Audiohobby.pl

HTPC jako odtwarzacz CD

asmagus

  • 4439 / 5445
  • Ekspert
08-08-2010, 13:20
To nie tak, HI-Face opracował m.in. sterowniki pozwalające obejść ograniczenie przesyłu przez usb.

Jasne, że karta dźwiekowa zintegorwana może mieć niskiej jakości DAC, dlatego własnie nie używa się ich do niczego innego jak tylko wysłania/pogrania sygnału cyfrowego, który dekodowany jest w zewnętrznym DAC\'u.

Aplikacja gdy dekodujesz sygnał poza komputerem powinna (powinna podkreślam) być bez znaczenia.



ogorek

  • 855 / 5236
  • Ekspert
08-08-2010, 15:05
Odpowiadasz na wpis
>> asmagus, 2010-08-08 13:20:36

Częsciowo tak jak@asmagus napisał :) Generalnie ja mam integrę i do tego ... wyłączoną.

Sterownik wysyła strumień cyfrowy audio,hiFace odbiera go asynchronicznie, buforuje i przesyła po SPDIF,  taktowany własnym zegarem. Czemu ma on dwa kwarce -> nie wiem i nie wnikam.

Wiem,ze przeszedlem test ABX jak transportem był CD i jak PC podłączony do portu USB w moim DAC-u.

Natomiast nie przeszedłem testu hiface vs CD. Czy PC-et + hiFace jest lepszy od transportu CD -> nie wiem.

Jak Asmagus wspomnial, sterowniki + hiFace umżliwiają przesył z dużą rozdzielczością.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Majk

  • 31 / 5031
  • Użytkownik
09-08-2010, 11:22
Ogorek, a czy możesz sprecyzować w jakich warunkach przeprowadzałeś test ABX? Software\'owo czy też hardware\'u jakiegoś w tym celu używałeś? Z jaką kartą dźwiękową? A i co oznacza fakt, że nie przeszedłeś testu HiFace vs. CD? Lepszy sygnał z odtwarzacza?
No gdyż ja sobie tak myślę, że zastosowanie jednak karty PCIe/PCI będzie skutkowało lepszym sygnałem w porównaniu ze zintegrowaną + HiFace. Czyli przesyłanie sygnału cyfrowego bezpośrednio z karty na DAC.
No i jeszcze sterownik, dobrze że zwracacie uwagę. Chodzi o oprogramowanie instalowane w systemie operacyjnym? Przecież to również bardzo ważna sprawa. Czy w tej kwestii któryś z producentów odstaje od innych (nie licząc Creative:P)? I co sądzicie o samej instalacji, w kwestii relacji sterownika z OSem? Z powódek finansowych planuję użycie Linuksa.

ogorek

  • 855 / 5236
  • Ekspert
09-08-2010, 12:00
Wydaje mi sie, ze karta nie ma zadnego znaczenia przy hiface. Jak wspomnialem, ja mam sprzet (integrę) wyłączoną softwarewo (po prostu w konfiguracji mam wyłączony ten sprzęt). Jeszcze raz podkreslam, ze hiface buforuje strumien i taktuje wlasnym zegarem. Nie widzę tu potrzeby obróki (dodatkowej) sygnału przez jakąkolwiek kartę. Ale można też tak jak @fallow -> kupic dobrą kartę - jak masz potrzebę nagrywania/obróbki dzwięku. W tym przypadki hiFace jest zbędne.

Nie twierdzę, ze hiFace przewyzsza karty ... To jest sprytne rozwiązanie do przesyłu cyfrowego audio na zewnętrzny DAC, uniezalezniające nas od jakosci komponentów PC. Teraz po wprowadzeniu EVO, standardowy hiface ma (ponoć) stanieć ...

Zresztą jak masz DAC-a z USB to tez mozesz wyjąć kartę muzyczną, zablokować integrę i będzie działac jako USB DIrect Audio ...

Jak masz się denerwowac czy zasilacz w PC jest OK, czy inne karty nie smiecą, czy wybrana karta muzyczna jest odpowiednia -> chyba lepiej kupić hiFace. Jedyny makament to hiface dostarcza tylko sterownik do np. Foobara. Nie mają sterownika pracującego pod WMP. Ja nie porównywałem Foobar -- WMP i generalnie filmy/koncerty oglądam przy użyciu WMP.

Zresztą wogóle używam głownie CD a PC-hiface do filmów/koncertów na DVD. Czasem jak przyjdą goscie to łatwiej zonglować płytami na PC-cie (czy ew. zrobic playlistę).

Łatwiej zmienić dzwięk ustawieniem kolumn niż odpowiedzieć na pytanie który transport jest lepszy ...
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

asmagus

  • 4439 / 5445
  • Ekspert
09-08-2010, 12:37
>> ogorek, 2010-08-09 12:00:27
(...)

Łatwiej zmienić dzwięk ustawieniem kolumn niż odpowiedzieć na pytanie który transport jest lepszy ...


Szczególnie, że wszystkie powinny być identyczne  :))))))

Majk

  • 31 / 5031
  • Użytkownik
09-08-2010, 14:21
Planowany przeze mnie zestaw ma służyć tylko do odsłuchów, bez potrzeby obróbki/nagrywania dźwięku.
hiFace jest konwerterem i coś mi się zdaje, że jednak obsługa standardowej karty będzie z większym zyskiem dla jakości sygnału. HiFace sadzę jest pożądany w systemach przenośnych jak laptop, gdzie dysponuje się jedynie wyjściem USB. Nowa wersja Evo już korzysta z zewnętrzengo zasilania, czyli jednak jest w którą stronę robić progres...
Bo gdyby było inaczej, to w zasadzie wystarczyłoby kupno najtańszego możliwego CD z wyjściem cyfrowym, podłączony do DACa z pożądnym zegarem i tyle. Tak mi się zdaje. Odtwarzacze CD przynajmniej są dobrze ekranowane w odróżnieniu od PC.

ogorek

  • 855 / 5236
  • Ekspert
09-08-2010, 14:34
>>>>>>>>>>>>>

Odpowiadasz na wpis
>> asmagus, 2010-08-09 12:37:25


Szczególnie, że wszystkie powinny być identyczne :))))))

<<<<<<<<<<<<

Ale tak nie jest ... Łoczywiscie suseł na to"niemożliwe\'. Już @majkel kiedys pisal, ze słuchał swojego DAC-a z porządnego napędu i wtedy kable okazywały się mało istotne.

Reasumując hiface ma naprawdę sporo pozytywnych opinii na tweek geek, Head-FI i innych.
Często wygrywa z dobrymi kartami czy jest porównywany wręcz z uznanymi transportami. Owszem w wersji EVO ma separację galwaniczną wyjsc, osobne zasilanie i duzo wyjsc.

Ale w kazdej ztych wersji konwersja bardziej polega na zbuforowaniu PLIKU !!! i wysłaniu go taktując własnym zegarem (jak wspomnialem hiface posiada dwa).

Jak @majkel i wiele osób poprawiało swoje transporty - zaczynali od wymieny zegara. SPDIF jest taktowane źródłem, stąd dobry zegar to podstawa sukcesu. A odśmiecanie zasilana jest w hiface zrobione chyba całkiem nieźle.

Przecież równie dobrze mozna podłączyć byle jaki zasilacz 9V do EVO i jaką to będzie mieć przewagę nad zasilaniem po USB ?

Reasumując (ponownie) - wydaje mi sie, ze hiface jest bezpiecznym i sprawdzonym wyborem.
Co więcej jak dostaniesz (wybierzesz) gdzies DAC-a z wejsciem BNC to mozna kupić hiface z BNC i wtedy naprawdę odpada koszt (psychiczny i fizyczny) szukania dobrych kabli.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

ogorek

  • 855 / 5236
  • Ekspert
09-08-2010, 14:42
Jeszcze mały suplement ...

EVO ma MOZLIWOSC zewnętrznego zasilania. Ale takowe nie jest sprzedawane w zestawie.

Standardowo EVO zasilane jest z USB. Mozesz sobie dokupić zasilacz jak psychicznie i fizycznie da to poprawę.
Co więcej są tacy zawodnicy co podłączają do niego linear PSU 9V, droższe od samego EVO ...

Jeszcze raz powtórzę, ze ideą hiface jest przesył strumienia cyfrowego audio.
Poniewaz w standardzie SPDIF taktowanie jest zaszyte w strumieniu danych - ważny jest dobry zegar.

Tani CD ma często taki sobie zegar (mimo, ze nie jest to wielki koszt). Brak separacji wyjscia cyfrowego ..., bardzo słąbą (lub brak) sekcję filtracji zasilania. Spójrz na opisy nowy CD/BR. Jedna płytka i oszczędnośći w sekcji zasilania, trafo niczym nie ekranowane, itd, itp
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

-Pawel-

  • 4724 / 5501
  • Ekspert
09-08-2010, 16:22
>> Majk, 2010-08-09 11:22:17
(..)No i jeszcze sterownik, dobrze że zwracacie uwagę. Chodzi o oprogramowanie instalowane w systemie operacyjnym? Przecież to również bardzo ważna sprawa. Czy w tej kwestii któryś z producentów odstaje od innych (nie licząc Creative:P)? I co sądzicie o samej instalacji, w kwestii relacji sterownika z OSem? Z powódek finansowych planuję użycie Linuksa.


Jeśli kupisz kartę E-MU, RME, lub Lynx to sterownik nic Cię nie obchodzi, instalujesz standardowe oprogramowanie do karty dołączone przez producenta, a dźwięk wysyłasz bezpośrednio przez protokół ASIO(musisz najpierw odpowiednio skonfigurować player aby z tego protokołu korzystał na wyjściu). Tylko nie myl prawdziwego ASIO z ASIO4all, które można użyć z każdą kartą lecz w zastosowaniach czysto odsłuchowych gdzie chodzi o jakość dźwięku nic to teoretycznie ani praktycznie nie da.


Ja osobiście zawsze wolałem mieć normalną kartę fizycznie zainstalowaną w komputerze, zawsze można z czymś porównać, wymienić na lepszą, czy nawet jeśli chodzi o samą wysyłkę dźwięku software\'owo to nie muszę się niczym martwić bo wspomniany ASIO działa bez względu na OS czy platformę więc wynalazki typu sterowniki pod USB czy problemy z kmixer\'em(który próbkuje poprawnie tylko w 44.1, a mam kilka wydawnictw o wyższych SR) nic mnie nie obchodzą. Ponadto nigdy nie spotkałem się ze zjawiskiem pojawiania się cyfrowych śmieci przy użyciu pełnoprawnej karty, a np przy użyciu PC-Link coś takiego ponoć występowało, nigdy nie rozumiałem w czym jest rzecz bo sam omijam wszelkie inne rozwiązania więc myślę, że karta w roli transportu jest poniekąd bardzo wygodnym rozwiązaniem, chociaż nie najtańszym, zaś o wiele tańszym niż dobry CD :)

Majk

  • 31 / 5031
  • Użytkownik
12-08-2010, 13:05
"Reasumując hiface ma naprawdę sporo pozytywnych opinii na tweek geek, Head-FI i innych.
Często wygrywa z dobrymi kartami czy jest porównywany wręcz z uznanymi transportami. Owszem w wersji EVO ma separację galwaniczną wyjsc, osobne zasilanie i duzo wyjsc."

A możesz podać dokładnie, o które karty chodzi? Przepraszam, że tak dopytuję, ale po prostu nie mam ostatnio za dużo czasu, a chętnie bym te wspomniane przez Ciebie fora poczytał. Chodzi o to, by wychwycić jakąś różnicę między Twoim rozwiązaniem a posiadaniem samej karty, jak Paweł. Sądzę jednak, że najlepszym wyjściem byłby test porównawczy i już. A właśnie- co z tym testem ABX? :)

ogorek

  • 855 / 5236
  • Ekspert
12-08-2010, 13:58
>> Majk, 2010-08-12 13:05:31

Wiesz co, to jest niemożliwe aby ktoś za Ciebie podjął decyzje.
Jak masz entuzjastyczne recenzje to wiele osób daje się ponieść na fali i twierdzą, że nie słyszą różnicy między LINN-em, drogą kartą a hiface.

Moim zdaniem będziesz zadowolony z zakupu hiFace versus porównywalna cenowo karta.
I będzie to bardziej uniwersalne połączenie.

Ale nie twierdzę, ze uzyskasz coś jakościowo znacznie lepszego od np. EMU (o której wspominał Paweł)

Po prostu hiface będzie rozwiązaniem minimalistycznym i uniwersalnym.
Audionemesis VLE, Audiolab mDAC, BP, AKG701, T90, stacj: HEED Obelisk SI
Każda modyfikacja systemu podnosi jakość brzmienia o 2 klasy wyżej. Po pewnym czasie zauważam, że się pogorszyło w stosunku do poprzedniej wersji …

Majk

  • 31 / 5031
  • Użytkownik
13-08-2010, 21:36
No dobrze Ogorek, namówiłeś mnie;)
Ale mam jeszcze inną propozycję. Chciałbym dać jeszcze szansę mojej obecnej karcie dźwiękowej X-Fi XtremeGamer Fatal1ty Pro Series. Ma zmienione opampy na LM4562 oraz kondensator na Blackgate 2200uF 16V. Posiada ona współdzielone wyjście Digital Out, obsługujące SPDIF (tzw. FlexiJack). Podłączyłbym ją do wejścia Coaxial DACa. Ma to szansę bytu? No i co do DACa to przyznam się Wam, że myślę o Beresfordzie TC-7520 SE Caiman GFmod v3.

asmagus

  • 4439 / 5445
  • Ekspert
13-08-2010, 21:49
Dla Caiman GFmod v3. wyjście cyfrowe F1pro w zupełności wystarczy.

Majk

  • 31 / 5031
  • Użytkownik
14-08-2010, 17:44
Witam

Odpowiedni kabelek do podłączenia karty z DACiem już znalazłem. Czy możecie mi jeszcze podpowiedzieć, jakie interkonekty dobrać do podłączenia DACa (np rzeczonego Beresforda) ze wzmacniaczem (w tym miejscu wybrany już przeze mnie Grand Twin)?

-Pawel-

  • 4724 / 5501
  • Ekspert
14-08-2010, 18:20
Conducfil 8896 + wtyki Neutrik Pro-Fi + oploty. Lepszej opcji nie znam, przynajmniej biorąc pod uwagę koszty nie sięgające kosmosu ;)

Już tłumaczę jak to zrobić. Zamawiasz Conducfila z Amperka po przez allegro(tyle metrów ile będziesz potrzebował), aktualnie nie ma trwającej aukcji ale zawsze ostatecznie możesz poprosić kogoś z Krakowa żeby Ci kupił i wysłał, ja tak robiłem. Później zamawiasz sobie wtyki i oplot np z RMS\'u i lutujesz ;) Jeśli nie chcesz lutować tego sam to podeślij sam kabel do RMS i napisz żeby Ci zlutowali z Neutrikami ProFi po obydwu stronach i w oplocie odpowiedniej grubości, będzie zrobione estetycznie i solidnie, a cena wszystkiego łącznie nie przekroczy 300zł.

Jeśli nie chce Ci się tak kombinować(chociaż moim zdaniem warto), to weź Proela Die Hard 2XRCA, mam u siebie jedną sztukę i testowałem z Beresem, było OK, to dobry kabelek.

http://www.novamusic.pl/dh505-kabel-rca-rca-rca-18-p-1484.html