Audiohobby.pl

Czy są jakieś nowe i cekawe albumy z free jazzem?

zjaryz

  • 289 / 5863
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2008, 20:02
Szukam ciekawych, porywających, mocnych, głośnych i ekstremalnych płyt z muzyką free. Czy znacie jakieś NOWE albumy? Czy słyszeliście coś ciekawego? A może znacie coś, co Was porwało?!
zjaryz

pastwa

  • 3815 / 5895
  • Ekspert
28-04-2008, 20:32
Pytanie tez gdzie jestes w temacie (w jakich obszarach, wykonawcach sie obracales ostatnio), latwiej wowczas ewentualnie podac cos dla Ciebie nowego z owego NOWEGO :"))

pzdr.

zjaryz

  • 289 / 5863
  • Zaawansowany użytkownik
28-04-2008, 21:07
albert ayler, vandermark, otomo yoshihide, eric dolphy, cecil taylor, john coltrane, tarwater, joe mcphee, leroy jenkins, robert wyatt, alice coltrane, sonic youth...

pozdr.
zjaryz

cocor2007

  • Gość
28-04-2008, 21:39
Jak jeszcze nie słyszałeś, to sięgnij po Mal Waldron "One More Time" Sketch 2002. Każda płyta Waldrona jest warta uwagi, ale to trio ze Stevem Lacy i Jean-Jacques Avanelem jest IMO genialne. Nie cały czas jest głośno i ekstremalnie, ale warto spróbować.
Z innej beczki Tim Berne "The Sublime and. Sciencefriction Live", Thirsty Ear 2003.

To tak na szybko, pewnie są dziesiatki odjechanych płyt free, ale przyznaję się, że nowości nie śledzę ostatnio.

pastwa

  • 3815 / 5895
  • Ekspert
28-04-2008, 21:51
Nie wiem czy Ci podejdzie i czy juz nie masz, moze nie NOWE ale nie wymienione powyzej, mnie lezy Grassy Knoll (bardziej w strone fusion, dobry jest \'Positive\'..), wymieniona niedawno Zeena Parkins (np. najnowsze Nightamare Alley..), Ikue Mori (komputeryzowala wraz z Zeena), Billy Cobham (swietny w calosci), Bobby Previte,Ekkehard Ehlers (!)...zdecydowanie tez Theo Travis, tyle co mi przychodzi do lba tak na teraz do sprawdzenia, jak sobie cos przypomne to dorzuce, sam tez jestem ciekaw propozycji od innych.

pastwa

  • 3815 / 5895
  • Ekspert
28-04-2008, 23:31
Dorzuce tez wzglednie starszy album \'Moist\' Schneidera TM, tego goscia zreszta pewnie tez juz znasz z odsluchow Tarwater (jego wokal na the needle was traveling)..jednak pozniejsze, wokalne albumy tego pana odradzam.

frank

  • 527 / 5898
  • Ekspert

frank

  • 527 / 5898
  • Ekspert

atom

  • 191 / 5856
  • Aktywny użytkownik
29-04-2008, 09:35
-> zjaryz
A co to znaczy nowe? Ile lat musi mieć płyta, żeby się załapać? ;)
Moja propozycja nie jest może najnowsza (wydana w 2002), z pewnością też nie jest ekstremalna i szczególnie głośna. Ale chyba żadna z ostatnio zakupionych przeze mnie płyt tak mnie nie porwała. Mowa o kapitalnym duecie: Sabir Mateen / Hamid Drake - Brothers Together (Eremite)

http://www.diapazon.pl/PelnaPlyta.php?Id=4762

pozdrawiam

dong

  • 541 / 5864
  • Ekspert
29-04-2008, 09:46
^frank

http://przekroj.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3139&Itemid=91&limit=1&limitstart=2

rzeczywiście wywiad ciekawy, dzięki za linka.

nie wiedziałem o polsko-góralskich powiązaniach Wyatta.

a o wyatting pozwolę sobie tu zacytować, bo uśmiałem się przednio   :) :) :)
"Brytyjczycy ukuli niedawno termin „wyatting”. Co oznacza ten czasownik?
– Oznacza publiczne granie takich płyt, których nikt nie mógłby znieść – głównie po to, aby błyskawicznie opróżnić pub. Jakiś nauczyciel wymyślił, że najskuteczniej nadają się do tego nagrania Roberta Wyatta, i tak już zostało."

ps: związek z tematem to chyba jednak tylko dzięki wymienieniu RW przez zjaryza w jednym z wpisów, bo skojarzenia z free jazzem jednak słabiutkie...

pps: a ja za Wyattem również przepadam, najnowsza płyta (Comicopera) znowu znakomita!

broy

  • 179 / 5850
  • Aktywny użytkownik
29-04-2008, 09:47
Odpowiadasz na wpis
>> zjaryz, 2008-04-28 21:07:11
sonic youth...
 
a sy to free jazz?

dong

  • 541 / 5864
  • Ekspert
29-04-2008, 10:17
^zjaryz

a w temacie wątku: z Twoich rozmaitych wpisów wnoszę, że słuchasz jednak znacznie szerszego spektrum wykonawców niż wymieniłeś wczoraj, więc trudno ocenić, czy pominięcie niektórych nazwisk oznacza, że nie gustujesz, czy że jakimś trafem nie znasz :)

na wszelki wypadek wymienię więc parę typów, być może doskonale Ci znanych:
jeśli Coltrane, to np. David S. Ware (najlepiej chyba \'Live in the world\', bo od razu hurtowo - 3 płyty w dobrej cenie)
jeśli C.Taylor -> starsze nagrania Marilyn Crispell (np. płyty solo na Music & Arts)
może też Satoko Fujii (trochę wpływów Taylora jest, chociaż to w mniejszym stopniu free, za to znacznie szersze spektrum zainteresowań - jak ma być czadowo to np. "Vulcan", ale polecam praktycznie wszystko)
jeśli L.Jenkins -> Billy Bang (może niezbyt to ekstremalne, ale znajdziesz tu podobne chropawo-szorstkie brzmienie skrzypiec... polecam np. "F.A.B." z Fondą i Altschulem)
jeśli J.McPhee -> znasz jego nagrania w Trio X (z Duvalem i Rosenem), bardzo zróżnicowane zresztą?

kto jeszcze? hmmm.... to może będę wymieniał wg klucza "co was porwało"  :)
jak znajdujesz szkołę AACM?
Ganelin Trio? starsze nagrania na Leo? "Ancora da Capo", "Strictly for our friends"...
Daniel Carter? Marco Eneidi? Mark Whitecage? Joe Morris? Steve Swell?
a np. takie płyty z Williamem Parkerem w składzie:
Other Dimensions in Music "Live at the Sunset" (Marge)
Parker, Campbell, Carter, Silva "Fractured Dimensions" (FMP)

ps. jakby zawitał tu pavbaranov, to dostałbyś pewnie długaaaaaśną listę rekomendacji.  :)

zjaryz

  • 289 / 5863
  • Zaawansowany użytkownik
29-04-2008, 10:55
>> broy, 2008-04-29 09:47:22

>a sy to free jazz?


bo mnie się sy ze wszystkim kojarzy...
zjaryz

zjaryz

  • 289 / 5863
  • Zaawansowany użytkownik
29-04-2008, 11:00
>> atom, 2008-04-29 09:35:41
>A co to znaczy nowe? Ile lat musi mieć płyta, żeby się załapać? ;)


a tak max, to 665 dni... :)

pozdr
zjaryz