Audiohobby.pl

Hurricane - High Efficiency 2way

grz_ech

  • 3 / 4545
  • Nowy użytkownik
03-01-2014, 01:16
już wiem, także można uznać pytania za niebyłe
www.twojaklima.pl Montaż klimatyzacji warszawa

konjow

  • 21 / 3945
  • Użytkownik
03-01-2014, 09:50
@grz_ech czy mozesz odpowiedziec na swoje pytania jesli juz znasz odpowiedz. Chetnie ja poznam.

grz_ech

  • 3 / 4545
  • Nowy użytkownik
03-01-2014, 22:26
ok tutaj jest odopwiedź http://www.audiostereo.pl/kolumny-wedlug-projektu-krs47-hurricane_108205.html/page__st__30#entry3037808

w skrócie:
dnośnie BR
Krs47 opisał tą kwestię w wątku :
" W przypadku umiejscowienia na dolnej ściance można zwiększyć średnicę portu i tym samym odpowiednio jego dlugość, żeby uniknąć wydostawania się fal stojących, ktore najmocniej "hulają" na skrajach obudowy.
Podobnie z przednim i tylnim umiejscowieniem portu, oba są poprawne tylko nie zaraz przy spodzie/ górze obudowy

odnośnie kondensatorów - nadal tak naprawdę nie wiem co wybrać ale podobno im lepiej tym lepiej ;) a lepiej to drożej ...
np: Mundorf Supreme
www.twojaklima.pl Montaż klimatyzacji warszawa

EMiL

  • 531 / 5879
  • Ekspert
05-01-2014, 22:40
Policz ile supreme wyjdą do tej zwrotki... Przed liczeniem usiądź, bo można zasłabnąć:)

Armfighter

  • 5 / 3905
  • Nowy użytkownik
23-01-2014, 22:53

Hurricane w kolejnym wcieleniu, tym razem orzech lakierowany na połysk, jeszcze bez podstaw, będą czarne.
Trochę się narobiłem ale efekt końcowy jest OK.
Armfighter

Armfighter

  • 5 / 3905
  • Nowy użytkownik
24-01-2014, 12:20
Armfighter

Olekbiker

  • 16 / 5845
  • Nowy użytkownik
03-02-2014, 20:50
Od pewnego czasu realizuję aktywnie napędzany (zwrotnice cyfrowe) projekt kolegi Krs47- Hurricane. Więcej szczegółów zamieściłem w wątku na konkurencyjnym forum: http://www.audiostereo.pl/kolumny-wedlug-projektu-krs47-hurricane_108205.html .

Obecnie jestem na etapie końcowym projektu- wygrzewam głośniki i zastanawiam się nad optymalną zwrotnicą.

W piątek otrzymałem od kolegi Marko3T obudowy wykonane według mojego projektu. Jakość na najwyższym poziomie- wyglądają dokładnie tak jak chciałem. Fornir to heban makassar odpowiednio lakierowany (lekkie przyciemnienie). Koszt obudów optymalny mając na uwadze ilość pracy i jakość wykonania- 1100 zł.

Koszt wykonania wszystkich prac od początku do końca zamknął się w kwocie 2800 zł jednak należy pamiętać, że nie kupowałem elementów zwrotnicy.

Zwrotnica:
Wykonanie aktywnej zwrotnicy w oparciu o analogową kolegi Krs47 nie było proste, jednak po kilku próbach generalnie udało się wszystko poskładać. Dokonałem symulacji w programie LspCad przerysowując do niego całą zwrotnicę i podając dla głośników ich funkcje impedancji (dla CA22RNY ze względu na brak zmuszony byłem wykorzystać podobną z bliźniaczego głośnika CA22RNX). Następnie posiadając wykresy częstotliwościowe wykonałem na ich podstawie filtry FIR ale o fazach jak z filtrów pasywnych.

Obecnie głośniki traktuję delikatnymi natężeniami dźwięku, aby dać im czas na wygrzanie. Mogę jednak napisać parę informacji o dźwięku:
W porównaniu do mojego poprzedniego zestawu (XT18WH i MDT29) jest bardziej sterylnie i technicznie, czysto. Głośnik wysokotonowy jest z natury syczący, metalowy, co ewidentnie słychać. Na ten moment nie odczuwam ogromnych różnic w basie i generalnie nadal mi go trochę brakuje (oczekiwałem więcej). Przyznaję jednak, że zakres ten jest przejrzysty, sprężysty i szczegółowy. Taki dźwięk ma swoje zalety, ale na ten moment nie jest dla mnie optymalny- jest mało melodyjny. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze sporo czasu musi upłynąć aby głośniki uzyskały optymalne parametry pracy więc nie ma powodów do zmartwień.

W następnych etapach (za kilka tygodni) wykonam pomiary głośników i postaram się dobrać filtry FIR linearyzujące fazę kolumn oraz pobawić się z częstotliwościami podziału ponieważ mam wrażenie, że przesunięcie jej wyżej pozwoli na mniej techniczny dźwięk i większą "namacalność". O postępach będę informował na bieżąco.

Ze swojej strony serdecznie dziękuję wszystkim pomagającym mi zrealizować cały projekt, a w szczególności koledze Krs47 za udostępnienie swojego projektu.

nightrunner

  • 18 / 3710
  • Nowy użytkownik
24-03-2014, 14:29
Witam wszystkich.
Jestem na etapie kompletowania podzespołów i składania skrzynek.
Przy kompletowaniu zamówienia w polinku zauważyłem że są w ofercie dwie cewki rdzeniowe 2,7mH.
Cewka ind. 2,7mH +/-5% 0,07Ω +/-10% 1500W / 8Ω drut 1,6 rdz.30 śr.83 h.28mm index: 000-6105
Cewka ind. 2,7mH +/-5% 0,09Ω +/-10% 500W / 8Ω drut 1,2 rdz.10 śr.71 h.25mm index: 000-6103

Różnica w cenie jest znacząca bo prawie 40zł za 2 cewki.
Cewki są praktycznie takie same poza 0,02Ω różnicy w rezystancji, wytrzymałość mocowa nie ma tu większego znaczenia.

Krs47 zastosował w projekcie cewkę 2,7mH  0,07Ω

Czy jest jakieś ALE o którym nie wiem, które determinuje zastosowanie droższej cewki ?

KrzysztofPL

  • 7 / 3700
  • Nowy użytkownik
26-03-2014, 21:39
Witam wszystkich forumowiczów . Ja również zastanawiam sie nad wykonaniem tego projektu ale w stanie oryginalnym ze zwrotnicą z lepszej jakości elementami . Pytanie do was czy jest ktoś z was posiadaczy tych Hurricanów z województwa podkarpackiego? Chciałbym posłuchac tych kolumn , żeby być pewny czy zagra to pod mój gust i z moim zestawem *( wzmacniacz lampowy  PP EL34 RFT i CD zlampizowane .

KrzysztofPL

  • 7 / 3700
  • Nowy użytkownik
28-03-2014, 08:07
Spójrz różnią się grubością drutu i troszkę rezystancją . rezystancję można pominąć gdyż mieści się w toelrancji błędu natomiast grubość drutu może mieć większe znaczenie . Ja również teraz będę robił ten projekt i chyba wezmę tę droższą cewkę z grubszym drutem .

nightrunner

  • 18 / 3710
  • Nowy użytkownik
28-03-2014, 17:56
KrzysztofPL grubość drutu i rozmiar rdzenia to właściwości fizyczne, których prąd "nie widzi".
Prąd widzi większą rezystancję wynikającą z mniejszego przekroju drutu i nieliniowość charakterystyki wynikającą z jakości zastosowanego rdzenia.

mollto

  • 6 / 4233
  • Nowy użytkownik
29-03-2014, 10:57
Ja nosiłem się z budową Huraganów około roku, ale w końcu zebrałem się i zbudowałem.
Pierwszy odsłuch był na szybko bez dokładnego skręcenia obudowy i zagrało pięknie, teraz kolumny są w lakierni gdzie są już po 2 warstwach lakieru mat, i czekają na jeszcze dwie, lekki problem z fornirem ale kłopoty już opanowane ;)

KrzysztofPL

  • 7 / 3700
  • Nowy użytkownik
29-03-2014, 15:40
Nightrunner , prąd nie widzi , lecz przepływający przez cewkę prąd elektryczny powoduje drgania drutu. Im większa średnica drutu tym większa eliminacja drgań .

Diamond32

  • 1 / 3860
  • Nowy użytkownik
31-03-2014, 10:04
Ja zastosowałem cewkę powietrzną na basie w tym projekcie i jest ok. Ma większą rezystancję - 0,34 ohm.

mollto

  • 6 / 4233
  • Nowy użytkownik
08-04-2014, 12:47
A to moje Hurricane, i fotka zwrotki wykonana w Polink, standard.