Audiohobby.pl

Potencjometry

Corvus5

  • 2596 / 5363
  • Ekspert
23-04-2010, 20:47
Czy spotkaliście się z wpływem na dźwięk pasożytniczych parametrów potencjometrów do regulacji głośności? Nie wiem, czy to wynika z budowy układu (potencjometr po stronie wejścia wzmacniacza słuchawkowego), czy potencjometru, ale zwiększanie jego rezystancji powoduje spadek ilości wysokich tonów i lekkie tłumienie. Wiatr wtedy nie brzmi jak wiatr, jest mały koc.

cadam

  • 4401 / 5898
  • Ekspert
23-04-2010, 21:02
Spotkałem się z trzeszczeniem potencjometrów węglowych podczas regulacji. O wiele lepsze, mniej szumiące i trwalsze są potencjometry cermetowe.

Corvus5

  • 2596 / 5363
  • Ekspert
23-04-2010, 21:16
U mnie jest trzeszczenie, ale tylko, gdy jest podawany sygnał, tzn. gdy jest cicha muzyka, to trzaski są słabo słyszalne, a przy głośnej muzyce różnica jest większa. Także rozbieżności między kanałami przy regulacji mam do 10% i się zmieniają przy kręceniu.

Bardziej myślę tu w kwestii, że np. bocznikowanie potencjometru plus szeregowo za nim większy rezystor niż normalnie czy coś podobnego może mniej pogorszyć dźwięk. Zmieni to skalę regulacji, ale też zmniejszy wpływ potencjometru, bo jego udział będzie mniejszy.

Gabriel

  • 1229 / 5693
  • Ekspert
23-04-2010, 21:57
Trzeszczenie potencjometrów pojawia się, gdy na zużytym lub nie dotartym potencjometrze odkłada się napięcie stałe.Trzaski można wyeliminować za pomocą kondensatorów, jeden przed potencjometrem, drugi - za nim.
Trzeba tylko pamiętać o dostatecznie dużej ich pojemności oraz znamionowym napięciu pracy, polaryzacji (ew. jakości).(chyba, że komuś bardziej odpowiadają trzaski potencjometru od obecności dodatkowego kondensatora w torze audio - te w zasilaczu też wchodzą w skład toru audio)

Molibden

  • 1906 / 5899
  • Ekspert
24-04-2010, 02:30
Zbyt duża rezystancja potencjometru powoduje w pewnych ustawieniach powstawanie filtru dolnoprzepustowego z pojemnościami w układzie (na wejściu, do masy). Oczywiście nie zawsze. Używam potencjoemetrów 5-20k. 100k już bym odradzał. Lepiej sterować z niskiej impedancji.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

miodek

  • 1 / 5112
  • Nowy użytkownik
10-05-2010, 22:31
Wszędzie można wstawiać cermetowe?a gainclone?
Ucz się ucz bo nauka to potęgi klucz...