"Stranded czy solid core, robi to jakąś różnicę"Przy sygnałach audio i częstotliwościach... kilkunastu tysięcy Hertzów, względem sygnałów o częstotliwości od kilku, kilkudziesięciu milionów do kilkunastu miliardów Hz, znaczenie skrętki (sygnał audio) jest znikome. Nawet przy większym przesyłanym prądzie.
Miedziana nitka o grubości ludzkiego włosa jest w stanie przenieść prąd o natężeniu gdzieś do 50mA (może trochę mniej).Zapobieganie zjawisku naskórkowości w kablach sygnałowych ma praktyczne znaczenie dopiero przy sygnałach o bardzo wysokiej częstotliwości, np. w telekomunikacji.
Miedziane ścieżki wytrawione na PCB stosuje każdy producent audio, do tego stop lutowniczy ma rezystywność chyba o 10x większa niż miedź i nikt z kupujących produkt z tego powodu nie narzeka. Dopiero w sprzęcie telekomunikacyjnym (np. łącza WiFi), czystość użytej miedzi ma znaczenie, bo wpływa na straty sygnału.
W audio można wykorzystać miedziany drucik z rozplecionego kabelka do WiFi np. H155, czystość miedzi jest bardzo wysoka a koszt znikomy.
(w razie potrzeby należy dodatkowo zadbać o izolację miedzianej nitki)
Tłumienność kabla, zależna od jego średnicy i materiału wypełnienia w porównaniu do bezprzewodowej komunikacji ma w audio znaczenie znikome.Piszę o tym, ponieważ reklamy często kuszą ludzi cyferkami.
Dobrym argumentem jest ten, że sztywny kabelek kiedyś się od naprężeń... złamie.