Audiohobby.pl

Sztuka wytłumiania kolumn

cadam

  • 4401 / 5889
  • Ekspert
11-02-2011, 22:14
>> dabyl, 2011-02-11 22:01:33
- nie uzyskamy "naturalnego basu" z małego głośnika - w jakiej aplikacji by on nie był to małych pierdziawkach zawsze wykorzystuje się pewne zjawiska podbijające bas, którym ten mały głośnik gra już se spadkiem efektywności;


Zgadza się, lepszy bas wymaga większego głośnika, większy głośnik potrzebuje większej obudowy i w tym miejscu pojawiają się korzyści z użycia węgla. Klasycznymi materiałami można akustycznie powiększyć obudowę maksymalnie o 20%, węgiel może powiększyć budę o 40%

dabyl

  • 604 / 5448
  • Ekspert
11-02-2011, 23:15
>> cadam, 2011-02-11 22:14:47
Klasycznymi materiałami można akustycznie powiększyć obudowę maksymalnie o 20%, węgiel może powiększyć budę o 40%

Nawet jeśli faktycznie tak jest, że odpowiedni materiał tłumiący powiększa pozorną wielkość obudowy widzianą przez głośnik to i tak nie zmienia faktu, że nadal będzie to ten sam mały głośnik, który sam w sobie nie schodzi nisko, bo po prostu nie potrafi, a jeśli uzyskamy w nim jakąś korzyść na basie to i tak będzie to "sztuczna" korzyść.

Swego czasu kupiłem od jednego z użytkowników AH (którego pozdrawiam ;) ) Alphardy HW1800. Większość pewnie powie "co to za gówno"... Czekały na zajęcie się nimi z kilkanaście miesięcy - ostatnio się za nie zabrałem. Wylądowały w zupełnie przypadkowej odgrodzie, która póki co swoimi gabarytami nie przekracza objętości 200L i mam na nich zejście jak na załączonym poniżej obrazku (zakładam, że nie toczy się tutaj rozmowa o rzeczach typu "jakość basu", która momentami sięga do granic absurdu).
Jak na razie nikt mi nie wmówi, że zapakowanie wungla czy jakiegokolwiek innego wypełniacza do obudowy z głośnikiem ~20cm da mi takie efekty jak ten "gówniany" HW1800 w marnej odgrodzie (zaznaczam, że moim priorytetem wcale nie jest "ilość basu w basie").

Dudeck

  • 5101 / 5855
  • Ekspert
12-02-2011, 00:06
" ... Więcej na temat wytłumienia aktywnym węglem ... "

Także i tu podpierają się dobrymi właściwościami filtracyjnymi ... wody .

yolaos

  • 605 / 5887
  • Ekspert
12-02-2011, 09:47
A po co w domu robic remizę strażacką?
Jak Wy Panowie mieszkacie z tymi odgrodami, chyba ,że wszyscy macie chaupy?

Mały głośnik potężny bas to Święty GRAL.
Takie coś słyszałem tylko raz z malutkich Sonus Faberów. MOdelu nie pamietam. Chociaż jego różnorodność była mocno ograniczona ale 14 tka udawała co najmniej 18mnastkę.

simon19

  • 256 / 4879
  • Zaawansowany użytkownik
12-02-2011, 10:28
A ja rozpocząłem nowy etap. Wysokaefektywność wielkie średnice membran. Mam pytanie do was.

Mam 12 calowy głośnik i obudowe 150 litrów czy siuter( żwir) na dnie zmniejszy litraż ? Jest u mnie zbyt subtelnie i potrzebuje mocniejszego basu.

Nie chce mi sie dzisiaj ciąć kolumn szkoda ich i jeszcze sie wstrzymam ze zmniejszaniem obudowy.

Oprócz dwóch rodzajów wełn na ściankach miałem pianke i basu nie było dopiero jak usunąłem pianke z okolic BR to brzmienie zaczęło być ok.

cadam

  • 4401 / 5889
  • Ekspert
12-02-2011, 19:23
Żeby przekonać się czy węgiel aktywny jest lepszym materiałem wytłumiającym od gąbki czy włókniny należałoby zmierzyć w jakim stopniu obniża częstość rezonansu mechanicznego głośnika. Konwencjonalne wytłumienie obudowy o wiele słabiej zmniejsza częstość rezonansu niż dobroć głośnika.

cadam

  • 4401 / 5889
  • Ekspert
18-02-2011, 12:58
Zna ktoś substancje o właściwościach podobnych do węgla aktywnego?

yolaos

  • 605 / 5887
  • Ekspert
20-02-2011, 08:39
Żeby nie zakładać nowego tematu dokleję to tutaj. Kto wie jakiej marki są te kondensatory:


cadam

  • 4401 / 5889
  • Ekspert
25-02-2011, 19:19
Doczytałem artykuł na temat powiększania akustycznego obudowy węglem aktywnym. Jest tam wzmianka o próbach odsłuchowych, które wykazały, że głośniki z węglem aktywnym mają lepszy atak basu niż zestawy bez węgla. Może to sugerować wprowadzanie przez węgiel zniekształceń nieliniowych.

Dudeck

  • 5101 / 5855
  • Ekspert
25-02-2011, 23:45
Może i węgiel aktywny jest na swój sposób porowaty , ale i tak musi zabrać coś z objętości , którą wypełnia i na pewno jej nie zwiększy , także akustycznie . Nie wierzę , że jego porowatość działa jak zestaw odpowiednio strojonych otworów bassreflex . High-End musi być "inny" żeby za takiego uchodził , ale czasami to już przesadzają . Ale z drugiej strony odbiorca stale oczekuje jakiegoś postępu bu mógł brać w tym wyścigu udział , no to trza mu go dać/stworzyć . Jestem święcie przekonany , że odpowiednio duża obudowa i odpowiednio duży głośnik basowy zaatakują i to naprawdę .

Cashlack

  • 1566 / 5791
  • Ekspert
04-01-2014, 21:40
fajnie, że google wyrzuca na górze również audiohobby.pl :-)


mam pytanie odnośnie wytłumienia kolumn zamkniętych.

aktualnie moje Braun ls 130 (trzydziestoletnie) wytłumione są wyłącznie około 5 cm wartswą waty mineralnej na wszystkich ściankach. Wygląda bardzo prozaicznie - żółta, sztywna, gryzie w ręce.

Czy jest możliwe, że wata mineralna użyta do wytłumienia, po upływie tych 30 lat zmieniła swoje właściwości ? Stała się bardziej sztywna czy coś ?

Basu jest za mało, nawet jak na OZ :-/, jest głównie dosyć wysoki midbas, a łagodnego i melodyjnego zejścia w niski bas nie ma w ogóle.
Lity drut, first watt, full range.

meloV8

  • 1552 / 5856
  • Ekspert
05-01-2014, 02:14
Cashlack, jeszcze nic lepszego i tanszego od waty szklanej nie wymyslono. To najlepszy material do obudowy zamknietej. Oczywiscie mozesz poprowac innych, moze dodac troche welny. Ogolnie rzecz biorac te stare glosniki w obudowach zamknietych niskiego basu nie maja w ogole.

Gustaw

  • 3853 / 3308
  • Administrator
29-12-2015, 21:16
Mam swoich kolumnach oddzielną komorę w której pracuje średniotonowy Focal.
W ramach radosnej twórczości spowodowanej ciężką chorobą psychiczną zwaną audiofilią postanowiłem napchać do komór po 1/5 objętości zwykłej waty. Efekt? Dźwięk ogólnie siadł i grzecznie wróciłem do stanu początkowego.

Powziąłem jednak przy tym postanowienie aby odwiedzić lekarza rodzinnego w celu uzyskania skierowania do odpowiedniego specjalisty aby ten skierował mnie na odpowiednią terapię lub polecił stosowne grupy wsparcia - AA  czyli Anonimowych Audiofilów.

almagra

  • 11514 / 5542
  • Ekspert
29-12-2015, 21:31
Z moich skromnych doświadczeń wynika,że kolumny są przetłumione i grają lepiej jak się połowę do dwóch trzecich tej waciochy usunie.Mówię o wrażeniach subiektywnych,nie wrażeniach pomiarowych.

Haka

  • 2996 / 5175
  • Ekspert
29-12-2015, 22:00
Dlatego Altusy w środku prawie nic nie miały ;)