Warto tez wspomnieć, że większość kolumn do nagłośnienia PA, budowanych jest również ze stosunkowo cienkich sklejek 10-15cm, ponieważ niska waga tych kolumn jest kluczowym elementem całej konstrukcji. Nie przeszkadza to jednak w uzyskaniu odpowiedniej jakości basu.
To dwie różne rzeczy - cienkie ścianki by obniżyć rezonans i cienkie ścianki by obudowa była lekka.
MDF to paździerz - płyta wiórowa znana od lat a nie zaden wymysł z epoki monitorów BBC. Płyta ta ma rożną gęstość. Kiedyś była płyta miękka - tak która się kruszyła w palcach. Nie robiono z niej obudowy coś na pewno jej rezonans był bardzo niski, bo by się rozpadła. Więc cos musiało jeszcze być jej nośnikiem konstrukcyjnych - np. sklejka.
Obudowy estradowe sa dzielone. Cienka sklejka do odelzenia obudowy basowej skutkuje koniecznością wkładania w środek płyt stalowych lub betonowych. W sekcjach średniotonowych i LA znaczenie ma waga - a rezonans zależy w duzej mierze nie tylko od grubości ale tez od faktycznych wymiarów.
Obudowę można zrobić wiotka przesuwając rezonans jak najniżej i wykorzystywać właściwości stratne samej konstrukcji ścian, albo zrobić odwrotnie - maksymalnie sztywna choćby betonową przesuwając rezonans ścian obudowy bardzo wysoko.
Założyciel Audio Physics twierdził ze sztywna obudowa jest lepsza od stratnej ale powoduje emisje rezonansu przez membranę głośnika, także jeżeli wewnątrz jest sprężysty materiał tłumiący. Wiec postulował podział wnętrza obudowy na wiele małych komór akustycznych. Rzecz w tym ze te teorie nijak się mają do rzeczywistych produktów w których sam nie stosował takich rozwiązań.