Audiohobby.pl

Obudowy do elektroniki

  • Gość
17-04-2010, 22:51
i jeszcze wymiar zewnętrzny panela - 360*80*25 mm. Rozstaw otworów na potencjometry 100 mm.

lancaster

  • Gość
17-04-2010, 23:01
Konrad, aluminium da się chromować bezproblemowo. Mam firmę która robi to bardzo dobrze...za tej wielkości element jak chassis ampa biorą 150-200zł. Można też zastosować polerowanie stali - wychodzi ładnie - coś ala Amplifon właśnie, a element to koszt 40-50zł - lustro. Mailem kiedyś WL36. Za ładną obudowę malowaną proszkowa np. satynowa czerń trzeba liczyć 400-500zł za chrom extra dopłata.
Mówię o pełnowymiarowej np 420mm x 80mm x 300mm. Góra chassis + dół urządzenia. Wszystkie otworowane pod nóżki , wentylację, gniazda, pokrętła diody, śruby - tutaj to już w ogóle robią wypas bo nie masz gwintu w blasze, tylko specjalne nity z dłuższymi gwintami...po pomalowaniu śladu nie ma ... i co tam jeszcze chcesz.

  • Gość
17-04-2010, 23:33
A za taki panel przedni jak mój ile by wzięli?

Frezowanie, otworowanie podfrezowania tyle co widac na zdjęciu. Zrobiłbym oczywiście dokładniejszy rysunek techniczny, ale myślę że z tego co wkleiłem już widac ile pracy byłoby przy nim.

Przy małej zmianie kształtu od spodu grubość panela może być mniejsza np 20mm. Czyli wymiar 360*80*20 zfrezowane krawędzie na głębokość 4 mm i podfrezowania pod pokrętła też na głebokośc 4 mm. W dolnej krawędzi panela dwa lub trzy otwory na śruby M4 gwintowanwe.

I na koniec jeszcze wykończenie -piaskowanie lub szczotkowanie i anodowanie na czarno.

lancaster

  • Gość
17-04-2010, 23:34
avw, zapytam. Jakby zapomniał(zdarza się) to przypomnij się proszę na PW we wtorek. OK ?

lancaster

  • Gość
17-04-2010, 23:59
Chromowania wykonuję właśnie u p. Wittmanna. Solidna firma.

konrad

  • 850 / 5523
  • Ekspert
18-04-2010, 00:21
Jeśli chodzi o moje chassis to miałaby być dwie blachy wygięte w sposób jak na rysunku. Amplifon ma obudowę warstwową, najprawdopodobniej alu i z wierzchu stal, wtedy wszystkie łepki od śrub można schowac w podfrezowaniach w alu, ja dla ułatwienia zrobiłbym samą stal i od środka łączówki, itp. kleiłbym na klej epoksydowy.


Teraz pytanie czy to nie będzie za drogie jak na wzmak na el84 se. Kupiłem kiedyś do niego części (m.in. stare tg5), złożyłem jeden kanał i następny dzień włączyłem go bez obciążenia- trafo dostało zwarcia. Rzuciłem wszystko w kąt, także z powodu braku sensownego chassis. Teraz kupiłbym trafa głośnikowe od pietro, ale jak za obudowę musiałbym zapłacić tyle co praktycznie za resztę, to może już lepiej szarpnąć się na klona sunaudio? Tylko wtedy to już trafa od Ogonowskiego i zaraz robi się 2kzł :(
Ale to już gadka na inny temat...

konrad

  • 850 / 5523
  • Ekspert
18-04-2010, 00:26
+ oczywiście odpowiednie otwory w tych blachach ;P

tomant

  • 71 / 5832
  • Użytkownik
18-04-2010, 15:12
> Rafaell, 2010-04-17 18:14:21

>Mógłbyś napisać co to jest to szkiełkowanie bo jakoś dalej mi się wydaje że to piaskowanie i ktoś na AS tak napisał i wszyscy za nim powtarzają bezmyślnie?

Ja napisałem "szkiełkowanie". To odmiana piaskowania w której zamiast standardowych materiałów do "bombardowania" powierzchni obrabianego materiału stosuje się kuleczki szklane. Nadaje się doskonale do aluminium i innych miękkich materiałów, bo uszkodzenia powierzchni są płytsze. Szkiełkowanie na aluminium daje fajną satynową powierzchnię, która znowu dobrze wychodzi w anodowaniu.

Chromowanie aluminium wg mnie trochę mija się z celem. Nie lepiej wyciąć detal laserem od razu w blasze chromowej, kwasówce czy nierdzewce? Taką blachę na pewno też łatwiej jest wygiąć niż aluminiową. Budowa obudowy to wbrew pozorom sporo problemów. Zrobiłem już takich kast dziesiątki i cały czas dowiaduję się nowych rzeczy i uczę na błędach (moich i cudzych).

> _avw_
Jeśli kalkulujesz cenę obudowy nie znając ceny najdroższych procesów jakimi są wycinanie laserowe i frezowanie to nie podawaj ceny by nie wprowadzać ludzi w błąd.

lancaster

  • Gość
18-04-2010, 16:13

avw napisał:
"Podsumowując: cena matraiałów na obudowę 150 złotych Dalej robocizna cięcia laserowego/frezowania cnc oraz anodowanie, których cen nie znam. Nie zakładam przekroczenia 350 -400 złotych."

Jeśli kalkulujesz cenę obudowy nie znając ceny najdroższych procesów jakimi są wycinanie laserowe i frezowanie to nie podawaj ceny by nie wprowadzać ludzi w błąd.

Tomant, a gdzie tu przepraszam widzisz wprowadzanie w błąd ?
Godzina pracy cnc to około 150-200zł. Taką obudowę machnie w 1/2h na luzie. masz 100zł+80zł radiatory+100zł koszty aluminium+30zl szkiełkowanie(jest coś takiego :) )  + 50zł anodowanie porządne. Total 360. Zaokrąglimy to do 400.

Oczywiście można jednocześnie i przepłacić i spieprzyć. Kiedyś za mała obudowę zapłaciłem w WSK 50zł i wyszedł do tego badziew.
Generalnie zachęcam do poszukiwań.

Pozdrowienia :)

  • Gość
18-04-2010, 17:16
Te ceny materiałów podałem z lekka górką.

Obudowa wg pomysłu Densen DM10 powinna być jeszcze tańsza tylko że wymaga prasy krawędziowej. Obudowa składa sie dwóch blach dolna przechodząca w ściane tylną i górna przechodząca w ścianu boczne zawinię krawędzią na ścianę spodnią. sciana górna i dolna musi być perforowana po bokach, bo w tym rozwiazaniu radiatory wchodzą do wewnątrz nie trzeba wiec ich anodować. Radiator wysokości 7*5*20cm kosztuje około 22-25 złotych brutto wiec mamy najwyżej 45-50 złotych.  Od spodu tylko 4 normalne śruby. Bez frezowania i cudowania trzymaja także panel przedni. ten panel przedni powinien zostac wyfrezowany na CNC i to moze byc najdroższy elementy. precyzja jego wykonania i precyzja gięcia oraz grubosc blachy decydują o jakości bo pokrywy od góry nic nie trzyma.

Największy pręt prostokatny jaki jest u Piekarza ma przkrój 80*40mm. Nadawałby się idealnie. Wada polega na tym ze przez te 40 mm trzeba będzie przetknąc osie potencjometrów - nie wiem czy takie długie są.
Oczywiście mozna ten sam element wyfrezować z drewna klejonego o podobnych wymiarach i na pewno będzie duzo taniej. Blachę obudowy też mozna lakierować zamiast anodować i też pewnie będzie taniej, choć jesli jest aluminiowa to anodowanie może wygladac ładniej.

Jesli chodzi o ciecie laserem najłatwiej jest sie załapać na okazję -na maszynę która ma duży stół i moga dorzucić na niego dodatkowy arkusz blachy do pocięcia. zajmie dosłownie kilkanaście minut.

Bacek

  • 2366 / 5882
  • Ekspert
19-04-2010, 17:51
>jeśli modushop jest słabszy niż chińczyki u Backa to nie jest produkt dla wymagających.
>Raczej bym powiedział sztampowy, choć funkcje ochronne dla elektroniki oczywiście spełni.

To znaczy nie to że modushop są jakieś felerne. Wszystko ładnie spasowane, anoda równa bez przebarwień. Tylko samo szczotkowanie jest zrobione na dość ostro, powierzchnia lekko haczy. Przy czym tak jak pisałem dotyczy to cienkich przodów. Tych 1cm\'metrowych nie widziałem.


------------------------------------------------------------------------------------------------
Prawdziwa głupota za każdym razem pokona sztuczną inteligencję.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

utopia

  • 209 / 5603
  • Aktywny użytkownik
19-04-2010, 20:14
ja załatwiłem wycinanie za 200 zł

http://xdaportal.info/d/show.php/1402_DSC05887.JPG.html
http://xdaportal.info/d/show.php/1401_DSC05886.JPG.html
http://xdaportal.info/d/show.php/1400_DSC05885.JPG.html
http://xdaportal.info/d/show.php/1414_DSC05892.JPG.html


boki 12mm, front 10mm, góra dół i tył 4mm aluminium

teraz tylko ładna anoda anodowanie wycenili mi na 59 zł :)

front anoda naturalna pozostałe czarna anoda

Rolandsinger

  • 2894 / 5887
  • Ekspert
19-04-2010, 20:51
Wiele osób na prv pytało mnie o obudowy najwyższej jakości.


Nie chcę nadmiernie ułatwiać zadania, bo mnie kosztowało nerwy, czas i pieniądze, ale dam 3 hasła-wskazówki:

Anodal, Sapa, Maroma
 
po miesiącach walki, efekt jest zadziwiający. Fotki wstawię w swoim czasie, bo obudowy są w częściach i muszę je przytaszczyć, poskręcać, a wówczas na pewno wkleję kilka zdjęć poglądowych.

_____________________________________

Nowe oferty słuchawkowe: http://forum.mp3store.pl/topic/63214-sluchawki-wysokich-lotow-wyprzedaz/
____________________________________________Zapraszam do zakładki AUDIOSCEPTYCYZM :)

  • Gość
25-04-2010, 15:23
Masz juz jakieś zdjęcia?