Audiohobby.pl

Cube Audio - Zapraszamy.

meloV8

  • 1552 / 5834
  • Ekspert
06-03-2016, 18:27
Z tymi parametrami to spokojnie ML TL, chociaz brakuje indukcji i Sd do pelnej symulacji.

lancaster

  • Gość
19-03-2016, 19:27
Zestaw na pojedynczym 8 calowym glośniku szerokopasmowym Cube w docelowej obudowie (prototypowa).
Pomiar pod kątem 10 stopni w firmowej pracowni ;-)

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
19-03-2016, 19:33
Mnie się podoba. Mieści się w korytarzu +/- 2,5db z lekkim podniesieniem. Jest szansa że może brzmieć bardzo sympatycznie.

Jesli chodzi o cenę w porównaniu do wyrobów z Chińskiej Republiki Ludowej to trzeba by sie odniesc do cen głosników uzywanych w Zu-Audio. To zdaje się są Tang Bandy i wcale nie są takie tanie.
« Ostatnia zmiana: 19-03-2016, 19:36 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
19-03-2016, 20:30
Raczej do Lowther czy Voxativ. Planujemy taniej od nich bo uznaliśmy ze to dobry pomysł i co najważniejsze można.
Najlepsze TB mielismy jakis czas temu u siebie i rozstawalismy sie  z nimi bez machania chusteczką :-)

To zupełnie inne granie, duzo ekspresyjniejsze i barwniejsze.

Pod koniec prac na stronie www, albo moze wczesniej tu we watku pojawia sie pomiary zestawow w bardziej miarodajnych warunkach niz z miejsca odsluchowego (ponad 2m), ale juz teraz moge powiedziec ze liniowosc nie tylko jak na fullrange jest znakomita pod kazdym kątem, praktyczny brak charakterystycznych zapadlosci w pasmie charakterystyk kierunkowych ktore zdarzaja sie we wszystkich widzianych przez nas do tej pory pomiarach szerokopasmowcow a w ukladach wielodroznych to oczywiscie szara rzeczywistosc.
Jedyne "odstepstwo" to podbicie wysokich tonow na osi ktore znika pod katem ok 5 stopni i od tego momentu az do 90 stopni włacznie mamy pasmo do minimum 15KHz ze spadkiem wzgledem 1KHz na poziomie 2-3dB albo w ogóle (w zaleznosci od kąta).

Co najwazniejsze odsluchowo to jest po prostu petarda w tej chwili, szerokopasmowka grajaca super nie tylko klasyke czy Jazz ale i rozrywke (nie mam na mysli plumkania tylko przykladowo dr dre, Eminem itd).

mamy swiadomośc ze zbudowaliśmy rzecz wyjątkową.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
19-03-2016, 20:47
Można wiedzieć z jakiego materiału jest membrana?

lancaster

  • Gość
19-03-2016, 21:09
celuloza. impegnowana

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
19-03-2016, 21:33
To jest 8" ?

ps. kiedyś miałem taki pomysł na zrobienie zestawu pseudo liniowego w postaci listwy z głosników TB 2-3" i do tego głośnik subwooferowy. Dawno temu planowałem coś takiego na kupułkach tonsilu jeszcze. Koszt i brak doświadczenia w takich konstrukcjach mnie powstrzymały.
« Ostatnia zmiana: 19-03-2016, 21:38 wysłana przez tetejro »

lancaster

  • Gość
19-03-2016, 21:54
dokladnie tak, to jest 8 cali :-)

niestety nie mam doswiadczen z line array na malych szerokopasmowcach. Graaf kiedys pisał o idei "materaca" czyli np. 4x4 3-4 cale. Nie wiem czy popełnił. Widzialem ze bywa na diyaudio.com

Cervantes

  • 398 / 5868
  • Zaawansowany użytkownik
19-03-2016, 22:56
Kiedyś też chciałem popelnić Line Array. Eksperymenty z 4 x Visaton FSR 8 szybko pokazały, że głośniki można łączyć tylko równolegle. Połączenie szeregowe zabiło kompletnie dźwięk. Siadło wszystko ;( Temat Line Array odpadł mi właśnie z tej przyczyny.
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
20-03-2016, 00:00
Zostawmy ten LA, tak wspomniałem bo mi się przy Tang Bandach przypomniało.

Istotniejsza będzie obudowa to tego pełnopasmowca.  8" powinien obsłużyć bez trudu pasmo basu. Praktycznie jednak większość pełnopasmowców które analizowałem miała wznoszącą się charakterystykę. Znaczne osłabienia basu nie jest złe moim zdaniem. Załóżmy że basu jest niewiele głośnik może pracować w małej OZ albo niewiele większej BR i wysoko na skali częstotliwości wytracać ciśnienie. To powinno być korzystne dla minimalizowania zniekształceń intermodulacyjnych, problematycznych w odtwarzaniu pełnego pasma jedną duża membraną.

Żeby ten skromny bas z niego wydobyć z powrotem trzeba wsadzić głośnik w jakąś pseudo tubę albo jak mówią na dalekim wschodzie - back loaded horn :)
Taki labirynt rujnuje liniowość, więc wymaga eksperymentów.

Widziałem taki projekt na 8" Tang Bandzie.

Wracając do ceny. Widziałem też Lovthery za 100 euro sztuka. Nie wiem jak sie odnieść do tego w kontekście np. przetwornika Mangera po 2500 złotych ?

lancaster

  • Gość
20-03-2016, 08:58
Dokladnie taki typ obudowy, lub jak kto woli odmiane voight pipe w tej chwili mamy na testach.
Lekkie nierownomiernosci charakterystyki są, wszystko sie zgadza, ale nie są one powyzej nierownomiernosci ktore wprowadza samo pomieszczenie. rozciągniecie basu przy odpowiednim ustawieniu zestawów w tej chwili od ponizej 40Hz.
W gotowej konstrukcji przewidzielismy filtr dla osób które :
- maja duze pomieszczenie
- lubią więcej basu
- nie moga ustawic kolumn przy scianie ktora wspomoze odtworzenie dolnego zakresu (sugerwane ustawienie)

Jak widziałes Lowthery za 100Euro/szt (zaczynaja sie od ponad 300 funtów /szt) daj znać gdzie, kupie kilka na handel :-)))

lancaster

  • Gość
20-03-2016, 12:50
Pomiar impedancji głosnika który mamy obecnie w testach.

cadam

  • 4401 / 5867
  • Ekspert
20-03-2016, 13:43
Po wysokości piku rezonansowego widać bardzo dużą dobroć mechaniczną co powinny przekładać się na bas dobrej jakości. Impedancja płaska jak stół więc faradajów w napędzie nie żałowaliście. Mógłbyś zmienić skalę na osi pionowej żeby lepiej było widać mody membrany?

tetejro

  • 2745 / 2956
  • Ekspert
20-03-2016, 14:21
Jak widziałes Lowthery za 100Euro/szt (zaczynaja sie od ponad 300 funtów /szt) daj znać gdzie, kupie kilka na handel :-)))
Chyba na jebaju. Wpisałem w wyszukiwarkę i coś takiego mi wyskoczyło w wynikach. Nie przyglądałem się bardzo mocno i dokładnie.

lancaster

  • Gość
20-03-2016, 15:33
cadam, wkleimy taka charke impedancji o jakiej piszesz, w tym slajdzie staralem sie zmiescic caly przebieg w oknie, po rozszerzeniu utniemy fragment na basie od góry.

Ale to juz po Świętach :-)