrejdować moje nowe Jamo to wkleje fotki, jak była wytłumiona kolumna, a jak jest po mojej ingerencji, róńice w brzmieniu opiszę , chociaż nie wszytko będzie zasługą tłumienia,ale również wymiany kabli i końdzi.