Audiohobby.pl

Klub miłośników klasycznej muzyki XX wiecznej

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
11-09-2011, 14:06
Poczatek sezonu koncertowego coraz blizej. Strasznie sie cholera ciesze.
Poki co, w domu mam na tapecie trzech gigantow, kompozytorow nie z pierwszej lini, ale osobowosciowych wielkoludow, ktorzy wniesli sporo do muzycznej spuscizny.
Alban Berg, Paul Hindenmith, Michael Tippett.
Pierwszy wykorzystal dodekafonie w taki sposob, ze z najwyzszym zainteresowaniem i wielka przyjemnoscia mozna sie w tej muzyce zanuzac. Nie jest prosta i jednowymniarowa, ale frapujaca i klimatyczna.
Hindemith i Tipett to kompozytorzy tworzacy w stylu neoklasycznym, nawet neobarokowym (Hindemith). Klimaty sprzed kilkuset lat przetworzone i zaprezentowane w jezyku XX wiecznym robia wielkie wrazenie. Ta muzyka zostaje na cale zycie...

Polecam gorąco całą trójkę:

Boulez conducts Berg - Sony Music Box - (Lulu suite, Chamber concerto, Violin concerto (rewelacja!) i inne)

Tippet - Marriner, Solti, Davis - Decca Box - (Symphonies, Concertos, String Quartets i inne)

Hindemith - Cello concertos, Organ Concertos i wiele innych.

P.S.
Gustawowi polecam w szczególnosci ! To doskonala muza.
Hitlerowi, Stalinowi, Ahmedowi i innym... nie polecam.
:)))

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
10-10-2011, 13:34
W tych dniach Poznaniowi zazdroszczę fantastycznej imprezy.
Wlasnie rozpoczal sie tam XIV M-wy Konkurs Skrzypcowy im H.Wieniawskiego.
Na inauguracje zagrala zwyciezczyni poprzedniej edycji konkursu Agata Szymczewska - m.in. jeden z moich ulubionych koncertów: drugi Szymanowskiego.
Ze tez do tego Poznania tak daleko...

Dzis w drodze do pracy sluchalem wywiadu z jedną z młodych uczestniczek konkursu, ktora z emocjami opowiadala o swoim XVIII wiecznym instrumencie z epoki (nie pamietam wytwórcy). Dzwiek podobno lepszy o klase  w porownaniu do wspolczesnych instrumentow, emocje z gry nieporównywalne.
Az mi sie glupio zrobilo, jak sobie pomyslalem o moich bezowocnych odsłuchach sprzetowych; cyfrowych zrodel, z ktorych wszystkie grały na jedno kopyto. Czysta strata czasu.
Najwyzsza pora posluchac muzy na zywo ! :)

PS
Widzieliscie wczoraj Mistrza Pendereckiego w jednym z komitetow wyborczych po ogloszeniu wynikow ?
Nie sadzilem, ze ma czas zeby sie w tym kierunku azgazowac :-)

Ged

  • 1717 / 6052
  • Ekspert
10-10-2011, 13:43
Max
Konkurs leci na bieżąco w Dwójce.

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
10-10-2011, 13:50
Przy okazji, wklejam list Henryka Wieniawskiego do kompozytora Silasa.
Od dluzszego czasu zastanawiam sie nad zakupem, nawet korespondowalem w tej sprawie z Towarzystwem Muzycznym im. H.W. (organizatorem konkursu)
List to prawdziwy rarytas.

marcow

  • 1045 / 5506
  • Ekspert
06-11-2011, 12:19


Jutro idę na taki koncert
 
ORKIESTRY EUROPY

Malena ERNMAN - mezzosopran
Teodor CURRENTZIS - dyrygent
Mahler Chamber Orchest


Program:
Dymitr Szostakowicz
Symfonia kameralna op. 110 bis
Benjamin Britten
Phaedra op. 93
Luciano Berio
Folk Songs
Sergiusz Prokofiew
Symfonia klasyczna op. 25, nr 1

Projekt jest realizowany w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce 2011/12./ Das Projekt findet im Rahmen der Kultursaison NRW in Polen 2011/2012 statt.


7 listopada 2011 (Poniedziałek)
godz. 19, Aula Uniwersytecka



Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
06-11-2011, 14:23
Super program Marcow.
Moze ta "symfonia klasyczna" troche nie bardzo pasuje do reszty, ale fajna jest sama w sobie, więc na koniec, dla odprężenia - mozę być.
Tzw. "symfonia kameralna" Szostakowicza, to arcydzieło. Juz pisalem o niej. To nic innego jak zorkiesteowany VIII kwartet smyczkowy. Muzyka pełna emocji, gęsta, trzymająca w napięciu od początku do końca. Jesli nie znasz,  skup sie na tym szczególnie. I prosze o wrazenia.

Brittena kiedys niezbyt cenilem, ale musialem mu dac kolejne szanse i... pojawilo sie uczucie. Lubie go bardzo.

Beria nie znam kompletnie. I dzieki Bogu ! To oznacza, ze mam jeszcze przed sobą sporo do odkrycia. To cieszy i intryguje :-)

P.S.
Ja za chwile wyjezdzam do Wrocławia na Sonny Rollinsa ! :-)
Moj syn, ktory stracił dusze dla jazzu, "porywa" mnie na koncert. Za moją kase, moim samochodem, po moich staraniach o biltety...  Uff, czego sie nie robi dla tych dzieci. :-)

marcow

  • 1045 / 5506
  • Ekspert
07-11-2011, 10:57
Ja znam tylko VIII kwartet smyczkowy.
Czy to Szostakowicz robił tą orkiestrację ? bo nie potrafiłem znależć.
Ale skoro jest opus 110 bis to chyba on.
Bardzo się cieszę na ten koncert.
Sonny Rollins ma już 80 lat - ciekawe w jakiej jest kondycji.
To jeden z ostatnich wielkich który jeszcze żyje.
W zamierzchłej przeszłości byłem na jego koncercie.
Napisz wrażenia po twoim koncercie,ja napiszę jutro o swoim     : )

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
07-11-2011, 13:05
Nie, Szostakowicz nie maczał palców w orkiestracji tego kwartetu. Zrobil to Rudolf Barshai (dyrygent, muzyk rosyjski). Mysle, ze ten utwór wpisuje się w historie takich dzieł jak Requiem Mozarta (dokonczone przez Sussmayra), czy X symfonie Mahlera (dokomponowana przez Derycka Cooka). Co różni "kameralną" Szostakowicza, to fakt iż orkiestracja genialnego kwartetu Dymitra jest chyba autorskim pomysłem Barshaia i w tym kontekscie symfonia op 110 bis, de facto nie jest utworem... Szostakowicza. Szostakowicz napisał VIII kwartet.

Sonny Rollins choć trzyma sie niezle jest juz muzykiem schodzacym ze sceny. W tym wieku trudno zeby bylo inaczej. Koncert bardzo dobry. Mysle, ze w tym wieku nie ma sie juz sil by pokazac pelnie swego geniuszu, ale jechać warto bylo. Reszta kapeli (gitara, bas, perkusja i bębny) spisywala się znakomicie, a mi najbardziej przypadły do gustu gitarowe solówy niejakiego Russela Malone.

marcow

  • 1045 / 5506
  • Ekspert
08-11-2011, 10:48
Jestem bardzo zadowolony z wczorajszego koncertu.
Bardzo dobrze dobrane utwory.Pierwsza część smutna i tragiczna ,
druga - pogodna i zostawiająca dobry nastrój.
Mahler Chamber Orchestra to naprawdę jedna z najlepszych europejskich orkiestr.
Dyrygent i mezzosopranistka podbili serca poznańskiej publiczności.
Szostakowicz i Prokofiew bardzo mi się podobali , ale najbardziej o dziwo podobały mi się utwory wokalne.
Malena ERNMAN - mezzosopran ma wspaniały głos i aktorskie zacięcie.
Luciano Berio  - Folk Songs
Pierwszy raz słyszałem tego kompozytora - nic o nim nie wiem.
Ale dziesięć pieśni które zaśpiewała Malena Ernman zachęcają mnie do poszukania czegoś tego kompozytora
przynajmniej na You Tube.

marcow

  • 1045 / 5506
  • Ekspert
08-11-2011, 13:51

Berio jak najbardziej pasuje do tego wątku,dużo aangardowych utworów.
Min. na taśmę
 http://pl.wikipedia.org/wiki/Luciano_Berio
Czy ktoś zna coś godnego polecenia z jego twórczości ?
&feature=related

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
23-11-2011, 10:42
Ostatnio sporo czytam na temat awangardy. Szczególnie intrygujący jest demaskatorski ton Kisiela, który w swojej publicystyce, jako zdeklarowany zwolennik sztuki otwartej i poszukującej, jednak podważa, demaskuje, wyśmiewa założenia radykalnej awangardy muzycznej lat 60-tych.
Skrajny aleatoryzm, dowolność, bezkształtność, prowokacja, blaga... To wszystko, co mozna skojarzyc z ową awangardą tamtych czasów, okazuje sie kruche, nietrwale i malo wartosciowe.
Charaktertstyczna jest tu postawa Pendereckiego (ależ ja go za to cenie, jest dla mnie w tym wzgledzie wielką, niezalezną osobowoscią i autorytetem), który na przelomie lat 60tych i 70tych powiedział.... iż: "zaczyna pisać muzykę" !!! Skonczyl z zabawą i eksperymentem a zaczął tworzyć. Nic dodać nic ująć.

Piątkowy koncert w NOSPRze, okazał sie nadzwyczaj udany. Na poczatek zapodano utwór na tenor, chór i orkiestre "Moby Dick - Introduction to Mystery", Eugeniusza Knapika. Nierówne to było i falujące. Postromantyczne. Miejscami intrygowalo ale i nużyło. To mój pierwszy kontakt z muzyką Knapika, który pojawił sie na scenenie i zostal owacyjnie przez publike przyjety.

Po przerwie zagrano to na co wszyscy czekali. Wspaniała IV symfonia Mahlera, której bardzo długo nie slyszalem, tym razem zostala przez pana Gabriela Chmure poprowadzona znakomicie. Tempa, akcenty - wszystko na swoim miejscu. Mnie jak zwykle rozczulila (do łez ;)) liryka - Adagio cudownie zagrane, prawdziwie wzruszające.
W czesci czwartej, świetne solo sopranu (Pani Olga Pasiecznik), dopelnilo calosci.
Bylem bardzo zadowolony.

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
23-11-2011, 10:49
Jeszcze a propos Krzysztofa Penderekiego. Urodzony 23.11.1933, konczy dzis 78 lat.

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
26-11-2011, 15:59
Szukam płyty CHANDOSu z kocertami skrzypcowymi (2,4,5). To jest druga plyta, wydana niedawno. Okazuje sie, ze w polskich sklepach netowych jeszcze chyba niedostepna. Moze komus uda sie znalezc ?

Pierwsza plyta z kocertami 1,3,7 to jeden z absolutnych hitów ostatnich miesięcy w mojej kolekcji, dlatego nie moge sie juz doczekac drugiej. Myslalem, ze zdąże sobie zrobic prezent pod choinke :-)

pastwa

  • 3819 / 6050
  • Ekspert
26-11-2011, 18:52
Moglbym Ci to po przyjacielsku kupic Max ;")) Chyba nawet mam gdzies na polce, jak cos ;\'))

Max

  • 2204 / 5547
  • Ekspert
27-11-2011, 11:06
Jak to jest, ze przecietny Anglik, dajmy na to taki Pastwa, może sobie kupic plyte, a nawet juz ją miec na polce, podczas gdy przecietny Polak, taki Max, moze sobie o niej tylko pomarzyc !??

Rzecz nagrana w polskiej sali koncertowej, z polską orkiestrą i polskim solistą, prowadzona przez polskiego dyrygenta !
Normalny skandal panie ! :-)

Owszem drogi kolego, na owej plycie zalezy mi tak bardzo, ze chetnie poniose koszty związane z jej zakupem oraz przesyłką.
Przy okazji napisz czy Ci sie koncerciki kochanej Grażynki podobają.
Ja juz pisalem o no. 1,3,7, ktore uwielbiam. Siódmy, to muzyka wyrafinowana, swieżo brzmiaca i nowoczesna. Trzeci, to powrót do Szymanowskiego, z motywami ludowymi, troche ckliwy, are dalbym sie za niego pokroic.
No i pierwszy, rownie wdzieczny i angażujący.
Ta muzyka ma wszelkie dane aby na stale zagoscic w swiatowych salach koncertowych. Nagrania Chandosu sa bardzo dobrze oceniane, a ja mam nadzieje, ze po koncertach skrzypcowych zostanie nagrana i wydana cala reszta.