Audiohobby.pl

Kondensator - Który kupić - Ranking firm.

AWS 303

  • 854 / 5881
  • Ekspert
22-04-2008, 21:33
Witam.
Właśnie przed pytaniem, "Który kondensator kupić" staje większość tuningowców sprzętu. Pomóżmy im wybrać właściwy kondensator, czyli jakiej firmy kupić kondensator, aby najlepiej działał w zasilaniu, torze Audio itp. Czyli wpisujemy to, co uważamy.

Kilka rad na dobry początek:
1. Elwa się niestety nie nadaje do toru Audio.
2. Elwa jest bardzo dobrym kondensatoren do zasilaczy, lecz nie we wzmacniaczach.
3. Elna jest dobra do toru audio. (chyba... :))

Pozdrawiam. AWS 303

Molibden

  • 1906 / 5886
  • Ekspert
22-04-2008, 21:40
ELNA tak, Philips (BC), Panasonic, Nichicon, Rubycon, ROE, Dubilier, Jamicon (podobno niezły za tą cenę), z tańszych może Samsung... przede wszytkim stosownie do posiadanego budżetu i słszenia bądź nie. W torze sygnalowym najlepiej ograniczyć się tylko do foliowych, jeśli miejsce w którym pracuje ten kondensator nie wykazuje wyraźnej składowej stałej.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

AWS 303

  • 854 / 5881
  • Ekspert
22-04-2008, 21:43
A który kondensatorek jest najlepszy na filtrację zasilania?

zoltar7

  • 1309 / 5886
  • Ekspert
22-04-2008, 22:59
Generalnie są dwie szkoły:
1) Kondensatory myją wielki wpływ na dźwięk ich dobór jest bardzo ważny, z przeciętnego urządzenia może zrobić HI-END... i najlepsze są Black Gate... (nota bene podobno wkrótce zakończy się ich produkcja, bo jakiś tam patent wygasa).
2) Kondensatory nie mają większego wpływu na dźwięk (chodzi o typ, bo pojemność jest parametrem zawsze istotnym) aby były przyzwoite a nie jakieś chińczyki czy no-name.

Jak jest na prawdę to trzeba by pomierzyć jakimś analizatorem widma, tyle tylko, że analizatory widma zazwyczaj przeznaczone są do znacznie wyższych częstotliwości niż zakres do 20-22kHz.
Myślę jednak, że ci co twierdzą że kondensatory nie mają wpływu na dźwięk są tak samo w błędzie jak ci co ten wpływ przeceniają.

toptwenty02

  • 6 / 5848
  • Nowy użytkownik
23-04-2008, 10:44
> Molibden

We wzmacniaczach lampowych kondensatorami sprzęgającymi są zawsze foliowe, a składowa stała sięga tam 300 woltów. Czy to znaczy, że należy je natychmiast powymieniać na elektrolity?

To samo tyczy filtracji zasilania, do elektrolitów dokładane są kond. foliowe, a napięcie wynosi tam nieraz ponad 500 woltów.

McIntosh, Dynaco, Audio Research, Audio Note, Quad itp nie wiedzieli, co robią?


Czy może Pan podać źródło Pańskich rewelacji?

toptwenty02

stefanB

  • 166 / 5884
  • Aktywny użytkownik
23-04-2008, 11:55
Jamicon jest traktowany przez polskie diy jako "podgatunek", a tymczasem w poważnych zestawieniach występuje jako "grający". A np. nie znajdziemy na liscie  żadnego, modnego u nas "złotego" Nichicona.
Jamicona można znależć w wyższych magnetofonach Nakamichi.
Samhwy nikt nie klasyfikuje, ale bywa z racji niskiej ceny w tańszych urządzeniach znanych firm, np. Yamahy.
Naprawdę dobrym tipem jest Panasonic FC, albo FM. Niska cena i ogólne niekwestionowanie jego przydatności do audio
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

majkel

  • 7476 / 5883
  • Ekspert
23-04-2008, 12:02
Jamicon to najlpeszy elektrolit "sklepowy" z jakim miałem do czynienia. Można go pomieszać z innymi kondensatorami w innych miejscach układu i będzie bardzo dobrze. U mnie na zasilaniu CDka najlepiej sprawdził się właśnie Jamicon, choć nie sprawdzałem jeszcze wszystkiego. Odnośnie Panasoników FC - dla mnie są nie za bardzo, grają nieco sucho i bezbarwnie, FG nieco lepsze ale też nie to. Z "cyfrowych" elektrolitów najlepsze jakie próbowałem to Sanyo WG, lepsze od Osconów SP nawet, jak dla mnie bardzo przeźroczyste. Jak ktoś chce lampowo brzmiące z gęstym środkiem i słyszalną obecnością parzystych harmonicznych, to Nippon Chemicon KZJ daje radę, ale nie może być sam, gdyż za bardzo ciapie krańce pasma, ale w towarzystwie Jamiconów (tych lepszych (M)) i Sanyo WG może powstać bardzo fajny uzupełniający się miks brzmieniowy.

madly

  • 118 / 5849
  • Aktywny użytkownik
23-04-2008, 13:18
Tylko ne polecajmy Panasonic FC/FM do ścieżki sygnałowej, bo tam to kompletnie nie gra.

majkel

  • 7476 / 5883
  • Ekspert
23-04-2008, 13:41
Odpowiadasz na wpis
>> madly, 2008-04-23 13:18:10
Tylko ne polecajmy Panasonic FC/FM do ścieżki sygnałowej, bo tam to kompletnie nie gra.

Na odsprzęganiu zasilania sekcji cyfrowej DACa też mi kompletnie nie grało. Spróbuj Sanyo WG, nawet na sekcji analogowej zawstydzą niejeden dedykowany do tego kondensator, a przy DACu na cyfrówce są the best.

madly

  • 118 / 5849
  • Aktywny użytkownik
23-04-2008, 13:47
A ten Sanyo WG to nie jest przypadkiem OSCON produkowany pod szyldem Sanyo i kosztujący o połowę, jak nie więcej mniej?
Gdzie takie Sanyo WG dają?

toptwenty02

  • 6 / 5848
  • Nowy użytkownik
23-04-2008, 13:59
>madly

Oscon to nazwa kondensatorów produkowanych przez firmę Sanyo.
toptwenty02

majkel

  • 7476 / 5883
  • Ekspert
23-04-2008, 13:59
Odpowiadasz na wpis
>> madly, 2008-04-23 13:47:32
A ten Sanyo WG to nie jest przypadkiem OSCON produkowany pod szyldem Sanyo i kosztujący o połowę, jak nie więcej mniej?

Jakim cudem? Przecież Oscon to też produkt Sanyo, do czego się przyznają na obudowie. Żaden z OsConów, a przerzuciłem ich kilka typów oprócz prawdopodobnie najlepszej serii SG nie gra tak jak Sanyo WG. Tylko SP mają sensowne walory soniczne z tych, które testowałem. Kupiłem WG na ebay\'u od użytkownika egekecu. Odkop sobie wątek o Prodigy HD2 na audiostereo, tam też chłopakom doradzałem jakie kondy użyć, i ktoś wreszcie potwierdził, że z tymi Sanyo WG to nie w kij dmuchał. Na PW też mi Henryk Kwinto pisał, że go poztywnie zaskoczyły, po przygodach z Nichiconach, Rubyconach, Panasach, itp.

stefanB

  • 166 / 5884
  • Aktywny użytkownik
23-04-2008, 14:41
Kondensatory elektrolitycznie nie są zalecane do toru sygnałowego w ogóle!!!!
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

stefanB

  • 166 / 5884
  • Aktywny użytkownik
23-04-2008, 14:43
W ostateczności bipolarne, jak nie ma miejsca na coś stałego
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

madly

  • 118 / 5849
  • Aktywny użytkownik
23-04-2008, 14:46
A co powiesz o takim Peterze D, który jednak wstawia Black Gate\'a N w ścieżkę sygnałową i wywala srebrne olejaki? :-)
Nie ma jednego przepisu i kondensatorami często zgrywa i kształtuje się brzmienie. Generalizowanie w tym temacie będzie półprawdą.