Audiohobby.pl

Hurricane - High Efficiency 2way

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
18-07-2021, 09:22
WYKAZ KOMPONENTÓW

Poniżej zamieszczam wykaz komponentów użytych do budowy prezentowanej pary kolumn, w oparciu o indexy z Polinku. .... Zaznaczam, że wykaz jest przykładowy, można mieszać droższe komponenty z tańszymi, ważne tylko żeby trzymać się podanych wartości.

Chciałbym jeszcze dodać, że obie rezystancje cewek (DCR) są dopasowane do zwrotnicy i nie zalecam eksperymentów, również w gałęzi wysokotonowca.


Przetwotrniki:

Seas CA22RNY                       INDEX: H1471-08  2sztuki
Seas 27TBCD/GB-DXT                 INDEX: H1499-06  2sztuki



Zwrotnice (Standard)

C1, C4  12 uF  Cross-cap         INDEX: 400/ 12.00       4sztuki
C2     3.9 uF  Cross-cap         INDEX: 400/  3.90       2sztuki
C3     8.2 uF  Cross-cap         INDEX: 400/  8.20       2sztuki

R2     5.6 Ohm                   INDEX: MET-TY10/  5.60  2sztuki

L1     2.7 mH;   DCR 0.07 Ohm (toroidalna)      INDEX: *TZA 2.7 1.6 30 2sztuki
L2     0.330 mH; DCR 0.194  Ohm (powietrzna)    INDEX: *1712 CEWKA 2sztuki


Voicing (opcjonalnie):

C2     3.3 uF  Cross-cap         INDEX: 400/  3.30       2sztuki
R2     6.8 Ohm                   INDEX: MET-TY10/  6.80  2sztuki


No włąsnie i oto jest pytanie.

Dlaczego rezystancja cewki 2,7mH musi być tak skrajnie niska???
Głośnik ma dość wysokie EBP ponad 90. Stosunkowo niską Vas co sprawia, że w proponowanej obudowie 40 litrów strojonej na 36Hz spadek częstotliwości zaczyna się bardzo wcześnie. Leci w dół wyraźnie już od 120 Hz a -3db jest przy 53 Hz i co prawda  -6 db jest przy 39 Hz wiec będzie miał dobry impuls.

ALE czy założenie cewki np. 0,3 om, 0,6 om, 0,9 om - bardzo odstroi zwrotnicę?

Bo dla strojenia obudowy zmiana jest wręcz symboliczna. A nawet może poprawić kształt przebiegu spl na basie.
Nie wspominam o cenie takiej cewki i możliwości zastosowania powietrznej - to też dla niektórych może być istotne.

Zastosowałbym cewkę powietrzną drutem 1,4 która ma 0,525om rezytancji co jednak stanie się z odstrojeniem zwrotnicy?. Wg WinIsd dla f> 500hz różnica między Re cewki 0,07 a 0,525 wynosi około 0,3db. Dla odsłuchu ma to niewielkie znaczenie. Ale może większe dla zgrania fazowego?
« Ostatnia zmiana: 18-07-2021, 09:32 wysłana przez tetejro »

irekka

  • 5 / 242
  • Nowy użytkownik
17-08-2023, 21:32
Witam. Projekt sprzed wielu lat, ale na tyle mi się spodobał, że postanowiłem go zrealizować w dzisiejszych czasach. Zacznę od tego, że nie bardzo mam warunki do prac stolarskich. Pierwsza moja myśl to zatrudnienie stolarza. Znalazłem polecanego, wycenił swoja pracę. Nie odpowiadało mi to, że miałem otrzymać gotowy produkt. Skrzynki oklejone, wygłuszone - wrzucam zwrotnicę + przetworniki i mam projekt skończony. Mojej pracy byłoby tam niewiele a to nie w moim stylu. Dlatego wybrałem inna drogę. W Castoramie zamówiłem formatki z MDF 18. Oczywiście wcześniej musiałem zwymiarować całość. Tu pojawiła się pierwsza wątpliwość - co jest krytyczne - wymiar wewnętrzny czy zewnętrzny. Gdy zmienimy grubość ścianek i wzmocnień zachowując zewnętrzne gabaryty to zmieni się pojemność. Wymiary kratownic podane chyba na stronie 4 dotyczą MDF 22. W sumie przyjąłem wymiar zewnętrzny jako ten modelowy (960 x240x360) i do tego dopasowałem płyty MDF 18. Front będzie z podwójnej płyty czyli 36mm. Po przeliczeniu ile zajmują wzmocnienie i założenia co do wygłuszenia pojemność powinna być około zalecanych 41 litrów. Może teraz o kosztach. Potrzebne będą narzędzia - część z nich miałem a kilka dokupiłem. Na pewno wyrzynarka (Parkside około 130 zł), wkrętarka (miałem) kilka pilników (tarnik płaski i półokrągły dokupiłem), do wyrzynania otworów narożnych w kratownicy otwornica (miałem), ściski - ja kupiłem taśmowe, piłka do drewna (miałem). Do wyfrezowania otworów pod przetworniki prawdopodobnie kupię frezarkę - używaną lub też Parkside. Szlifierka wibracyjna (akurat mam). Klej, trochę papieru ściernego, jakaś metrówka, kątownik. Wykończenie - jeszcze nie zdecydowałem czy będę oklejał czy pomaluję. A malowanie domowe czy w zakładzie lakierniczym - mam trochę czasu - nie śpieszy mi się. Skrzynka jedna już schnie. W przyszłym tygodniu pewnie uda się sklejenie drugiej - prawie wszystko już jest przygotowane. Być może ciąg dalszy opisu nastąpi.

Krzych 2

  • 84 / 5866
  • Użytkownik
19-08-2023, 14:54
Wykończenie - jeszcze nie zdecydowałem czy będę oklejał czy pomaluję.
Polecam fornir modyfikowany moim zdaniem najlepsza opcja dla początkującego amatora, jest to przewidywalna metoda i tania przede wszystkim. Do wykończenia olej lub olejo-wosk jakiś twardy. Chociaż ja nie jestem zbyt zadowolony z efektu brzmieniowego coś jest spitolone dla mnie nieco za ostro na wyższej średnicy. Czy to wina Cross-cap użytych? Czy jeszcze coś. Kolumn ostatecznie nie pomierzyłem, trzymałem się dokładnie wymiarów, a w zasadzie nie ja tylko znany forumowicz, który budy dla mnie zrobił
« Ostatnia zmiana: 19-08-2023, 14:56 wysłana przez Krzych 2 »

irekka

  • 5 / 242
  • Nowy użytkownik
20-08-2023, 17:10
Cieszę się, że ktoś się odezwał. Moje wahanie co do wykończenia nie dotyczą techniki, ceny czy łatwości wykonania - chodzi raczej o to jak je wykończyć, żeby pasowało w miejscu gdzie będą stały. W zwrotnicy raczej nie będzie cross-capów.

irekka

  • 5 / 242
  • Nowy użytkownik
12-10-2023, 17:31
Trochę czasu minęło - kolumny prawie gotowe. Wrzucę  kilka informacji, które może się przydadzą.
Warto przed zabranie się do budowy wiedzieć jak chcemy, żeby kolumny były wykończone. Ja planowałem fronty pomalować - reszta (oprócz podestów) miała być oklejona. Ostatecznie wszystko (oprócz podestów) okleiłem. Dlaczego ma to znaczenie - przy frezowaniu otworów warto zostawić środkową cześć i dopiero na końcu ją wyciąć. Mamy podparcie dla cyrkla frezarskiego. Ja wyciąłem otwory a po oklejeniu musiałem dla otworu głośnika niskotonowego przykręcać poprzeczkę. Nie bardzo widzę możliwość przycięcia w miarę precyzyjnie forniru  w inny sposób jak frezowanie. Dobrze też na początku wyfrezować klika milimetrów mniejszy otwór - potem już razem z fornirem poszerzyć go do nominalnego. Otwór pod wysokotonowy zrobiłem frezarką używając tulei kopiującej (można też użyć frezu z górnym łożyskiem) - szablon można wyciąć z płyty - ja wydrukowałem sobie w 3D. Duży otwór to cyrkiel frezarski, a bass reflex otwornica. Szablon tymczasowo mocowany był taśmą dwustronną. Po oklejeniu otwór pod wysokotonowy ponownie za pomocą szablonu,  duży otwór po przykręceniu poprzeczki frezarką pracującą jako cyrkiel, a w bass reflex wyrównałem fornir do otworu używając frezu prostego z łożyskiem dolnym. Łożysko ogranicza frezowanie do zadanego kształtu. Płytki zwrotnic wydrukowałem w 3D - od razu z nóżkami. Kondensatory białe Mudorfy MCap Classic na 400V. Na zdjęciach zwrotnic w tym wątku widziałem, że niektórzy stosowali taśmowe - ja zgodnie z opisem na pierwszej stronie kupiłem drutowe. Na sklejanie konstrukcji poszło ponad pół butelki 750g Pattexu Wood standard, a do oklejanie 2 butelki 750g Pattex Wood Express. Fornir modyfikowany - 3 arkusze 60x250 cm (można zmieścić się w dwóch ale bez możliwości manewrowania wzorem). Dla testu przykleiłem jeden tył obudowy flizeliną do góry. Flizelinę najłatwiej usunąć delikatnie ją nawilżając a potem drucianym kuchenny drapakiem wzdłuż słojów ją zdzierać. Nie da się tego w prosty sposób (jak napisali na jednym z forów) zeszlifować. Wyrównanie forniru do brzegów - frezarka z frezem prostym i dolnym łożyskiem. Wykończenie - olejo wosk OSMO. Trzykrotne położenie warstwy wosku wymaga zakupu 2 puszek 0,125 litra. Na dwukrotne jedna wystarczy.  Zwrotnice umieściłem pod ukośna półka - mam do nich dostęp ponieważ podest jest mocowany do reszty za pomocą konfirmantów.  Na początku napisałem, że kolumny prawie gotowe - czekam ze złożeniem w całość na wyschnięcie wosku. Pewnie za kilka dni po raz pierwszy usłyszę jak to gra.

Marcellus

  • 14 / 4913
  • Nowy użytkownik
30-10-2023, 12:50
koniecznie pochwal się efektem końcowym :)
jak rozłożyłeś wytłumienie w środku? co zastosowałeś?

irekka

  • 5 / 242
  • Nowy użytkownik
08-11-2023, 21:41
Gra bardzo fajnie.
Nie ma jednej recepty na wytłumienie. To robota jednorazowa - nie ma w zasadzie sposobu na zmianę wytłumienia bez rozklejania skrzynek - czyli nie ma sposobu :) bo nie wyobrażam sobie odklejania lub doklejania czegoś przez otwory głośnikowe.
Ja dałem mate bitumicznych od góry i za niskotonowcem, potem całość filcem poroso, za głośnikiem średnio-niskotonowym watolina + na tej dolnej ukośnej półce 2 warstwy watoliny.

Marcellus

  • 14 / 4913
  • Nowy użytkownik
09-11-2023, 08:29
o rozklejaniu obudów nie ma mowy :) jedyne co pozostaje po zbudowaniu to zmiana ilości np. wełny owczej czy innego materiału który można przez otwory przetworników za nimi lub gdzie ręka sięgnie rozmieścić, roboty w sumie dużo nie jest a można dostroić dźwięk pod siebie.

irekka

  • 5 / 242
  • Nowy użytkownik
11-11-2023, 14:40
Dostrajanie to raczej elementy zwrotnicy, długość rury BR - a różnice do uchwycenia przy zmianach w wytłumieniu to moim zdaniem ilość mat bitumicznych. Materiały typu wata owcza czy watolina - to pewnie udałoby się usłyszeć zapychając cała objętość  i potem dla porównania wyjmując wszystko. Ale z drugiej strony skoro są ludzie, którzy uważają, że słyszą kierunkowość 20cm kabla RCA ...

chohol86

  • 1 / 4525
  • Nowy użytkownik
23-11-2023, 17:26
Witam, kto wykona zwrotnice premium do tych kolumn?

bbbbb29

  • 2 / 91
  • Nowy użytkownik
30-12-2023, 17:59
Witajcie,
Czy jest ktoś w okolicy Warszawy, kto zrobił takie kolumny i podzieliłby się doświadczeniami i może byłaby możliwość odsłuchu? Oczywiście nie za darmo :-)
Zastanawiam się nad rozpoczęciem tego projektu.