Audiohobby.pl

Duelund's synchronous phase crossovers

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
20-03-2010, 17:10
Przeglądając HTGuide nie trudno zauważyć, że zdecydowana większość konstrukcji 3way powstaje o koncepcję zwrotnic Steena Deulunda:
http://tkhifi.homepage.dk/due3vejs/duesynkronsimu3vejs.html
Praktycznie wszyscy "starzy wyjadacze" korzystają z tego rozwiązania więc coś w tym musi być;)

Link do kalkulatora do otrzymania wzorcowych charakterystyk:
http://pro.speakerbuilder.dk/synkron/
dla A value  - 2,8282 i Center frq = 800Hz wychodzą bardzo ładne krzywe w sam raz na klasyczne 3way na 8 calowym wooferze. Punkty podziału to 300Hz i 2k.
Średniak jest cięty highpass i lowpass 2nd order, natomiast woofer i tweeter 4th order. Dzięki temu chronimy gwizdek od przeciążeń. W przypadku topologii Deulunda przydaje się pochylenie frontu (wyrównanie centrów akustycznych) i jak najbardziej liniowy średniotonowiec.


Przykład zwrotnicy:
http://www.htguide.com/forum/showthread.php4?t=34125&highlight=dueland

Konstrukcja komercyjna:
http://www.clearwaveloudspeaker.com/Duet10/Duet10.html
i jej pomiary:
http://good-times.webshots.com/photo/2104891360100176193PMWxYl


Co koledzy o tym myślą? Może ktoś stosował i chce się podzielić wrażeniami odsłuchowymi...
 

Molibden

  • 1906 / 5928
  • Ekspert
20-03-2010, 18:45
Przy 8 calowym wooferze nie wiem czy jest sens pchać się w 3-way.
Przy 10- lub 12- calowym tak, można też pomyśleć nad OZ. Tu najważniejsza będzie sekcja filtra średniotonowego z jak najmniejszą możliwą liczbą elementów, co chyba zdecydowanie wpłwya na jego brzmienie, bo jest filtrowany z dwóch stron.  
Do tego przynajmniej podział dół / środek robiłbym aktywnie i w biampingu.
Nie podoba mi się też przecięcie charakterystyk nisko- i wysokotonowca na poziomie -25dB FS, to trochę mało.
Przydałaby się też jakaś kompensacja impedancji woofera bo charakterystyka jego filtracji nie wygląda aż tak stromo  (na 24dB/okt.) bez niego.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
21-03-2010, 00:19
Podziały aktywne i dalej biamping to ciekawe rozwiązanie. tylko mało uniwersalne. Nie za bardzo potem można zmienić wzmacniacz;)

Kształt charakterystyk poszczególnych głośników jest specjalnie tak dobrany, żeby otrzymać fazę jak w LR2 i wspomóc średniaka (który ma charakterystykę poniżej wypadkowej zestawu).  
Gwizdek musi być mocny i dobrze znosić wychylenia. Na szczęście ostatnio kilka takich się pojawiło:)

Jak dla mnie 3way jest sensowne nawet z 8 calowym wooferem. W sumie z 8 calowym szczególnie, ponieważ szerokość przedniej ścianki jest jeszcze jak najbardziej akceptowalna.

Molibden

  • 1906 / 5928
  • Ekspert
21-03-2010, 20:01
No tak to ma jakiś sens.
Ale po co zmieniać wzmacniacz?
Zawsze można wymieniać je pojedynczo lub zamieniać między sobą.
W każdym razie w układzie z aktywnymi podziałami i biampingiem potrzeba zmiany wzmacniaczy spada mocno.
No a jak już robić 3-way to na większym głosniku (i w OZ) nie zaszkodzi.
Bo jak tweeter w niskich podziałach schodzi do 2k to nie bardzo mają sens 3 drogi z 20xm głośnikiem.
Jeśli chodzi o dobór głośników to dzielenie aktywnie jest bardziej uniwersalne, zresztą dodatkowa końcówka mocy to nie jest duży koszt. Główny wzmacniacz powinien także mieć możliwość pracy pre / power.
Całkowicie pasywne głośniki to jest dopiero ograniczenie i brak uniwersalności.
Uniwersalne są tylko dla jedej grupy - sprzedawców.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
21-03-2010, 21:48
>> Molibden, 2010-03-21 20:01:01

>W każdym razie w układzie z aktywnymi podziałami i biampingiem potrzeba zmiany wzmacniaczy spada mocno.
>No a jak już robić 3-way to na większym głosniku (i w OZ) nie zaszkodzi.

Zwłaszcza pierwszy podział aktywnie do mnie przemawia.
Najbardziej podoba mi koncepcja misiomora, monitor na aktywnej podstawce OZ, szerzej opisywany na audiostereo. Jak dla mnie genialny i bezkompromisowy pomysł. Tylko przedwzmacniacz trzeba modyfikować a mój obecny jest zbudowany w technice SMD...
Tak się jednak zdarzyło, że kupiłem W15CH (magnezowa membrana, rezonans przy 8,2k) a te głośniczki nie pozwalają na tak niski pierwszy podział. Pozostaje klasyczne 3way z pierwszym podziałem nie niższym niż 250Hz.
Za to być może średnica będzie jeszcze ciekawsza niż z W18EX (rezonans przy 5k) i co ważne możliwości filtracji więcej. Pierwszy rząd elektrycznie może być całkiem realny. We wspomnianym projekcie jest trzeci rząd, żeby ciąć nisko, przed peakiem 3ciej harmonicznej.  
Panowie z QBA i z Harpii twierdzią, że magnez najlepiej gra cięty pierwszym rzędem, dlatego założyłem ten temat:)
Zresztą podział na 2k i pochylenie przodu to chyba jeszcze przyzwoite podejście z tym głośnikiem;)

BTW twarde membrany mają to do siebie, że powinny być cięte relatywnie nisko. 2k to jeszcze komfortowy podział dla sporej liczby tweeterów. Radzą sobie z tym wszystkie nowe scany, scan aka peerless HDS, dayton RS28, morel mdt33 i oczywiście seasy:)

Wooferów (nie subwooferów), które dadzą sobie mocowo radę w OZ nie jest wiele. Chyba tylko o scany revelatory można być spokojnym.

Subwoofer, który może grać spokojnie doi 300Hz:
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=238&Itemid=223




   

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
21-03-2010, 21:53
Ps. Na tegorocznym audioshow grały te harpie:
http://www.harpia.pl/polski/300b_grande.html
niby tylko L15 bez faradaya, cięty pierwszym rzędem a średnica była świetna.
King Crimson brzmiał wspaniale:)

mordensiur

  • 934 / 5843
  • Ekspert
21-03-2010, 22:27
poprawka - L18.
A czy bez faradaya, to nie wiadomo - Harpia może mieć customowe głośniki.

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
21-03-2010, 22:33
Racja, to 18stka:)
Wątpię, żeby to był custom made, to nie firma wielkości ProAc.

mordensiur

  • 934 / 5843
  • Ekspert
21-03-2010, 22:54
Na AS pisali, że SS robi takie zamówienia już od 100 sztuk. Harpii życzę większego obrotu:)

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
26-03-2010, 00:03
Nadszedł czas na zajęcia praktyczne;)
Powalczyłem ze zwrotnicą i wyszło jak widać na załączonych zdjęciach.
Średniotonowy jest cięty po obu stronach 1st order + pułapka na rezonans. Pochylenie przodu dodatkowo zmniejszyłoby problemy z rezonansem i harmonicznymi, ale i tak trudno byłoby zejść z rezonansem na -25dB poniżej charakterystyki wypadkowej. Kompromisy...  

Podziały są za wysoko, zwłaszcza drugi:(
Z niższym podziałem nic za bardzo nie wychodziło.

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
26-03-2010, 00:08
Głośniki to:
L22rn4x
W15ch
29TAF/W

Bez dwóch zdań, zwrotnice wg pomysłu pana Duelunda są dużo trudniejsze w realizacji.
Potrzeba o wiele więcej iteracji, aby otrzymać jakiekolwiek wyniki.

Molibden

  • 1906 / 5928
  • Ekspert
26-03-2010, 01:55
Ale nie możesz dać na średniotonowy filtrów I rz jak normalnie masz tam podziały IV rz. / II rz. / II rz. / IV rz. to inaczej musiałbyś mieć gigantyczne rozsunięcie cz. podziału żeby nie nakładał się tak na nisko i wysokotonowy,  inaczej gra on w zbyt szerokim zakresie a to już niedopuszczalne przegięcie. On i tak gra teraz prawie całym pasmem. Wg mnie to już wychodzi niezgodnie z założeniami tego typu zwrotnicy.
musiałbyś dać pozostałę filtry II rzędu i mocno tłumić średniotonowy a wówczas ma to śreni sens, co widać na symulacjach.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
27-03-2010, 00:00
a co powiesz na dzisiejsze symulacje?

Zmieniłem tweeter na bardziej odpowiedni do tego zastosowania - morel MDT33. Morelek lepiej znosi niższe podziały i na więcej low endu.

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert
27-03-2010, 00:09
Molibden,
średniak jest cięty pierwszym rzędem elektrycznie + pułapka.
W15 mają opadającą charakterystykę więc nawet pierwszym rzędem elektrycznie mamy nachylenie 10 - 11dB/ oktawa powyżej drugiego podziału. Czyli prawie modelowe 2nd order:
http://en.wikipedia.org/wiki/Audio_crossover#Passive_crossovers

chyba, że coś pomyliłem...

EMiL

  • 531 / 5912
  • Ekspert